Kasmet žmonėms su negalia pritaikyti bent po vieną bendrojo ugdymo mokyklą ir sveikatos priežiūros įstaigą – tokią siekiamybę ketina memorandumu įtvirtinti Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei Lietuvos negalios organizacijų forumas.
Sausio 28 dieną, antradienį, LSA prezidentas Mindaugas Sinkevičius, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius bei Lietuvos negalios organizacijų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė pasirašys memorandumą „Dėl švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigų prieinamumo“.
Šiuo memorandumu siekiama užtikrinti, kad 2020-aisiais ir kiekvienais kitais metais Lietuvos savivaldybės kartu su minėtomis ministerijomis sutelktų pastangas ir įsipareigotų pritaikyti žmonėms su negalia bent po vieną bendrojo ugdymo mokyklą ir po vieną sveikatos priežiūros paslaugų įstaigą. Pritaikymas apimtų tokius dalykus kaip patekimas į objektą, prieinama aplinka patalpose, specialistų paslaugos, specialios ugdymo priemones ir kita.
„Suprasdamos, kad visi gyventojai turi teisę gauti kokybiškas viešąsias paslaugas, savivaldybės jau dabar deda daug pastangų, kad šių paslaugų prieinamumas negalią turintiems žmonėms būtų kuo didesnis. Organizuojami pavėžėjimai į mokyklas, tvarkomi privažiavimai, pritaikomos vidaus patalpos. Tačiau yra dalykų, kuriuos išspręs tik bendras su ministerijomis darbas, tai – ugdymo specialistų ruošimas, specialios mokymo priemonės, medicininė įranga ir kita“, – teigia LSA prezidentas Mindaugas Sinkevičius.
Lietuva 2007 metais pasirašė Jungtinių Tautų (JT) Neįgaliųjų teisių konvenciją. Memorandumas parengtas atsižvelgiant į Konvencijoje numatytus įsipareigojimus bei JT Neįgaliųjų teisių komiteto 2016 metų išvadas ir rekomendacijas Lietuvai dėl švietimo įstaigų ir sveikatos priežiūros įstaigų prieinamumo užtikrinimo žmonėms su negalia.
„Jau dabar bendrojo ugdymo mokyklose kartu su bendraamžiais mokosi daugiau nei 97 proc. individualių ugdymosi poreikių turinčių mokinių. Mūsų pagrindinis uždavinys yra matyti kiekvieną vaiką ir padėti jam. Šiuo memorandumu dar labiau stiprinsime bendradarbiavimą su savivaldybėmis, neįgaliųjų organizacijomis, o tai leis pasiekti svarbiausią tikslą – suteikti džiaugsmą augti, mokytis, bendrauti visiems mūsų šalies vaikams“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.
Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos nuomone, visuomenė stipri tiek, kiek gali būti stiprūs pažeidžiamiausi jos nariai, kiek jie sulaukia reikiamos pagalbos ir paramos iš aplinkos.
„Šis memorandumas – labai svarbus įsipareigojimas, kurį esame pajėgūs nuosekliai įgyvendinti. Bendromis jėgomis galime užtikrinti, kad pokyčiai vyktų greičiau ir keistųsi aplinka, kuri būtų draugiškesnė turintiems negalią. Ir dabar jau daugelis gydymo įstaigų yra įrengusios specialius įėjimus, pakilimus ar kitus palengvinimus, kurie leidžia paprasčiau judėti. Ateityje jų daugės. Be to, svarbu suprasti, kad negalia būna ir nematoma, ne fizinė, pavyzdžiui, protinė negalia, įvairūs raidos sutrikimai, autizmas. Tad svarbu ne tik veiksmai, bet ir suvokimas, kad visi turime būti jautresni ir tolerantiškai aplinkiniams. Juk tai yra tikrasis visuomenės sąmoningumas ir stiprybė“, – teigia ministras A. Veryga.