Šis ruduo prasidėjo po rinkimų vėliava. Ką tik įvyko rinkimai į parlamentą Rusijoje, spalio 9 d. rinksime naują Lietuvos Respublikos Seimą, vyksta kandidatų į JAV prezidentus audringi debatai. Tiek mūsų, tiek užsienio politikai pritrūkę argumentų ar potencialių rinkėjų dėmesio grėbiasi aštrios, užgaulios retorikos. Iškyla ir subliūkšta skandalai. O kokį vaidmenį šiame šurmulyje vaidina žiniasklaida, žurnalistai?
Apie tai kalbėta Lietuvos žurnalistų sąjungos Vilniaus skyriaus organizuotame, Friedricho Eberto fondo finansuojamame seminare, kuris rugsėjo 23-24 dienomis vyko Kernavėje. Viena iš istorinių Lietuvos sostinių – simbolinė aplinka žurnalistams pamąstyti apie savo vaidmenį, atsakomybę ir pavojus dabarties pasaulyje, kai net ne Paryžiuje, o čia û Lietuvoje – vieną laikraščio redakciją apšaudo, kitą nusiaubia, apvagia…
Kernavėje vykusiame seminare „Profesinių žurnalistikos standartų paieška propagandos ir informacinių karų fone“ pranešimus skaitė Edmundas Vaitekūnas, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininkas, Algis Norkūnas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas, Viktoras Trofimišinas, Visuomenės informavimo etikos komisijos vicepirmininkas, Rolandas Barysas, „Verslo žinių“ vyriausiasis redaktorius,Vilija Butkuvienė, Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių asociacijos pirmininko pavaduotoja, Aistė Žilinskienė, Interneto žiniasklaidos asociacijos pirmininkė, Mykolo Romerio universiteto dėstytoja, Lauras Bielinis, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas. Pranešėjai analizavo žurnalistų daromas klaidas, patarė, kad laikantis etikos kodekso normų jų galima išvengti, apžvelgė žurnalistikai iškilusius pavojus.
Seni kontrolės metodai neefektyvūs, naujų nesugalvota
Tokia išvada plaukė iš Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininko Edmundo Vaitekūno pranešimo „Saviraiškos laisvės ribojimai radijuje, televizijoje ir internete“. Kad ir kokias priešiškas laidas transliuotų televizijos kanalas, nėra priemonių jį sudrausminti. Televizijos kanalus valdančios bendrovės registruojasi tose valstybėse, kur tai padaryti paprasčiau, o veikia kitose…
Vakarų Europos demokratiškų šalių žmonėms nepriimtinas mūsų, gyvenusių sovietinės cenzūros priežiūroje, noras kontroliuoti, bausti, cenzūruoti… Mėginimas išjungti Lietuvai priešišką propagandą skleidusį rusišką televizijos kanalą, Vakarų Europoje buvo nesuprastas… Kita vertus, modernios technologijos kiekvienam žmogui suteikia galimybę savo šviesias ir tamsias mintis ištransliuoti visam pasauliui per internetą. Kai kurios Azijos žemyno valstybės bando internetą blokuoti, bet tai ne tas kelias, kuriuo turėtų ar norėtų eiti Lietuva.
Už klaidas žurnalistas baudžiamas arba ne
Pranešimą apie teismų praktiką elektroninės žiniasklaidos bylose skaitė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas Algis Norkūnas. Kaip etikos standartai žurnalistui padeda išvengti klaidos/ bausmės analizavo Interneto žiniasklaidos asociacijos pirmininkė, Mykolo Romerio universiteto dėstytoja Aistė Žilinskienė. LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius supažindino su galimybėmis žurnalistams turėti naudos iš kolektyvinio autorių teisių administravimo. „Verslo žinių“ vyriausias redaktorius Rolandas Barysas apžvelgė žurnalistikai iškilusius pavojus įvairiose pasaulio šalyse, ne tik Lietuvoje. Jis pabrėžė redaktoriaus atsakomybės už savo kolektyvo žurnalistus ir žurnalisto savigarbos svarbą. Žurnalisto geras vardas visada buvo svarbu, bet dabartiniame pasaulyje – ypač svarbu. Nuo to, kokie esame šiandien, priklauso mūsų pačių ir žurnalistikos ateitis: arba tapsime materialiai ir dvasiškai nustekentais turtingųjų pastumdėliais, arba garbingai vykdysim žurnalistikos misiją…
Seminare skaityti pranešimai spausdinami www.vilniauszurnalistai.lt