Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio potvarkiu sudaryta darbo grupei buvo pavesta koordinuoti Adolfo Ramanausko-Vanago, Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos signataro, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vado, nuo 1953 m. – aukščiausiojo Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ir dėl nepriklausomybės kovojančios Lietuvos pareigūno kapavietės Antakalnio kapinėse Vilniuje sutvarkymo klausimus.
Varžytuvių komisijos sprendimu paminklo A. Ramanauskui-Vanagui skulptūrinės-architektūrinės idėjos sukūrimo ir įgyvendinimo paslaugų viešąjį pirkimą laimėjo autorių grupės – Algirdo Kuzmos ir UAB „Arches“ pateiktas pasiūlymas. Su šiais autoriais šiandien pasirašyta tolesnių darbų vykdymo sutartis.
„Šiandien esame išties svarbaus įvykio dalyviai. Atiduosime skolą garbingai laisvės kovų istorijai ir pagaliau įprasminsime iškilią asmenybę, vieną iš Lietuvos partizaninio karo simbolių — Adolfą Ramanauską-Vanagą. Manau, kad šis paminklas bus ir viso rezistencinio pasipriešinimo simbolis. Aš nuoširdžiai dėkoju itin aktyviai šiose varžytuvėse dalyvavusiems menininkams ir, žinoma, kūrybiškiausiems varžytuvių nugalėtojams. Ačiū komisijai, kuri sklandžiai atliko didelį rengybos, ekspertinį darbą. Nors metas nelengvas, tačiau, tikiuosi, paminklas ir antkapis bus pastatytas, kaip ir buvo numatyta, iki 2020 m. liepos 1 d.“, – sakė Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.
Dėl šiuo metu paskelbto karantino menininkams suteikta galimybė šį terminą pratęsti ne daugiau kaip 2 kartus – po 60 dienų.
Komisija, sudaryta iš kultūros, meno, kitų sričių atsakingų institucijų atstovų, įvertino 14 pateiktų projektų ir išrinko nugalėtoją, atsižvelgusi į paminklo idėjinių ir plastinių sprendinių meninę kokybę, meninės idėjos autentiškumą, išraiškos priemonių ir reikšmių tikslingumą. Taip pat buvo vertinamas kontekstas – paminklo ir antkapio ansamblio dermė su Lietuvos valstybės vadovų laidojimo vietoje esančia kapaviete. Pateikti 5 projektai nebuvo vertinami, nes neatitiko paskelbtų varžytuvių sąlygų.
Tris prizines vietas užėmusiems varžytuvių laimėtojams bus skiriami apdovanojimai: pirmosios vietos laimėtojui – 2 000, antrosios – 1 500, trečiosios – 1 000 eurų.
A. Ramanausko-Vanago palaikai 2018 m. rasti Antakalnio Našlaičių kapinėse, tų pačių metų spalio 6 d. palaidoti Antakalnio kapinėse, valstybės vadovų panteone.
panašu kad niekas nenori kartoti Lukiškiu a. konkurso istorijos .:)
Gera žinia.
Paminklo nuotraukos trūksta.
– alkas.lt/2020/03/19/paskelbtas-paminklo-adolfui-ramanauskui-vanagui-konkurso-nugaletojas/?comments#comments2
– alkas.lt/2020/04/05/atrinktas-paminklo-a-ramanauskui-vanagui-pasiulymas-nuotraukos/
Sausas, kuklus, konkretus, be meninių “rūkų”. Kapinėms tinka.
Reikia paminklo MIESTE, didelio ir gražaus paminklo, nekuklaus. Kaune.
Pvz., štai čia skverely, kur stovėjo kadaise kažkas, berods Šiaučiūnaitė:
http://www.google.com/maps/@54.912727,23.9379214,3a,88.8y,300.54h,97.99t/data=!3m6!1e1!3m4!1si0oSqRGqfjjzScYlu13XpQ!2e0!7i13312!8i6656
Savanorių prospekte, labai matomoj atviroj vietoj, netoli nuo ten, kur baigėsi laisvas Vanago gyvenimas.
„Skulptorius Algirdas Kuzma: Paminklas partizanų vadui – ir pareiga, ir garbė”
– respublika.lt/lt/naujienos/kultura/interviu/skulptorius_algirdas_kuzma_paminklas_partizanu_vadui__ir_pareiga_ir_garbe/
(su juo dirbo A.ir R. Liolos, E. Neniškis, E. Daunoraitė, A. Brazauskaitė, Ž. Urbas)