Pagal Lietuvos architektų studijos „Arches“ projektą Vilniuje pastatyta „Slėnio vila“ ką tik pagerbta architektūros žurnalo „Architect“ tarptautinio gyvenamosios architektūros konkurso Didžiuoju apdovanojimu. Garbingo Amerikos architektūros sąjungos (AIA) žurnalo apdovanojimo bei plojimų lietuviai nusipelnė didesnių nei 280 m² ploto individualių gyvenamųjų namų kategorijoje.
Amerikos architektūros sąjungos (AIA) žurnalo „Architect“ konkurso „Gyvenamosios architektūros dizaino apdovanojimai“ („Residential Architecture Design Awards“) („RADA 2017“) Didysis apdovanojimas šiemet paskirtas „Slėnio vilai“. Beje, lietuvių architektų studija „Arches“ yra pirmoji architektų komanda iš Rytų Europos, laimėjusi šiame JAV architektų konkurse.
Deja, tėvynėje „Slėnio vilai“ sekasi prasčiau. Objektas buvo diskvalifikuotas 2017-ųjų konkurse Aplinkos ministerijos apdovanojimui už kūrybinius laimėjimus urbanistikos ir architektūros srityse gauti. Beje, viceministrės Rėdos Brandišauskienės rūpesčiu iš apdovanojimo konkurso buvo eleminuoti visi keturi pretendentai Gyvenamųjų namų kategorijoje. Studijos „Arches“ projektui teko itin „rūstūs priekaištai“.
Pirma – „Galimai pažeistos Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo 13 str. nuostatos (draudimas didinti pastatų tūrius šlaituose, statesniuose kaip 15 laipsnių)“.
Antra – „Į 2017 metų Aplinkos ministerijos apdovanojimus už kūrybinius laimėjimus urbanistikos ir architektūros srityse gali pretenduoti tik objektai realizuoti 2016 metais. O pagal Valstybinės ir teritorijų planavimo inspekcijos prie Aplinkos ministerijos pateiktą informaciją, Slėnio vilos (vienbutis gyvenamasis namas, Pragiedrulių g. 1, Vilnius) statybos užbaigimo procedūros atliktos 2015 m. gruodžio 29 d. (deklaracijos Nr. UDT-00-151229-02523)“.
Gali būti, kad pasaulio istorija nežino kito analogiško fakto, kad priešlaikinis dviejų dienų „gimdymas“ būtų nubaustas taip rūsčiai…
Panašu, kad ne visur architektūra yra kriminalizuojama taip pedantiškai. „RADA 2017“ vertinimo komisija: architektai D. Beikeris (D.Baker) (San Franciskas), K. Čia (K. Chia) (Niujorkas) ir architektas R. Maiklas Gremas (R. Michael Graham) (Čikaga) šią architektų studijos „Arches“ vilą išrinko geriausiu gyvenamuoju namu didesniu nei 280 m² (3.000 ft²) kategorijoje.
Lietuvių projektas taip aukštai įvertintas dėl tradicinių ir modernių formų ir medžiagų suderinimo. Pasiekti norimą rezultatą autoriams padėjo „Kebony“ medienos galimybės. Pasak vertinimo komisijos narės architektės K. Čia, sukurtas įtikinantis išgrynintas dvišlaičio namo sprendimas. Beje, konkurse „RADA 2017“ iš viso apdovanoti vos 2 ne Amerikoje pastatyti architektūros objektai.
Architektai R. Liola, A. Liola, E. Neniškis, M. Kaučikaitė, E. Geštautaitė „Slėnio vilą“ projektavo siekdami kuo labiau išsaugoti išskirtinę gamtinę aplinką ir, gerbiant tradicijas, sukurti naują, šiuolaikinę architektūrinę raišką.
Lietuvoje šis jau buvo apdovanotas nacionalinės parodos-konkurso „Žvilgsnis į save 2015-2016“ pagrindiniu apdovanojimu „1/5 metro“.
Dirbant Lietuvoje turėtų būti norma gerbti įstatymus ir saugomus objektus, o ne stengtis užlipti ant jų girtis darna
Bereikalo puolama puiki viceministre ir nepasakoma, kad tai regioninis parkas. Straipsnis tendencingas ir neobjektyvus. Deja alkas.lt pasitakaiko daznai. Tai nera srasipsniai apie kurybine laisve, tai uzsakomieji straipsniai, neva Lietuvoje kazkas draudzia. neleidzia, liepia Laikytis istatymu. Demagogija avytes kailyje.