
Spalio 4 d., penktadienį, 17 val. Vilniuje, Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7) atidaroma dailės terapijos paroda, skirta Šv. Luko, medikų ir menininkų globėjo, dienai, kuri bus minima spalio 18 d. Paroda vyks iki spalio 25 d. Parodoje dalyvauja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto jungtinės magistro studijų programos „Dailės terapija“ studentai ir absolventai.
„Dailės terapija yra viena iš keturių menų terapijos sričių, greta muzikos, psichodramos ir šokio-judesio terapijų, ir yra skirta ligonio kūno ir sielos sveikatos stiprinimui, pasitelkiant dailę, kūrybos vyksmą ir psichoterapinius santykius. Parodos sumanymas gimė mąstant apie dailės terapeutų profesinę tapatybę, vietą sveikatos apsaugos sistemoje ir socialinėje sferoje. Parodos laikotarpiu medikų ir bibliotekos darbuotojų bendruomenei ketiname surengti teorinę-patyriminę dailės terapijos sesiją. Norintys dalyvauti turėtų užsirašyti elektroniniu paštu ausrastasiuleviciene@gmail.com“, – sako parodos kuratorė Aušra Poškutė Stasiulevičienė.
Pirmoji Lietuvoje universitetinė „Dailės terapijos programa“, pradėta vykdyti dar 2013 m. Ši programa suteikia formalųjį universitetinį dailės terapijos išsilavinimą ir dailės terapeuto kvalifikaciją, atitinkančią europinius profesinius reikalavimus. Nuo 2016 m. programa yra pilnateisė ECARTE narė (European consorcium for Arts Therapies Education).
Studijų programa unikali tuo, jog joje susijungia dailės, medicinos, psichologijos, psichoterapijos, specialiojo ugdymo ir socialinio darbo žinių ir praktikos sritys. Šią studijų programą baigę dailės terapeutai įgytas žinias taiko medicinos, psichosocialinės reabilitacijos, reabilitacijos, socialinėse, švietimo, ugdymo, penitencinės veiklos įstaigose.
Svarbus dailės terapeuto profesinio pasirengimo aspektas – savęs pažinimas, grindžiamas principu, jog tik gerai pažinęs save, gali pažinti kitą. Vienas iš kelių, šalia supervizijų, intervizijų – meninė kūryba. Dailės terapeutai nuolatos reflektuoja savo patirtį per meninę raišką, rengia parodas universitete, ligoninėse, reabilitacijos centruose.
Lietuvos medicinos bibliotekoje vyksiančioje parodoje bus pristatyti Vaidos Virbalaitės, Mildos Buškevičiūtės, Aušros Poškutės Stasiulevičienės, Ringailės Barkauskaitės, Vilijos Racevičienės, Ingos Rudokaitės, Dalios Auglytės tapybos darbai.
Štai kaip dailės terapijos svarbą savo gyvenime ir kūryboje apsako pačios parodos dalyvės:
Dalia Auglytė: „Piešinys – tai žmogaus vidinio pasaulio atspindys. Anot Z. Froido, žmogui savo svajonę nupiešti lengviau, nei išreikšti žodžiais. Gydymas per kūrybą taikant dailės terapiją neturi neigiamo šalutinio poveikio, yra prieinamas įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmonėms“.
Ringailė Barkauskaitė: „Matau dailės terapijos nešamą naudą žmogui. Dailės terapijos metodų ir spontaniškos kūrybos pagalba žmogus turi galimybę išgirsti savo vidinį balsą, išlaisvinti kūrybiškumą, geriau pažinti save, saugiai išreikšti savo emocijas, pajausti ir pamatyti savo būsenas, patirti buvimą esamam momente, nurimti ir atrasti savo vidinius išteklius“.
Milda Butkevičiūtė: „Visas mano gyvenimas sukasi tarp kūrybos ir terapijos. Džiaugiuosi matydama spindinčias po dailės terapijos užsiėmimų žmonių akis, atviras širdis, gyjančias sielas, lavėjantį emocinį intelektą, stiprėjančią savivertę, gyvenimo prasmės paieškas, saugų atsipalaidavimą“.