Sausio 17 d., 10 val. Lietuvos kariuomenės įgulos Šv. Ignoto bažnyčioje Vilniuje, vyks Šv. Mišios, skirtos 26-ųjų Savanorių pajėgų įkūrimo metinių progai paminėti.
Vėliau, 12 val., Nepriklausomybės aikštėje, vyks iškilminga karių rikiuotė, kurios metu, Savanorių pajėgoms bus įteikta naujai pasiūta kovinė vėliava.
Taip pat, bus apdovanota geriausia savanorių kuopa, pagerbti kariuomenės kūrėjai, kariai savanoriai ir jų darbdaviai.
Minint šias Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) įkūrimo metines, visuomenė galės dalyvauti ne tik oficialiose iškilmėse, bet ir pamatyti kartu dirbančius, besimokančius ar kita įprasta kasdiene veikla užsiimančius savanorius.
„Savanoriška tarnystė tėvynei yra Lietuvos pasididžiavimas. Savanorių tikslinga veikla, meistriškumas, meilė tėvynei yra galingiausias mūsų ginklas“, – savanoriškos tarnybos reikšmę, artėjant krašto apsaugos savanorių pajėgų įkūrimo 26-osiojms metinėms – sausio 17 d., pabrėžia Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas, pulkininkas Arturas Jasinskas.
Savanorių pajėgų įkūrimo dieną, skelbiamas naujas paprotys – diena su karine apranga. Kariai savanoriai, įprastai dėvi karinę aprangą tik dalyvaudami pratybose, dažniausiai savaitgaliais, tačiau sausio 17-ąją atrodys kariškai ir ne tarnybos metu: ją užsivilks eidami į darbą, paskaitas, leisdami laisvalaikį ir kt.
Visoje Lietuvoje išsidėsčiusių KASP padalinių kariai dalyvaudami šiame renginyje, siekia stiprinti karių ir visuomenės ryšį, skleisti žinią apie savanorių pajėgas.
„Kviečiame Lietuvos žmones, sausio 17-ąją sutikus karinę aprangą dėvintį karį savanorį, padėkoti jam už tarnybą, paspausti ranką ir pasveikinti su Krašto apsaugos savanorių pajėgų įkūrimo diena,“ – ragina KASP vyriausiasis puskarininkis seržantas majoras Darius Masiulis.
Savanorius nepriklausomybės aikštėje sveikins – Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Aukščiausios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas generolas majoras Vitalijus Vaikšnoras, Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas pulkininkas Artūras Jasinskas ir kiti.
Po iškilmingos rikiuotės, minėjimo renginiai persikels į Vilniaus įgulos karininkų ramovę, bus atidaryta autentiškų valstybinių simbolių, KASP/SKAT ženklų, plakatų, nuotraukų ir kitų darbų paroda, surinkta iš įvairių Lietuvos savanorių kuopų.
Ramovėje bus pasirašytas metinis Lietuvos, Latvijos ir Estijos savanorių pajėgų bendradarbiavimo kasmetinis planas, numatantis bendrą karių dalyvavimą kovinio rengimo, veiklos ir sporto renginiuose.
Renginio eiga:
10.00 val. – Šv. Mišios Šv. Ignoto bažnyčioje (Šv. Ignoto g. 6);
12.00 val. – iškilminga rikiuotė Nepriklausomybės aikštėje (Gedimino pr. 53);
14.45 val. – 2017 m. Baltijos šalių Savanorių pajėgų bendradarbiavimo plano pasirašymo iškilmės (Vilniaus įgulos karininkų ramovė, Pamėnkalnio g. 13, Vilnius 2-as a.);
15.00 val. – oficialus KASP 26-ųjų įkūrimo metinių minėjimas (Vilniaus įgulos karininkų ramovė);
16.00 val. – paroda (SKAT/KASP rinktinių surinkti senoviniai, savadarbiai Lietuvos Respublikos herbai, Vyčių ženklai, Savanorių pajėgų simbolika ir kt.);
16.30 val. – renginio pabaiga
1991-ųjų metų sausio 17 dieną, po Sovietų Sąjungos bandymo ginkluota jėga nuversti teisėtą Lietuvos vyriausybę, Aukščiausioji Taryba priėmė Įstatymą dėl Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) įkūrimo. Remiantis šiuo įstatymu, pradėjo veikti Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba (SKAT, 1998 m. reorganizuota į KASP). Įstatymas įteisino jau veikiančias savanorių formuotes, sudarė prielaidas paskirti vadovybę, formuoti dalinius. Įkūrus Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą, buvo išspręstas vienas esminis uždavinys – į valstybės gynimą buvo įtraukta visuomenė, kuri valstybę jau gynė remdamasi įstatymu.
Krašto apsaugos savanorių pajėgas sudaro būrys ir šešios rinktinės, apimančios visą Lietuvos teritoriją. Šiuo metu KASP tarnauja daugiau nei 4600 karių savanorių ir daugiau nei 500 meistriškos karo tarnybos karių, kurie yra rengiami Lietuvos Respublikos sausumos plotų karinei apsaugai ir gynybai, tarptautinėms misijoms, ruošiami komandinei sąveikai su nuolatinėmis pajėgomis, rengiasi šalies gynybai teritoriniu pagrindu, taip pat teikia pagalbą kitoms valstybės ir savivaldybių įstaigoms.
Stiprinant šalies gynybinius pajėgumus 2016-2017 m. steigiamos naujos kuopos. 2016 m. savanorių pajėgos pasipildė kuopomis Šalčininkuose, Biržuose ir Kalvarijoje, o 2017 m. – Klaipėdoje.