Šiandien, rugsėjo 10 d., Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis parlamentui pristatė V (rudens) sesijos darbus.
Pristatydamas pagrindinius darbų programos prioritetus Seimo Pirmininkas V. Pranckietis pažymėjo, kad viena iš svarbiausių užduočių, įgyvendinant Vyriausybės programą, bus patvirtinti 2019 m. valstybės bei savivaldybių, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetus. „Juose ir toliau numatomi socialinės atskirties mažinimo akcentai – didinti vaiko pinigus ir paramą jaunoms šeimoms pirmajam būstui įsigyti“, – kalbėjo Seimo vadovas.
Seimo Pirmininkas pabrėžė, kad rudens sesijoje bus siekiama pakeisti Konstituciją ir suteikti asmenims konstitucinę teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą, tai yra įtvirtinti individualaus skundo institutą. Seimas, pasak V. Pranckiečio, turės spręsti dėl Prezidento, Europos Parlamento, savivaldybių tarybų rinkimų datų paskelbimo, padaryti namų darbus dėl pilietybės nepraradimo referendumo, apsispręsti dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo referendumo, tai yra suteikti galimybę Lietuvos piliečiams spręsti šį diskusijas keliantį klausimą.
„Programoje yra ir itin jautrių klausimų, pavyzdžiui, vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose klausimas, Stambulo konvencija“, – kviesdamas konstruktyviai diskutuoti kalbėjo Seimo Pirmininkas.
„Tęsime aukštųjų mokyklų valdymo bei studijų finansavimo modelio tobulinimą, kad studentai įgytų kokybišką išsilavinimą, o valstybės pinigai būtų naudojami valstybės, tai yra visų mūsų žmonių, poreikiams tenkinti. Daug dėmesio bus skiriama sveikatos priežiūros paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimui, vaistų kainų mažinimui. Darbotvarkėje išliks korupcijos mažinimo ir prevencijos bei politikos skaidrumo užtikrinimo klausimai“, – pagrindinius sesijos darbus vardijo Seimo vadovas.
V. Pranckiečio tvirtinimu, rudens sesijoje bus siūloma iš esmės pakeisti politinių partijų finansavimo sistemą, suvienodinti socialinio draudimo garantijas asmenims, slaugantiems namuose neįgalų asmenį, tobulinti ir tikslinti socialinių įmonių teisinį reguliavimą siekiant užtikrinti valstybės pagalbos socialinėms įmonėms teikimo efektyvumą ir kontrolę, taip pat numatoma priimti ir pradėti įgyvendinti Demografijos, migracijos ir integracijos 2018–2030 metų strategiją, kuria siūloma numatyti galimus sprendimus šeimų, vyresnio amžiaus asmenų, gyvenimo ir darbo sąlygų Lietuvoje gerinimo srityje.
Seimo vadovas akcentavo, kad sesijoje bus rengiamos diskusijos strateginėmis temomis: dėl Europos Sąjungos ateities ir Lietuvos pozicijos bei socialinės atskirties mažinimo. Taip pat, anot jo, bus tęsiama aktyvi parlamentinė kontrolė, kviečiant Vyriausybės narius ir Seimo atskaitingų institucijų atstovus posėdžiuose pateikti informaciją apie jau priimtų teisės aktų įgyvendinimą.
Ministras Pirmininkas S. Skvernelis, pristatydamas Vyriausybės teikiamus projektus, pažymėjo, kad laukia nelengva rudens sesija. Anot Vyriausybės vadovo, be jau paminėtų svarbių projektų, parlamentą pasieks Vyriausybės darbo grupės siūlymai, kaip spręsti skaidrumo stokos problemas, kurios išryškėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui pateikus išvadas.
S. Skvernelis pabrėžė teisės aktų didesniam partijų ir politinių kampanijų finansavimo skaidrumui užtikrinti svarbą, reikalingas Atliekų tvarkymo ir Notariato įstatymų pataisas, kurios turėtų sumažinti šių paslaugų kainą ir nustatyti aiškesnę tvarką.
Šioje Seimo sesijoje, pasak Ministro Pirmininko, Vyriausybė pateiks Bausmių vykdymo kodekso pataisas. „Bausmių vykdymo sistema yra dar viena sritis, kuri nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo stokojo ir visuomenės, ir politikų dėmesio. Žinau, kaip sudėtinga ją tvarkyti, kokia tai jautri tema ir kiek pastangų reikia problemoms spręsti“, – kalbėjo premjeras.
Rudens sesijoje Seimui bus pateikti trąšų ir žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymų projektus. „Ši sritis taip pat kėlė daug kalbų ir kaltinimų, Vyriausybė ištesėjo savo pažadą ir teikia teisės aktus, kurie turėtų aiškiau reglamentuoti šias sritis, taip pat suteikti papildomus įgaliojimus valstybėms institucijoms, kurios atlieka kontrolę“, – tvirtino S. Skvernelis.
Pritarus Seimo posėdyje nutarimo projektui dėl darbų programos po pateikimo (balsavo: už – 75, prieš – 3, susilaikė 29), toliau sesijos darbų programa bus svarstoma Seimo komitetuose ir frakcijose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje numatoma grįžti rugsėjo 18 d.
Įregistruotame rudens sesijos darbų programos projekte – apie 600 teisės aktų projektų (be lydimųjų). Vyriausybė į sesijos darbų programą pasiūlė įrašyti 118, Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė – 11, Seimo nariai (frakcijos) – daugiau kaip 300 įstatymų projektų.
TRYS darbai:
– susidvejinusi pilietybė (nors yra dvi puikios išeitys – Lietuvio pasas bei pilietybės laikinas sustabdymas),
– ir, pasak pirmininko, „mažumų” įstatymas bei
– „probleminis” pavardžių rašymo klausimas.
Bent jau paskutinį klausimą tik Seimas ir geba paversti probleminiu. O „Talka” pasiūlė valstybei nekenksiantį, Konstitucijos nelaužysiantį, klastoti sudėtingą, labai praktišką tiek visoms tarnyboms ir įstaigoms, tiek piliečiams, tiek paso savininkams ir jo palikuoniams klausimo sprendimą. Lieka tik įgyvendinti REFERENDUMO galią įgijusį (nes piliečių, taip pat ir parašais kitataučių gausiai palaikytą) tautos sprendimą. „Sveiko proto” partijoms turėtų būti daugiau negu aišku: šis piliečių sprendimas leidžia ir pavardes originaliai parašyti, ir Konstitucijos bei priesaikos jai nesulaužyti, ir sąžinės nesutepti.
Taigi, ponai seimo nariai, pradedant pirmininku ir partijų vadais – ar svarbu jums laikytis priesaikos, nesusitepti sąžinės ir savo vardo?