
Lapkričio 21 d. Lietuvių etninės kultūros draugija (LEKD) Lietuvos nacionaliniame kultūros centre (LNKC) visuomenei pristatė 2016-2017 m. vykdomo mokslinio tyrimo „Etninės kultūros vertybinių nuostatų tyrimai valstybės politikai“, finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos ir Kultūros rėmimo fondo išankstinius rezultatus.
Seminare pagrindinis dėmesys buvo sutelktas į etninei kultūrai svarbių valstybės teisės aktų bei požiūrio į ją kitimą vidurinėje švietimo grandyje.
Tyrimo projekto vadovas etnologas, antropologas, dailėtyrininkas Lietuvos istorijos instituto Etnologijos ir antropologijos sk. moksl. darb., EKGT Pirmininko pavaduotojas dr. Vytautas Tumėnas, pristatydamas tyrimą, perskaitė pranešimą: „Etninės kultūros puoselėjimo sistemos paieška: nuo valstybės teisinių idealų iki edukacinės praktikos“ bei nusakė gaires, kuriomis vadovaujamasi nagrinėjant etninės kultūros politikos formuotojų ir dalyvių požiūrį į šios kultūros srities plėtojimo sistemą.
Soicologė, Haridvaro universiteto garbės daktarė dr. Inija Trinkūnienė nagrinėjo požiūrio į etninės kultūros vertybes kitimą vidurinėje švietimo grandyje 2002-2016 m. mūsų valstybėje.
VU filosofijos doktorantas politologas Vytautas Sinica aptarė etninės kultūros teisinio reguliavimo ir politikos sistemiškumo klausimus.
LEKD pirmininkė, J. Basanavičiaus premijos laureatė, etnomuzikologė dr. Dalia Urbanavičienė diskusijoje kėlė aštrius klausimus apie etninės kultūros vertybes šalies kultūros bei švietimo politikoje.
Aptarime taip pat pasisakė Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas, etnologas dr. Petras Kalnius, etnomuzikologas Rimantas Astrauskas bei kiti etninės kultūros žinovai.
Prieita išvados, jog atliktas tyrimas yra svarbus ir savalaikis, suteikiantis įžvalgas etninės kultūros politikos tobulinimui ne tik kultūros, bet ir daugelyje kitų valstybės valdymo sričių.
Labai aktualūs etninės kultūros įstatymų vertinimo ir tyrimų klausimai. Yra Etninės kultūros globos pagrindų įstatymas, tačiau Kultūros ministerija neskiria reikiamo dėmesio. Etninės kultūra gyvuoja tik entuziastų ir folkloro ansamblių dėka. Dėstymas aukštosiose mokyklose beveik sunaikintas, vidurinėse mokyklose pamokų nėra…
Etninės kultūros tyrimai labai svarbūs ir būtini. Gerai, kad tai rūpi Lietuvių etninės kultūros draugijai, o kodėl nerūpi Kultūros ministerijai, savivaldybėms? Kur dingo etnologų ugdymas ir studijos? Švietimo ministrei jokių etninės kultūros apraiškų iš vis nereikia. Todėl visuomenininkai priversti kompensuoti šią nišą.