1961-ųjų metų gegužę JAV prezidentas Džonas Kenedis (Johnas F. Kennedy) pirmą kartą viešai paskelbė siekį išlaipinti žmogų Mėnulyje. Jo žodžiai skambėjo kaip pasaka, bet po aštuonerių metų tai padaryti tapo įmanoma. „Apollo“ programai buvo skirtas milžiniškas valstybės finansavimas. Prie projekto triūsė 400 tūkst. įvairių sričių specialistų. Mokslininkai ir inžinieriai kūrė tai, kas anksčiau neegzistavo, sprendė įrangos suderinamumo galvosūkius.
Galingoji „Saturn V“ raketa ir „Apollo“ erdvėlaivis buvo ištobulinti ir išbandyti kosmose. Astronautai, įveikę ilgas, sudėtingas ir neretai pavojingas treniruotes, buvo pasiruošę kilti. „Aš asmeniškai jausčiausi kaip ant didelės parako statinės, – sako Molėtų astronomijos observatorijos gidas Andrius Zigmantas. – Jeigu raketos aukštis siekia 110 metrų, tai reiškia, kad aš sėdžiu kokių 105 metrų aukštyje. Viskas po manimi yra vien tik kuras.“
Video:
Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu. „Mokslo sriubą“ galima ragauti kiekvieną sekmadienį 12.30 val. per LRT Plius.
Žavu. Bet : kokiu greičiu raketa atskrido į Mėnulį ? Kaip sustabdė raketą minkštam nusileidimui ? ( Na, juk Mėnulis neturi atmosferos, o trauką turi , oro nėra ) Ką veikė raketa, kol astronautai šokinėjo ant Mėnulio ? Į ką ” atsispyrė ( atmosferos, tai nėra ) , kad išvystytų reikiamą greitį grįžimui į Žemę ? Kaip mėnuleigis sugebėjo pakilti nuo Mėnulio paviršiaus ir prisijungti prie raketos, kuri ….kybojo ore ??? ? Oro, tai ten nėra, vien gravitacija. Suprantu, kad čia trejų metų vaiko klausimai išgirdus tokią pasaką, bet gal kas atsakysit ? Ačiū.
Na, gerai. Bet koks bandymas atsakyti į tokius klausimus sukelia nenumaldomą juoką. Nes nors kiek vartęs fizikos ir astronomijos vadovėlį supranta, kad skrydis į Mėnulį visiška nesąmonė. Gerai, užduosiu įmanomą klausimą: kuo laiko Alko redakcija savo skaitytojus ?
Kai ponas Trump kovėsi dėl valdžios, jis žadėjo, tapęs Prezidentu, atskleisti tiesą apie Rugsėjo 11, apie J.F. Kenedžio nužudymą, apie Skrydį į Mėnulį. Pamiršo. Bet ko jis nežadėjo, atskleisti tiesą apie Maršalo planą. Visi tiki, kad JAV atstatė Europą. Vokiečiai irgi. Jie ilgai mylėjo JAV už tai. Tiesa, yra: Europa negavo nei vieno dolerio. Ką gavo, tai , Amerikoje užpelėjusios medvilnės ir tabako. To Vokietija būtų galėjusi nusipirkti iš Egipto už trigubai mažesnę kainą, bet Amerika privertė pirkti ir pareikalavo sumokėti US doleriais. Vokietija neturėjo ir tai tapo pirma Vokietijos skola JAV. Aš nesakau, kad liaudžiai nereikia švento melo. Kartais tai paskatina spartesnį vystymąsi. Motyvuoja. Ko aš nesuprantu , kodėl Alkas platina šventą melą. Kad ir ” šventas ” , bet melas. O, juk dedasi atstovaująs Baltų – Doros kultūrą…. , o pilna melo, propagandos ir karo kurstymo. Liūdna.