Nuo kovo 1 dienos įsigaliojo kelios naujienos kompensuojamų vaistų sistemoje. Kadangi pokyčiai liečia tuos, kuriems kompensuojami vaistai išrašomi pirmą kartą, pasak vaistininko Rimvydo Blyno, ligoniai turėtų atkreipti dėmesį į kelis aspektus. Ką turėtų žinoti ligonis, gaunantis pirmą kartą kompensuojamo vaisto receptą ir rinkdamasis vaistinę?
Naujas recepto ženklinimas
Remiantis naujuoju reglamentu, pokyčiai vykdomi išduodant receptą. Nuo šiol pirmą kartą skirdamas kompensuojamą vaistą gydytojas privalės receptą paženklinti. Naujasis ženklinimas parodys vaistininkui, kad kompensuojamas preparatas ligoniui yra skiriamas pirmą kartą, todėl vaistininkas turės vadovautis nauja tvarka.
„Pagrindinis pokytis yra tas, kad jeigu ligoniui išrašomas vaistas yra naujas ar skiriamas po ilgesnės nei 6 mėn. pertraukos, gydytojas tokį kompensuojamų vaistų receptą pažymi „pirmo paskyrimo“ ženklinimu.
Pamatęs šį ženklinimą vaistininkas nuo šiol turės neklausdamas ir nesiūlydamas ligoniui kito, išduoti tą vaistą, kuris jam paskirtų vaistų grupėje (pagal veikliąją medžiagą) yra pigiausias“, – receptų žymėjimo taikymą komentuoja R. Blynas.
Šiuo ženklinimu ligoniams siekiama parodyti, kad vaistai nepriklausomai nuo jų kainos, pakuotės ar pavadinimo taip pat gali būti efektingi.
Skirtumo nepajaus
Iš esmės siūlyti pigiausią kompensuojamo vaisto preparatą vaistinės įpareigotos jau kuris laikas. Tačiau šiuo atveju pagrindinis pokytis įvyksta pirmą receptą gaunantiems. Ne pirmą kartą perkantys kompensuojamus vaistus ir toliau galės rinktis iš viso ekrane nurodyto tos grupės kompensuojamų vaistų asortimento.
„Vykdant kompensuojamų vaisto pardavimą ir perkant vaistus ne pirmą kartą – galimybės nepasikeičia. Ligonis ir toliau galės pasirinkti preparatą iš jam pasiūlomo viso monitoriaus ekrane kompensuojamų preparatų sąrašo, užtikrinančio galimybę įgyti pigiausią preparato variantą“, – patikina vaistininkas.
Papildoma alternatyva
Atsisakiusieji preparato pagal „pirmą paskyrimą“, nuo šiol turi kitą alternatyvą. Pageidaujant kito vaisto, norimą preparatą vaistininkai galės parduoti pagal turimą kompensuojamo vaisto receptą.
Tik tokiu atveju ligoniai kompensacijos nebegauna ir nekompensuojamą vaistą reikės pirkti už visą jo kainą. Todėl ligoniams svarbu įsivertinti nekompensuojamų vaistų prieinamumo galimybes. O keičiant gaminį, dėl jo tinkamumo, naudingumo ir pigumo ligonį visuomet pakonsultuos vaistininkas.
„Atsisakius pigiausio „pirmo paskyrimo“ varianto, galios tas pats kompensuojamo gaminio receptas ir vaistininkas galės parduoti kitą tos pačios kompensuojamo vaisto grupės preparatą, kurio pageidauja ligonis. Tik svarbu pabrėžti, jog tokiu atveju ligonis kompensacijos nebegauna ir turi mokėti pilną gaminio kainą. Todėl prieš einant į vaistinę, pacientai turėtų įsivertinti nekompensuojamų vaistų įsigijimo prieinamumą.
Pageidaujantiems kito preparato mūsų specialistai visuomet pakonsultuos dėl jo suderinamumo su maistu, su kitais preparatais ar vartojimo dažnumo. Kaip didelis vaistinių tinklas galime pasiūlyti alternatyvas ir nekompensuojamų vaistų prieinamumą palankesnėmis kainomis.
Juk farrmacinės rūpybos paslaugos yra neatsiejama mūsų darbo dalis, todėl pageidaujantiems kito preparato visuomet rasime sprendimą“, – konsultavimosi galimybę su vaistininku primena R. Blynas.
O kaip Sveikatos ministras žiūrį į tokį klausimą: išrašo gydytoja kompensuojamą vaistą, o Lietuvos vaistinės tokio vaisto NETURI.
Kodėl per sistemą E-SVEIKATA gydytojai nemato, kokių vaistų rinkoje yra o kokių – ne?!