Pritarus pirmajam karantino švelninimo etapui, kuriuo leista dirbti ne maisto prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą tiesioginį įėjimą iš lauko pusės ir galinčioms valdyti pirkėjų srautą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad rizikos grupėje esantiems žmonėms ir toliau reikėtų vengti lankytis prekybos vietose. Tai reiškia, kad ir toliau galioja patarimas iš namų eiti tik būtinais atvejais, kai maistu ar vaistais negali pasirūpinti artimieji ar pagalbą teikiantys savanoriai.
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, padėtis Lietuvoje leidžia švelninti karantiną, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad jau galime grįžti į įprastą gyvenimą. O to griežtai dar neturėtų daryti rizikos grupėje esantys žmonės.
„Labai norėčiau, kad mane išgirstų mūsų pensininkai, taip pat lėtinėmis ligomis sergantieji. Labai prašau Jūsų dar pakentėti – neikite į parduotuves, toliau naudokitės jaunesnių artimųjų, savanorių pagalba. Tą sekėsi gan neblogai daryti iki šiol. Toks pat susitelkimas, situacijos supratimas reikalingas ir dabar. Suprantu, kad nėra lengva, tačiau, jei dabar sukaupsime likusias jėgas, viliuosi, kad šį išbandymą pavyks išlaikyti. Savo ruožtu, kartoju prašymą visiems, kurie turi rizikos grupėje esančių artimųjų. Šiuo metu paprastas pokalbis apie grėsmes, pasisiūlymas pasirūpinti maisto produktais ar sumokėti mokesčius internetu yra tai, kas gali užkirsti kelią itin liūdnoms pasekmėms“, – sako ministras A. Veryga.
Jo sprendimu, parduotuvės įpareigotos prie įėjimo pateikti pranešimus, kad jose nepatartina lankytis rizikos grupės žmonėms, t. y. vyresniems nei 60-ies metų amžiaus ir turintiems lėtinių susirgimų kaip, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, lėtinės kvėpavimo organų ligos, lėtinės inkstų ligos ir kitos. Be to, tokiems žmonėms nerekomenduojama dirbti ir prekybos vietose.
Taip pat, operacijų vadovo sprendimu, prekybininkams rekomenduojama matuoti visų pirkėjų kūno temperatūrą prie įėjimo ir neįleisti tų pirkėjų, kuriems pasireiškia karščiavimas – 37,3 °C ir daugiau – ar kurie turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių – karščiuoja, kosėja, čiaudi, sloguoja, jiems yra pasunkėjęs kvėpavimas.
Leidus dirbti daliai parduotuvių, juose turi būti laikomasi griežtų taisyklių. Turi būti ribojami pirkėjų srautai, atsižvelgiant į prekybos vietos plotą, siekiant išvengti grūsčių. Tai reiškia, kad prekybininkai turėtų užtikrinti, kad pirkėjai eilėse prie kasų ar savitarnos kasų laikytųsi saugaus ne mažesnio kaip 1 metro atstumo vienas nuo kito, o vietose, kuriose susidaro pirkėjų eilė – pažymėti privalomus atstumus tarp eilėje stovinčių pirkėjų. Be to, prekybininkai turi užtikrinti, kad į prekybos vietą būtų įleidžiami tik apsaugines kaukes arba apsaugines veido priemones dėvintys pirkėjai, atvykę ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis.
Taip pat prie įėjimo į prekybos vietą pirkėjams turi būti pateiktos žinios apie asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higiena, kosėjimo, čiaudėjimo etiketas ir kita) bei sudaryta galimybė tinkamai pasirūpinti rankų higiena, t. y. prie įėjimo gerai matomoje vietoje turi būti pakabintos pirkėjų rankų dezinfekcijai skirtos priemonės, vienkartinės pirštinės.
Taip pat nustatyta, kad turėtų būti matuojama darbuotojų, iškart jiems atvykus į darbą, kūno temperatūra.
Tai reiškia, jog turi būti užtikrinama, kad dirbtų tik sveiki darbuotojai, neturintys viršutinių kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų susirgimų požymių (pavyzdžiui., sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas, viduriavimas, vėmimas ir pan.) ir darbuotojų sveikata būtų nuolat stebima.
nuo to reikejo PRADETI.
Kaukes nuo pradziu.
Visa kita yra nesamone.
Arba dar blogiau.
Tai buvo pritrenkianti SA ministro logika: nešioti nereikia, nes… iš jos naudos tik tiek, kad nebent KITĄ APSAUGOSI! Nors jau buvo signalas, jau buvo pirmas išaiškintas (o tiksliau – pats „išsidavęs”) atvejis. O kiek iki jo, kiek nuo jo ir ne nuo jo apsikrėtusių slaptų nešiotojų jau tada vaikščiojo, ir dar nešioja „brangų krovinį”…
O KITUS apsaugoti – tai blogai? Ministras norėjo, kad galimi nešiotojai sėtų plačiai užkratą, nenorėjo, kad kiti būtų apsaugomi?
Nors jo specializacija kita, tačiau negi iš studijų laikų nepamena, ko mokėsi apie užkratą, epidemijas? Juk tai bendras, visų specializacijų studentams skaitytas kursas.