Lietuvoje augant koronoviruso infekcijos (Covid-19) atvejų skaičiui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina nepamiršti ir gripo grėsmės, nes jo ir koronaviruso infekcijos simptomai labai panašūs. Numatoma, kad užsakytų ligonių kasų kompensuojamos gripo skiepų į Lietuvą atvyks dalimis, todėl rizikos grupės žmonės bus skiepijami pagal iš anksto sudarytą planą, pradedant nuo didžiausią riziką patiriančių gydytojų.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, netrukus planuojama paskelbti gripo skiepų rizikos grupėms skiepijimų eiliškumo ir tvarkos rekomendacijas, kad būtų išvengta gyventojų nepasitenkinimo ir grūsčių poliklinikose. Svarstoma, kad kiekviena rizikos grupė galėtų būti kviečiama skiepytis atskirai.
„Tiekėjai žada, kad pirmoji vakcinų siunta Lietuvą pasieks jau rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje. Pirmiausia planuojama pradėti skiepyti didžiausią infekcijų riziką patiriančius medicinos darbuotojus, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiais žmonėmis. Būtinybė apsaugoti gydytojus dar didesnė koronaviruso grėsmių akistatoje“, – sako ministras A. Veryga.
Pasak Valstybinės ligonių kasos (VLK) Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėjos Linos Reinartienės, rengdamasi artėjančiam gripo sezonui VLK jau yra nupirkusi 205 tūkst. dozių gripo skiepų, t. y. maždaug 40 tūkst. dozių daugiau nei pernai.
„Atkreipiame dėmesį, kad ši vakcina skirta tiems žmonėms, kurie turi teisę būti skiepijami nemokamai. Norint pasiskiepyti – reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – pabrėžia L. Reinartienė.
Be minėtųjų gydytojų, Lietuvoje nemokamai nuo gripo skiepijami vyresni nei 65 metų žmonės ir bet kurio amžiaus sergantieji lėtinėmis ligomis (onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, ir kt.), nėščios moterys, taip pat gyventieji globos ir slaugos įstaigose.
Gripo skiepų poreikis rizikos grupėms paskaičiuojamas metų pradžioje. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Daivos Razmuvienės teigimu, gripo vakcinos nėra masinė produkcija, kurią galima įsigyti bet kada ir bet kur.
„Gripo vakcinų pirkimas yra gana ilgai trunkantis procesas, organizuojamas atsižvelgiant į daugelį kriterijų, stebint pastarųjų metų tendencijas. Pasaulio sveikatos organizacija savo rekomendacijas dėl gripo vakcinų gamybos pateikia metų pradžioje. Dar maždaug pusmetį užtrunka vakcinų gamyba pagal užsakytus kiekius ir tik rudenį jos pasiekia užsakovus“, – pasakoja D. Razmuvienė.
Pasak jos, dėl minėtų priežasčių, jei gydymo įstaigos išreiškia pageidavimą paskiepyti daugiau rizikos grupėms priskiriamų žmonių, sudėtinga nupirkti daugiau vakcinų nei buvo suplanuota, nes vakcinų paprasčiausiai nėra pagaminta.
SAM užsakymu liepos 16–30 d. atlikus reprezentatyvią gyventojų apklausą visoje Lietuvoje, nustatyta, kad beveik pusė gripo rizikos grupei priklausančių Lietuvos gyventojų rudenį planuoja nemokamai skiepytis nuo sezoninio gripo. O savo arba darbdavio lėšomis nuo gripo ketina skiepytis ketvirtadalis šalies piliečių.
Apklausa parodė, kad beveik trečdalis (31 proc.) visų apklaustųjų priklauso gripo rizikos grupei, t. y. yra vyresni nei 65 metų, sergantys lėtinėmis ligomis, dirbantys sveikatos priežiūros įstaigos ar nėščios moterys. Iš esančiųjų rizikos grupėje daugiau nei pusė (57 proc.) yra vyresni nei 50 metų amžiaus ir su mažiausiomis šeimos pajamomis (iki 700 eurų) per mėnesį (67 proc.). Moterys gripo rizikos grupėje sudaro 38 proc.
Beveik pusė (47 proc.) gripo rizikos grupei priklausančių gyventojų nurodė, kad jie ketina nemokamai skiepytis nuo sezoninio gripo 2020 m. rudenį, 4 iš 10 (40 proc.) atsakė, kad skiepytis neketina, o kiek daugiau nei dešimtadalis (13 proc.) dar yra neapsisprendę.
Lietuvos gyventojų apklausą atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“. Apklausoje dalyvavo 1020 respondentų.