Visuomenei pristatytas naujas būdas naikinti Lietuvoje invazinį augalą – Sosnovskio barštį. Gaukeliškių kaime, Vilniaus rajone, Aplinkos ministerijos specialistai–gamtininkai suorganizavo viešą Sosnovskio barščio naikinimo integruotu metodu pristatymą.
Š. m. kovo mėn. Lietuvoje užregistruoti herbicidai Nuance 75 WG ir Accurate 200 WG, skirti Sosnovskio barščio populiacijos naikinimui. Tinkamu laiku Sosnovskio barščius nupurškus šiais selektyviais herbicidais, augantys jų individai sunyksta, o šių herbicidų nepaveiktos kitos augalų rūšys sudaro nepalankias sąlygas (užgožia) dygti ir augti naujiems Sosnovskio barščio individams. Taikant šį naikinimo metodą, naikinamame plote Sosnovskio barštis turėtų būti sunaikintas per 2–3 metus.
Iki šiol Sosnovskio barščio naikinimui dažniausiai naudoti herbicidai su glifosato veikliąja medžiaga, tačiau pagrindinis jų trūkumas – sunaikinami visi nupurkštame plote esantys augalai ir atsilaisvinusiame plote pirmiausiai pradeda dygti Sosnovskio barščio individai, todėl susiformuoja tankus jų sąžalynai. Sudygus naujiems Sosnovskio barščio augalams, būtina ir vėl juos naikinti, kol išnaudojamas sėklų bankas dirvožemyje. Todėl naikinimo kaštai padidėja ir trunka ilgai.
„Akivaizdu, kad tik sutelkus jėgas ir pripažinus, kad Sosnovskio barščio plitimas yra ne atskirų šalių, o visos Europos Sąjungos problema, panašu, pasiektas perversmas. Atrastos naujos naikinimo priemonės leidžia efektyviai naikinti barštį ir mažiau kenkti kitiems augalams. Be abejo, tai tik pradžia – būtini išsamesni tyrimai ir efektyvesnių priemonių paieška, ypač – tinkamų naudoti prie vandens telkinių. Tačiau jau dabar visi einame teisinga linkme. Norint geresnių rezultatų Lietuvoje būtina susitelkti: tiek ūkininkams, tiek ir Aplinkos, Žemės ūkio, Ūkio ir Susisiekimo ministerijoms. Darbai turi buti vykdomi kompleksiškai, nes naikinant Sosnovskio barštį vienoje teritorijoje ir to nedarant šalia esančioje, poveikis bus minimalus ir laikinas“, – sako aplinkos viceministras Martynas Norbutas.
Pirmieji pranešimai apie Sosnovskio barščio plitimą Lietuvoje ir jo keliamas grėsmės žmogaus sveikatai ir biologinei įvairovei paskelbti maždaug prieš 35 metus. Pirmosios radimvietės tuomet užfiksuotos Vilniuje (Buivydiškių apylinkėse), Kauno r. (Lapių apylinkės) ir Cirkliškių apylinkėse. Dabar Sosnovskio barščio populiacija Lietuvoje užima maždaug 12000–15000 ha plotą. Šie augalai daugiausiai plinta antropogeninės kilmės apleistose teritorijose, pievose, vandens telkinių pakrantėse, pamiškėse ir kt.
Sosnovskio barštis kelia daug problemų ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje, todėl jis 2016 m. paskelbtas invazine Europos Sąjungos rūšimi. Europos Komisija inicijavo projektą EMPHASIS (angl. Effective Management of Pests and Harmful Alien Species – Integrated Solutions), kurio vienas iš tikslų – surasti efektyvesnių Sosnovskio barščio kovos naikinimo priemonių.
Išsamesnę informaciją rasite čia.
Gal šis aparatas Lietuvoje tiktu naikinti stribams, stribvaikiams,komunistams,kgėbistams kol išsinaudos jų sėklų bankas..Šie choleros irgi invazinės ideologilos rūšis.
Šaunus pasiūlymas.
Citata: “Sosnovskio barštis kelia daug problemų ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje, todėl jis 2016 m. paskelbtas invazine Europos Sąjungos rūšimi”.
Taip išeitų, kad apie 1982m., bet kas įdomiausia, tai jo sėklas apie 1991 – 1992m. pirkome Joniškio sodininkų parduotuvėje, Latvių g. – pasodinome šalia sode esančio tualeto tuo tikslu, nes lapai tam labai tiko. Pardavėja mus instruktavo, kad negalima leisti, jog jie užaugtų iki sėklų suformavimo fazės, kada jau jų stiebo geriau neimti rankomis, o sėklos gali pasisėti. Laikėmės instrukcijų (maždaug, kartais nukirsdavau dalgiu jau 2m aukščio su sėklom, bet plačiai nepasisėjo) ir jie išgyveno pas mus iki 2014m., kada elektrikai, tiesdami kabelius per žemę, viską išdraskė.
Taip, kad Sosnovskio barštis, greičiausiai, Lietuvoje yra atneštas mano minėtu būdu, kada asmenys, juos pasisėję, nesirūpindavo tuo, kad neleisti sėklų išbarstymo fazės. O gal net specialiai sėjo, nes, lyg ir, buvo rašyta, kad juos manė esant geru ir lengvai užauginamu pašaru gyvuliams.
Taip, kad norint, manau, būtų įmanoma ir atrasti kaltininkus to nevaldomo proceso.
Geras. Su rankomis imti negalima o su subinei kaip tik.
🙂
Lapai tokie sultingi, kad tam reikalui kaip tik.
🙂
Su rankomis nereikėtų jų stiebų, kurie išauga kaip bambukai – tuščiaviduriai laužyti, nes ten yra jų tas skystis, kuris galėtų pakenkti.
Labai šlykštus augalas. Netyčia prisilietęs gavau tokią baisią, vandeningą dešrą nugaroje, kad teko nedarbingumo pažymą imti.
Nešposyk. 🙂
Ar nuodai nudegino, ar nuodai veikia tik Saulės šviesoje?
Rimtai. Net marškinių apsivilgti negalėjau. Kokius nuodus tas augalas turi – nežinau. Tada buvo saulėta . Išsirengęs šienavau patvorį ir palindęs po augalu, prisiliečiau. Viskas. Ne iškarto pajutau perštėjimą. Žmona , pamačiusi pūslę , irgi nesuprato iš kur tai.
Siūlau – nebandykit.
Panašiai bus ir su musulmonų invazija į europą, rieks purkšt raut vežt….