Gruodžio 17 d. Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog nuo šiandien gyventojai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2020 metams. Tai patogiausia padaryti e. būdu, prisijungus prie Mano VMI, adresu www.vmi.lt/manoVMI. Verslo liudijimus šiais metais iš viso įsigijo beveik 96 tūkst. gyventojų, iš jų apie 61 tūkst. (beveik 64 proc. visų įsigijusių verslo liudijimus) tai padarė e. būdu.
„Nors bendras dirbančių įsigijus verslo liudijimą skaičius šiais metais padidėjo nežymiai (pernai su verslo liudijimu veiklą vykdė daugiau nei 95 tūkst. gyventojų), pastebimas ženklus gyventojų,
kurie verslo liudijimus įsigijo e. būdu, skaičiaus augimas. Šiemet verslo liudijimus nekeldami kojos iš namų įsigijo beveik 30 proc. daugiau gyventojų nei pernai (praėjusiais metais e. būdu verslo liudijimus įsigijo beveik 47 tūkst. gyventojų)“, – sako VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė – Šnirienė.
Populiariausios veiklos su verslo liudijimu yra gyvenamosios paskirties patalpų nuoma (neteikiant apgyvendinimo paslaugų), prekyba ne maisto produktais, kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla, specialieji statybos darbai, statybos apdailos ir valymo darbai. Daugiausia verslo liudijimų šiemet buvo išduodama didžiųjų šalies miestų savivaldybėse. Naujausiais duomenimis, Vilniaus mieste verslo liudijimą įsigijo apie 25 tūkst. asmenų, Kaune – beveik 11 tūkst., o Klaipėdoje – 6 tūkst. gyventojų. VMI primena, kad gyventojas, norėdamas įsigyti verslo liudijimą e. būdu, turi prisijungti prie Mano VMI, užpildyti atitinkamą prašymą (pildoma vedlio principu) ir sumokėti apskaičiuotą fiksuoto dydžio pajamų mokestį bei valstybinio socialinio draudimo įmoką (kai verslo liudijimas išduodamas trumpesniam nei trijų mėnesių laikotarpiui). Valstybinio socialinio draudimo įmoką už veiklos vykdymą su verslo liudijimu galima savarankiškai apskaičiuoti su SODROS skaičiuokle.
VMI rekomenduoja fiksuoto dydžio pajamų mokestį mokėti per Mano VMI — verslo liudijimas bus išduotas greičiau nei mokant kitais būdais. Mano VMI puslapyje gyventojui taip pat pateikiama informacija apie įskaitytą mokesčių sumokėjimą bei verslo liudijimo numeris.
Fiksuotus pajamų mokesčio dydžius nustato kiekviena savivaldybės taryba atskirai kiekvienai veiklos rūšiai pagal galimas pasirinkti veiklos vykdymo teritorijas. Visų savivaldybių sprendimus dėl fiksuotų pajamų mokesčio dydžių ir lengvatų, taikomų įsigyjant verslo liudijimus 2020 metams, galima rasti čia.
VMI primena, kad tam, jog vykdyti veiklą būtų galima jau 2020 m. sausio pirmosiomis dienomis, verslo liudijimą gyventojai turėtų užsisakyti ir apskaičiuotus mokesčius sumokėti nelaukdami paskutinės metų dienos — tuomet įmokos į VMI sąskaitą bus pervestos ir verslo liudijimas išduotas laiku.
Verslo liudijimų išdavimo pokyčiai nuo 2020 m. liepos 1 d.
Pažymėtina, kad nuo 2020 metų liepos 1 d. gyventojai, nuomojantys gyvenamosios paskirties patalpas, kiekvienam nuomojamam objektui turės įsigyti atskirą verslo liudijimą ir už jį sumokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį. Taip pat kitąmet, nuo liepos 1 d., panaikinama galimybė su verslo liudijimu vykdyti pastatų ar statinių apdailos ir remonto, automobilių remonto, vaikų priežiūros, vandentiekio, šildymo, oro kondicionavimo bei elektros sistemų, įtaisų įrengimo bei remonto veiklas.
„Verslo liudijimus šioms veikloms bus galima įsigyti iki 2020 m. birželio 30 d. Po šio termino, norėdami ir toliau teikti minėtas paslaugas, gyventojai galės įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą arba rinktis kitą veiklos vykdymo formą“, – sako VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė – Šnirienė, pridurdama, kad mokesčių inspekcijos konsultantai gyventojams, norintiems tęsti tą pačią veiklą, suteiks visą aktualią informaciją, kaip tą padaryti.
Individualios veiklos pagal pažymą apmokestinimas
Šiuo metu gyventojų pajamų mokesčio dydis vykdantiems individualią veiklą pagal pažymą yra kintantis, priklauso nuo uždirbtų apmokestinamųjų pajamų. Kai apmokestinamosios pajamos neviršija 20 tūkst. eurų per metus, taikomas 5 proc. tarifas, o viršijus minėtą sumą tarifas didėja ir apskaičiuojamas pagal atitinkamas formules. Apmokestinamosioms pajamoms pasiekus 35 tūkst. eurų per metus taikomas nekintantis 15 proc. pajamų mokesčio tarifas. Individualios veiklos mokesčių skaičiuoklę rasite čia.
Gyventojas, vykdantis individualią veiklą pagal pažymą, taip pat turi pildyti Pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą, o prekių ar paslaugų pirkėjams privalo išduoti vieną iš apskaitos dokumentų: sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą arba kasos aparato kvitą.
Individualią veiklą vykdantiems gyventojams – virtualus buhalteris i.APS
VMI primena, kad individualią veiklą pagal pažymą ar įsigijus verslo liudijimus vykdantys gyventojai Pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą gali pildyti e.būdu – VMI sukurtu virtualiu buhalteriu i.APS. Savarankiškai dirbantiems gyventojams skirta buhalterinės apskaitos programa padeda paprasčiau tvarkyti veiklos pajamas ir išlaidas ir leidžia sutaupyti popierinių dokumentų pildymui, mokesčių apskaičiavimui skiriamą laiką. Tiesiogiai programoje galima išrašyti PVM sąskaitą faktūrą, sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą, duomenys automatiškai perkeliami į e.žurnalą. Pagal i.APS vedamo Pajamų ir išlaidų žurnalo bei trečiųjų asmenų pateiktus duomenis VMI gyventojams parengs preliminarias pajamų deklaracijas, kurias beliks tik pasitikrinti ir pateikti. Apskaitą vesti VMI sistemoje galima pradėti bet kurį metų mėnesį, tiesiog programoje reikia suvesti pajamų ir išlaidų sumas už mėnesius, kuriais apskaita buvo vedama ne i.APS. Virtualiu buhalteriu i.APS galima naudotis prisijungus prie VMI informacinės sistemos i.MAS per e. bankininkystę ar su VMI priemonėmis.
Visą aktualią informaciją mokesčių klausimais mokesčių mokėtojai gali sužinoti paskambinę Mokesčių informacijos centro specialistams telefonu 1882 ar apsilankę VMI interneto svetainėje www.vmi.lt. VMI Mokesčių informacijos centro trumpuoju telefonu 1882 teikiamos konsultacijos įrašomos ir yra lygiavertės rašytinėms.