
Rugpjūčio 21 d. Kraujo centro vadovė gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė dar kartą kreipiasi į tuos, kurie sirgo šiuo pandeminiu laikotarpiu COVID-19, pasveiko ir nori dalintis. Jau balandžio mėnesį Santaros klinikų Kraujo centras kvietė pasveikusiuosius nuo COVID-19 tapti imuninės plazmos donorais. Imuninė plazma reikalinga tebegydomiems ligoniams, ir pastarąsias savaites ją, kaip vieną iš gydymo būdų, teko panaudoti jau keturiems pacientams.
Imuninė plazma sergantiesiems naudojama jau daugelį metų, tačiau pranešimų, kad šis kraujo komponentas buvo skirtas sunkiems COVID-19 ligoniams gydyti, pasirodė tik šių metų kovo mėnesį. Pagal pasaulinius duomenis, imuninės plazmos transfuzijos jau atliktos daugiau kaip 30 000 pacientų. VUL Santaros klinikose šis gydymo būdas buvo taikytas 10 pacientų.
Dėl imuninės plazmos būtinumo sprendžia gydytojų komanda, atsižvelgdama į ligonio klinikinę būklę. Jei pacientui vystosi kvėpavimo funkcijos nepakankamumas, didėja deguonies poreikis, praėjo nedaug laiko nuo simptomų pradžios, – jam imuninės plazmos perpylimas galėtų padėti.
Plazmos kaip ir kitų kraujo komponentų perpylimas yra susijęs su tam tikrais šalutiniais reiškiniais, tačiau pavojingų reiškinių dažnis nesiekia procento, o galima nauda šiuo atvejų nusveria riziką, mano gydytoja hematologė L. Kryžauskaitė.
Imuninė plazma – tai toji kraujo dalis, kurioje yra tam tikrų baltymų – antikūnų, nukreiptų prieš COVID-19 ligą sukeliantį virusą. Persirgusių žmonių organizmas pradeda gaminti antikūnus, kurie gali pagelbėti sergančiojo organizmui kovoti su šiuo virusu, jį greičiau šalinti ir taip sutrumpinti ligos eigą.
„Atliktų stebėjimų duomenimis, pacientų, kuriems buvo atlikta imuninės plazmos infuzija, išgyvenamumo ir sveikimo rodikliai geresni nei tų, kuriems plazmos infuzija nebuvo taikyta, – teigia Kraujo centro vadovė Lina Kryžauskaitė. – Be abejo, laukiama daugiau svaresnių klinikinių duomenų efektyvumui patvirtinti, tačiau šiuo metu, įvertinę Santaros klinikų patirtį gydant pacientus, siekiame kaupti imuninę plazmą.“
Imuninė plazma renkama taip pat, kaip ir kraujo plazma, donorų atranka nesiskiria, atliekami įprastiniai kraujo tyrimai, išskyrus tai, kad imuninės plazmos donorai yra žmonės, kurie yra persirgę COVID-19, ir turi būti tai patvirtinantys dokumentai (iš pradžių teigiamas, o pasveikus – du iš eilės neigiami nosiaryklės tepinėlio rezultatai).
Veryga įvardijo artimesnius tikrovei skaičius – pareiškė, jog gali būti nustatyti ir pora šimtų užkrato atvejų per dieną?
Vakar, minint kažkurią šalį (Škotiją?) išgirdau apie tai, kad testo atsakymas gaunamas jau kitą dieną. O mes nusipirkome tokius, kur tik po savaitės duoda atsakymą? Ir tai ne visada tikslų?
Kad testo atsakymas ne visada tikslus -sakyčiau labai švelniai pasakyta -šio testo atsakymas iki 80 proc. yra klaidingai teigiamas (false positive ), taigi jei Lietuvoje turime apie 2400 nustatytù kovido atvejù , tai maždaug 2000 -čiams niekuo dėtù , jokiu kovidu nesergančiù žmoniù kovidas buvo nstatytas.
Tyrimas iš nosiaryklės(PGR tyrimas ) išrastas jau 1980 metais ir greitai pačio tyrimo išradėjo buvo pripažintas kaip netinkantis konkrečiam virusui nustatyti ,o nustatantis tik bet kokios baltyminės medžiagos buvimà (dnr arba rnr). Tai reiškis ,kad PGR tyrimas gali parodyti iš nosiaryklė paimto bet kokio viruso (o tù virusù mūsù nosiaryklėje gyva galybė )buvimà paimtame tepinėlyje .Taip pat PGR tyrimas bus tegiamas , reaguodamas į tyrimo metu paimtas mūsù pačiù làsteles ,nes jos taip pat turi dnr (tarp kitko , ar žinote , kad iš pusės paimtos medžiagos atliekamas PGR tyrimas ,o kita pusė paimtos medžiagos užšaldoma?Ar nekyla klausimas kam reikalinga mūsù genetinė medžiaga ir kap čia yra su ta privatumo apsauga ?).
Kai orai atšals , pradėsime sloguoti ir panašiai , išskyrù (kurias sudaro ir mùsù lastelės ,turinčios baltyminè medžiagà dnr ,kurià fiksuoja PGR tyrimas ) mūsù nosiaryklėje padaugės ,gerokai padaugės ir teigiamù PGR tyrimo atsakymù- atsieit kovido atvejù .
Iš dar linksmesnės dalies – PGR tyrmas buvo teigiamas (t.y. rodė baisùjí kovidà ) visai be paimtos medžiagos, taip pat rodė kovidà papajai ir ,berods , triušiui :).
Taigi ,sakyčiau ,žiauriai žiauriai netikslus tyrimas.