Šeštadienis, 30 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Ligoninės traumatologai jau gydo ir šalčio aukas

Zita Katkienė, www.alkas.lt
2017-01-07 10:57:59
103
PERŽIŪROS
0
Ligoninės traumatologai jau gydo ir šalčio aukas
ortopedijos-traumatologijos-centras-irena-juciene_katkienes-nuotr
Ortopedijos traumatologijos centro vyresnioji slaugos administratorė Irena Jucienė | Z. Kakienės nuotr.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro Ortopedijos-traumatologijos skyriuje gydomas pirmas kojas nušalęs pacientas. Užklupus šalčiams kasmet gydymo įstaigoje dėl nušalimų gydoma apie 15 žmonių. Ortopedijos–traumatologijos centro vedėjas Robertas Mikalauskas sako, jog žmonės nušąla bei patiria traumų ne tik dirbdami, bet ir pramogaudami, vartodami alkoholį.

Nušalo dirbdamas miške

52-ejų metų Alvydas nelegaliai dirba miške. Užėjus šalčiams jau ne pirmą kartą jam tenka nušalti kojas. Pirmą kartą prieš dvi savaites  grįžęs iš miško pastebėjo, kad kojos paraudusios, ištinusios. Bet tą kartą nieko blogo nenutiko – savaime kojos atšilo.

Šį kartą pusamžis vyras pėdas nušalo gerokai rimčiau.

„Trečiadienio vakarą grįžęs iš miško pajutau, kad kojos skauda. Kojos atrodė baisiai: ištinusios, pamėlusios. Bet rytojaus rytą vėl ėjau į darbą“, – pasakojo nelaimėlis.

Laimė, kad į mišką nuvažiuoti sutrukdė pėdų skausmas. Eidamas miestu Alvydas pamatė policijos ekipažą, kurį susistabdęs ir paprašė pagalbos. Policijos pareigūnai iškvietė greitosios medicinos pagalbos medikus.

Atvežtas į Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių, Alvydas buvo paguldytas į stacionarą. Traumatologai jungė lašines infuzijas, kojas apšildė. Nors ir dabar kojos dar yra raudonos, bet gydytojai žmogų nuramino – pavojaus netekti pėdų nėra. Kojas pavyko išgelbėti ir pacientui po kelių dienų bus skirtas ambulatorinis gydymas.

Medikams pacientas aiškino, kad drėgnais batais dirbo miške.  Atvežtas  į gydymo įstaigą, žmogus buvo apsiavęs vasarine avalyne, be kojinių. Pasak R. Mikalausko, tokiais atvejais nušalimas neišvengiamas. Šiam pacientui nustatytas vidutinio laipsnio nušalimas.

Nušalusiųjų daugės

Pasak Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjo Roberto Mikalausko, šiandien skyriuje pasirodęs pirmas nušalęs pacientas neliks ilgam vienas. Kai žiema ypač šalta, nušalusiųjų galima tikėti ir daugiau, ir tam centro personalas ruošiasi.

Per praėjusius metus centre buvo gydyta 12 nušalusių pacientų. Pasak vedėjo, panašus skaičius būna kiekvienais metais. Tad ir šiemet dar pasirodys nušalusiųjų. Juolab, kad nušalti galima ne tik esant tokiam dideliam šalčiui, koks spigina šiuo metu. Nušąlama ir esant žemesnei temperatūrai, jei žmogus pavargęs, nepavalgęs, netinkamai apsirengęs. Ypač dažnai nušąla senyvo amžiaus žmonės, kurių sutrikusi kraujotaka, vartojantys alkoholį.  

Diagnozuojami keturi nušalimo laipsniai. Pirmajam skyriaus pacientui diagnozuotas vidutinio laipsnio nušalimas. Gilus nušalimas nuo vidutinio skiriasi tuo, kad išryškėja palaipsniui. Būnant šaltoje aplinkoje ilgą laiką, audiniai nušąla labai giliai ir tenka nušalusią galūnę amputuoti – žmogus neįgalus lieka visą gyvenimą.

Nušalimus šildyti lėtai

Paklaustas, kaip žmogui suprasti, kad galūnė jau nušalo, R. Mikalauskas patarė stebėti odos būklę. Pirmiausia oda parausta, pradeda perštėti, tačiau žmogus dažnai į šiuos požymius nekreipia dėmesio. Vėliau oda tampa nejautri, neskausminga, todėl žmogus neįvertina pavojaus sveikatai. Grįžus į šiltą patalpą, nušalimas išryškėja. Bandant atšildyti gali išryškėti pūslės, kurios gali būti ir kraujingos, pradeda skaudėti. Nušalusi galūnė gali ir gangrenuoti, jei audinių nušalimas gilus.

Pajutus nušalimo požymius patariama skubėti į šiltą patalpą, bet nereikia stengtis greitai atšildyti nušalusios kūno vietos. Gydytojas pataria atšilti pirmiausia iš vidaus – gerti šiltų skysčių. 

Į ligoninę patekusiems pacientams lašinamos lašinės su plečiančiais vaistais,  galūnė apvyniojama storai, apaunama vilnone kojine, kad nušalusi vieta šiltų palengva.

Ortopedijos-traumatologijos centro vyresnioji slaugos administratorė Irena Jucienė dėkoja Švč. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo bažnyčios parapijietėms, kurios kasmet dovanoja megztų kojinių centrui. Jomis medikai apauna pacientus, gydomus dėl kojų ir rankų nušalimų. „O benamiams, kurie neturi kuo apsiauti, dovanojame kojinių, išvažiuojant iš gydymo įstaigos“, – pasakoja slaugytoja.

Kaip išvengti nušalimų?

Ortopedas-traumatologas Robertas Mikalauskas, prasidėjus šalčiams, pataria vadovautis žvejų ir medžiotojų taisykle: nėra blogo oro, yra tik bloga apranga. Tad einant į šaltį reikia apsirengti šiltai, drabužiai turi būtų laisvi, avalynė negali būti drėgna, negali spausti. Net ir šilta avalynė neapsaugos nuo nušalimo, kai ji per maža.

Nušalimą išduoda paraudusi oda. Netrukus nušalusi oda pradeda perštėti, tačiau žmogus, pastebi medikas,  dažnai į šiuos požymius nekreipia dėmesio. Vėliau oda tampa nejautri, neskausminga, todėl žmogus neįvertina pavojaus sveikatai. Grįžus į šiltą patalpą ir bandant atšildyti nušalimą, gali išryškėti pūslės, ima skaudėti, gali pasirodyti ir raudono, kraujingo skysčio. Jei audiniai įšalę giliau, gali prasidėti ir gangrena, kas neretai ir įvyksta.

Nušalus patariama grįžti į šiltą patalpą, bet skubėti greitai atšildyti nušalusių galūnių nepatariama.   Atšilti pirmiausia patariama iš vidaus – gerti šiltų skysčių, arbatos, kavos. Ligoninėje gydomiems nušalusiems pacientams lašinama plečiančių vaistų, o galūnės apvyniojamos šiltai.  

Esant žemai oro temperatūrai nušalti galima ir per trumpą laiką. „Šįryt pats išbandžiau šią galimybę – kol atidariau vartelius, pirštus ėmė dilgčioti“, – pasakoja gydytojas ir pataria neiti į lauką be kepurės, nes gali būti pavojinga – nosis ar ausys gali imti balti. Jei taip nutiko, patariama, grįžus namo, užsimauti kepurę, gerti šiltų gėrimų  ir atšilti. O nušalusias ausis ir kitas veido vietas galima atšildyti,  švelniai masažuojant su odą minkštinančiais tepalais ar aliejais.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Mokslininkai patvirtino – gamta išties gydo
  2. „Kultūros receptai“ sušildo širdį, gydo sielą
  3. Kaip sumažinti šalčio poveikį žmogaus sveikatai?
  4. Neišskridę paukščiai kenčia nuo šalčio
  5. Esant 20 laipsnių šalčio, pradinukai ir penktokai į mokyklą gali neiti
  6. Ar mokame saugotis užklupus šalčiams?
  7. Pagerbti širdies persodinimo operacijų profesionalai ir jų dėka gyvenantys žmonės
  8. Pasaulinės sveikatos dieną gydytojai-klounai sulaukė paramos iš vaistininkų
  9. Praėjusi savaitė Santariškių klinikose buvo gausi transplantacijomis
  10. Šaltis tai išbandymas mūsų sveikatai
  11. P. Gylys. Konstitucinis perversmas tęsiamas: sveikatos apsauga
  12. J. Dapšauskas. Neveikianti Lietuvos sveikatos programa. V. Andriukaitis – už?
  13. Menas ir grožis padeda sveikti
  14. Gydytojai įspėja: cholesterolis užkemša kraujagysles
  15. Patarimai, kaip išvengti nušalimo

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos
Kultūra

KM kviečia pasiruošti siūlyti nusipelniusius kūrėjus Lietuvos nacionalinėms kultūros ir meno premijoms

2026 05 30
Ugniagesiai laukia lankytojų
Gamta ir žmogus

Ugniagesiai kviečia apsilankyti gaisrinėse

2026 05 29
Tėvai, vaikas, kūdikis
Lietuvoje

Siūloma, kad Motinystės išmoką 4 mėnesius gautų visos mamos

2026 05 29
Lietuvos Raudonasis Kryžius
Gamta ir žmogus

Po oro pavojaus pranešimų – priminimas: pasirengimas prasideda dar prieš perspėjimą

2026 05 29
Pinigai
Lietuvoje

Skiriamos papildomos lėšos regionų atsparumui didinti ir socialinio būsto plėtrai

2026 05 29
S. Daukanto tiltas
Lietuvoje

Kaune pradedamas S. Daukanto pėsčiųjų tilto atnaujinimas

2026 05 29
Vanduo, kranas, čiaupas
Lietuvoje

Daliai vilniečių mažės mokestis už vandenį

2026 05 29
Apdovanojimai Prezidentūroje
Lietuvoje

Prezidentas apdovanojo nusipelniusias mamas, tėčius ir globėjus

2026 05 29
Alkoholis
Lietuvoje

Pristatytas naujausias alkoholio ir tabako vartojimo Lietuvoje tyrimas

2026 05 29
Registrų centras
Lietuvoje

Ieškoma naujo Registrų centro vadovo

2026 05 29
Molėtų muziejuje duris atvers išskirtinė erdvė
Istorija

Molėtų muziejuje duris atvers išskirtinė erdvė: lankytojai išvys Barborą Radvilaitę įkūnijusią žinomą aktorę

2026 05 29
Ilgos vasaros vaikystėje, trumpėjantys metai suaugus
Gamta ir žmogus

Ilgos vasaros vaikystėje, trumpėjantys metai suaugus: kas vyksta su mūsų laiko pojūčiu?

2026 05 29

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimgaudas apie Į liejyklą išlydėta Vytauto Didžiojo skulptūra
  • klaustukas apie D. Kuolys. Ar Daivos Ulbinaitės vedamas Seimas pavers Lietuvą antrąja Maskva?
  • . . . apie Mažvydo bibliotekoje vyks D. Nikitenkos knygos „Kuršių nerijos knyga“ pristatymas
  • Andrew Wilson (Rob Halberd) apie Trys KTU mokslininkai – tarp labiausiai cituojamų tyrėjų Lietuvoje

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • KM kviečia pasiruošti siūlyti nusipelniusius kūrėjus Lietuvos nacionalinėms kultūros ir meno premijoms
  • Kodėl verta rinktis ilgaamžę dangą kiemo takeliams?
  • Ugniagesiai kviečia apsilankyti gaisrinėse
  • Siūloma, kad Motinystės išmoką 4 mėnesius gautų visos mamos

Kiti Straipsniai

Vyras ramiai miega lovoje šalia melatonino papildo

Melatoninas: kaip veikia ir kam tikrai tinka

2026 05 29
Sveikata

Mokinių sveikatos patikrinimo neverta atidėlioti iki rudens

2026 05 23
Sveikata

Keičiasi kai kurių sveikatos paslaugų teikimo tvarka regionuose

2026 05 18
Cukrus

Lietuviai stengiasi atsisakyti cukraus, bet problema visai ne saldumynai

2026 05 17
Sveikata

Pristatyta iniciatyva hipertenzijos kontrolei Lietuvoje didinti

2026 05 17
Sveikata

Griežtinama atsakomybė už neteisėtas priemokas

2026 05 14
Sraigtasparnių nusileidimo aikštelė

Prie Santaros klinikų oficialiai atidaryta sraigtasparnių nusileidimo aikštelė

2026 05 12
Greitosios pagalbos automobiliai

GMP tarnybai – šešios dešimtys naujų automobilių

2026 05 11
Maža mergaitė apglėbusi storą medį

Kviečiama rinkti 2026 metų Lietuvos medį

2026 05 07
Susitikimas Prezidentūroje

Prezidentūroje aptartas sveikatos paslaugų prieinamumas regionuose

2026 05 04

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimgaudas apie Į liejyklą išlydėta Vytauto Didžiojo skulptūra
  • klaustukas apie D. Kuolys. Ar Daivos Ulbinaitės vedamas Seimas pavers Lietuvą antrąja Maskva?
  • . . . apie Mažvydo bibliotekoje vyks D. Nikitenkos knygos „Kuršių nerijos knyga“ pristatymas
  • Andrew Wilson (Rob Halberd) apie Trys KTU mokslininkai – tarp labiausiai cituojamų tyrėjų Lietuvoje
  • +++ apie D. Kuolys. Ar Daivos Ulbinaitės vedamas Seimas pavers Lietuvą antrąja Maskva?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
„Stintapūkio“ šventė – vasario pirmąjį savaitgalį

„Stintapūkio“ šventė – vasario pirmąjį savaitgalį

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai