Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia – „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiai, verandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII.Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai, 1 dalis; 2 dalis; 3 dalis; X. Švieslangiai.
Frontonai
Frontonas architektūroje – tai trikampė arba pusapvalė viršutinė pastato fasado dalis. Čia aptariamais atvejais frontonai tiesiogiai susiję su pačiu namu, tai yra, jie nesusieti su kitais pastato architektūros dėmenimis (kaip, pavyzdžiui, Traidenio g. 25 namo priebučio portiko frontonas iškeltas labai aukštai ir susietas su mezoninu). Duotais atvejais frontonai, galima sakyti, yra savarankiški pastato dėmenys.
Vytauto g. 4 (1 ir 2 nuotr.). Retrospektyvizmo stiliaus namas, pastatytas 1934 m. Trikampis frontonas su skarda dengtu dvišlaičiu stogeliu rytų fasade pabrėžia šio dviaukščio namo simetriją. Šis frontonas su trikampiu skaidytu švieslangiu.
Pušų g. 43 (3 ir 4 nuotr.). Autorius architektas Antonas Filipovičius-Dubovikas; šis moderno stiliaus namas pastatytas 1912 m. Šiaip pats namas nėra simetriškas, bet frontonas čia taip pat pabrėžia griežtą pietų fasado simetriją. Santūri frontono švieslangio apvadų apdaila.
Dionizo Poškos g. 10 (5 nuotr.). Autorius tas pats (1910 m.). Istorizmo stilistika. Frontonas su paprasta kryžma, bet čia būta lėkio.
Pušų g. 26 (6–8 nuotr.). Originalaus namo originalus ir frontonas. Konstruktyvizmo stilistika su neobarokiniais ir neorenesansiniais elementais. Autorius – inžinierius P. Stabrovskis (1934 m.).
Vytauto g. 49 (9–12 nuotr.). vienas iš Žvėryno „deimantų“, pastatytas 1901–1911 m. Du trikampiai originalūs frontonai kompozicijoje su penkiais stoglangiais. Istorizmo stilistika.
Aleksandro Stabrausko nuotraukos: