Trečiadienis, 19 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Informacinės technologijos taps universitetų branduoliu?

www.alkas.lt
2016-06-22 13:22:10
26
PERŽIŪROS
0
VLK ragina pasidomėti e. paslaugomis ir jų naujovėmis

Bendravimas internete, kompiuteris | flexjobs.com nuotr.

flexjobs.com nuotr.
flexjobs.com nuotr.

Lietuva kaip ir kitos Vakarų šalys „dūsta“ nuo informacinių technologijų specialistų stygiaus. Verslininkai reikalauja nedelsiant dvigubinti studentų skaičių, tačiau universitetai, nenorėdami rizikuoti kokybės sąskaita, neskuba. Kaip suderinti įmonių poreikius ir mokymo įstaigų galimybes, diskutavo didžiausių šalies universitetų vadovai ir Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) atstovai.

„IT specialistų poreikis yra didžiulis, būtina reaguoti į rinkos poreikius. Nelaukiant, kol situacija taps kritiška, turime judėti pirmyn, įtraukiant įmones, verslo organizacijas, universitetus ir kitas mokslo įstaigas. Kuriant naujas studijų programas, svarbu atlikti poreikių analizę ir išsiaiškinti, kur ir kiek specialistų reikia, nes verslui reikia ne tik darbuotojų kiekio, bet ir kokybiškai parengtų specialistų“, – teigė LVK prezidentas Valdas Sutkus.

Vilniaus universitetas jau ėmėsi didinti IT studentų skaičių, tačiau, pasak šio universiteto rektoriaus Artūro Žukausko, šis procesas negali būti greitas: „Šįmet informacinių technologijų studijų vietų skaičių padidinome 15 proc. Didinant daugiau, nukentėtų studijų kokybė. Kitais metais vietų skaičių padidinsime dar 20–30 procentų“, – sakė rektorius.

Vytauto Didžiojo universiteto prof. Vytautas Kaminskas teigė, kad jo universitetas yra pasirengęs didinti IT studentų skaičių, tačiau tam daugiausiai kliūčių sudaro dėstytojų trūkumas.

Universitetų atstovai atskleidė, kad, palyginimui, Estijos Tartu universiteto vidutinis dėstytojų atlyginimas yra 2800 eurų, kai tuo tarpu VDU – 700 eurų. Šią problemą būtų galima išspręsti mažinant bendrą studentų skaičių Lietuvoje, nes dauguma švietimui skiriamų lėšų yra išleidžiama studijų krepšeliams. Taip dalis pinigų yra iššvaistoma, nes krepšeliai atitenka ir daugybei nekokybiškų, neperspektyvių studijų rengėjų.

„Būtina nustatyti aiškius kriterijus studijoms. Jeigu nustatyto kokybės lygio nepasieki, tai programą reikia uždaryti“, – teigė Alfonsas Daniūnas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektorius. A. Žukauskas pridūrė, jog Vokietijoje, jeigu absolventų įsidarbinamumas yra mažiau nei 70 proc., tai valstybės finansuojamų vietų skaičius yra iš karto mažinamas.

Profesorius A. Daniūnas sakė, kad universitetai tikisi glaudesnio ir geranoriškesnio bendradarbiavimo su verslu. Technologijos sparčiai keičiasi, todėl informatikams yra būtina praktika, o įmonėse kaip tik ir yra dirbama su inovacijomis. Be to, universitetai susiduria su dėstytojų problema, kurią galėtų sušvelninti iš verslo atėję specialistai.
Vilniaus universitetas jau ėmė skatinti įmonėse dirbančius specialistus dėstyti – įsteigė naujas profesijas – „Profesorius partneris“ ir „Docentas partneris“. Tokioa garbingos būsenos įgijimas yra ir papildoma motyvacija iš verslo atėjusiems dėstytojams.

Norint parengti daugiau IT specialistų, neužtenka vien tik padidinti studijų vietų skaičių. Pasak KTU prorektorės Jurgitos Šiugždinienės, nemaža dalis į technologijų specialybes įstojusiųjų „nubyra“ per pirmus metus, todėl turi būti parengiamas pakankamas motyvuotų abiturientų skaičius mokyklose.

„Niekada neturėsime pakankamo kiekio motyvuotų technologinių pakraipų studentų, jeigu jie laboratorinius darbus atlikinės mokyklos suole. Reikia raginti savivaldybes, kad jos padėtų atvežti mokinius į universitetų laboratorijas“, – sakė KTU atstovė.

„Investuok Lietuvoje“ atstovė Erika Tauraitė-Kavai teigė, kad Vokietijoje trūksta apie 60 proc. IT specialistų, Jungtinėse Amerikos Valstijose – panašiai. Tai aiškiai rodo, kad informacinių technologijų fakultetas turėtų tapti branduoliniu universitetuose. Šių žinių reikia visiems – ateityje netgi nebus nei vieno lingvisto, kuris galės padaryti karjerą be IT žinių. Be to, greitai jų poreikis dar labiau padidės, nes IT specialistų reikės daugumai įmonių.

Problemai spręsti jau yra vykdomos ir kitos iniciatyvos. Asociacija „Infobalt“ jau kuria dėstytojų iš verslo duomenų bazę, kuri padės ir universitetams, ir šiems dėstytojams vieniems kitus surasti. Be to, universitetai planuoja suteikti verslo atstovams dėstymo įgūdžių, supažindinti su pažangiais mokymo metodais, kad jie galėtų visavertiškai dėstyti kursą.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Geriausių pasaulio universitetų sąraše Vilniaus universitetas priartėjo prie 500-tuko
  2. VU pirmą kartą pateko tarp 200 geriausių kylančios ekonomikos šalių universitetų
  3. Pagal atskiras studijų kryptis VU – tarp geriausių pasaulio universitetų
  4. Paskirstytas valstybės finansavimas studijų sritims, daugiausia teks technologijos mokslams
  5. Seime pristatyti siūlymai dėl Lietuvos universitetų sujungimo
  6. Pristatyti tarptautinių ekspertų siūlymai dėl Lietuvos ateities mokslo, studijų ir inovacijų prioritetų nustatymo
  7. Naujuoju Vilniaus universiteto rektoriumi tapo prof. A.Žukauskas
  8. Vilniaus universitetas verslininkus kviečia tapti dėstytojais
  9. Gabiems jaunuoliams iš užsienio bus skiriama valstybės parama studijoms
  10. LEU pasirašė mokslinio bendradarbiavimo sutartį su Istorijos institutu prie Baltarusijos nacionalinės mokslų akademijos
  11. Ir čia mus aplenkė estai, arba kodėl Lietuvoje neleistų dėstyti B. Gatesui
  12. Per universiteto gimtadienį bus inauguruotas naujasis VU rektorius
  13. Inauguruotas naujasis VU rektorius (nuotraukos)
  14. Vilniaus universitete tęsiamos derybos dėl Lietuvos narystės CERN
  15. Visagine išrinkti nacionalinio IT specialistų profesinio meistriškumo konkurso nugalėtojai

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Rustamas Liubajevas
Lietuvoje

Vyriausybė pritarė VRM siūlymui atleisti VSAT vadovą

2026 08 19
Pietrytinis aplinkkelis
Lietuvoje

Atveriama nauja Pietrytinio aplinkkelio trasa ir tiltas per Kauno HE

2026 08 19
Sveikata
Lietuvoje

Skubi endokrinologo pagalba taps greičiau prieinama

2026 08 19
Senasis Nemenčinės tiltas
Lietuvoje

Bus skirta daugiau lėšų savivaldybių tiltams ir viadukams

2026 08 19
Oro uostas
Lietuvoje

Dėl naujojo oro uostų valdybos nario konservatoriai kreipėsi į saugumą užtikrinančias institucijas

2026 08 19
Panevėžys
Lietuvoje

Gatvių tvarkymo darbai Panevėžyje tęsis ir rugsėjį

2026 08 19
Skalbimo mašina
Lietuvoje

Įsigaliojo naujosios „Teisės į taisymą“ taisyklės

2026 08 19
Sportas
Lietuvoje

Sporto vietų pagerinimo projektams – apie 4 milijonai eurų

2026 08 19
Kleboniškių muziejaus klojime spektaklį „Piršlybos“
Kultūra

Kleboniškių muziejaus klojime spektaklį „Piršlybos“ vaidins Utenos kamerinis teatras

2026 08 19
Šventės plakatas
Istorija

Istorijų šventė grįžta į Kauną: keturias dienas ieškosime, kas nutinka „Be ryšio“

2026 08 19
Vytauto Didžiojo ir jo žmonos Onos Vytautienės miniatūra, kuri yra įtraukta į dokumentinio paveldo vertybių programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą
Istorija

Kodėl neturime pirmųjų Lietuvos valdovų portretų?

2026 08 19
Paprotys, kuris vienija: etninės kultūros akcija
Etninė kultūra

Tradicija, kuri vienija: etninės kultūros vajus vėl šokdins visą Lietuvą

2026 08 19

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Ana Skorochod, Vitalijus Dikij apie  A. Anušauskas siūlo griežtinti Rusijos piliečių tranzitą per Lietuvą
  • P.Skutas apie  A. Anušauskas siūlo griežtinti Rusijos piliečių tranzitą per Lietuvą
  • Giedrius apie Kuo pakeisti anglų kalbos junginį „team building“?
  • Naivus klausimas apie Kuo pakeisti anglų kalbos junginį „team building“?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Vyriausybė pritarė VRM siūlymui atleisti VSAT vadovą
  • Atveriama nauja Pietrytinio aplinkkelio trasa ir tiltas per Kauno HE
  • Skubi endokrinologo pagalba taps greičiau prieinama
  • Bus skirta daugiau lėšų savivaldybių tiltams ir viadukams

Kiti Straipsniai

„Žolinėk ’26“

VU botanikos sode vyks „Žolinėk ’26“ 

2026 08 13
Vaikai

Valstybės kontrolė: vaiko galimybės gauti švietimo pagalbą neturėtų priklausyti nuo vietos

2026 08 12
Dr. Kazimieras Černis

Vilniaus universiteto astronomas atrastus asteroidus pavadino Nidos ir Šventosios upės garbei

2026 08 12
Masačusetso technologijos institutas

Vieno geriausių pasaulio universitetų tyrėja: „Mokslas tampa prasmingas, kai padeda žmonėms“

2026 08 05
Jaunimo studijų pasirinkimai keičiasi

Jaunimo pasirinkimai keičiasi – auga susidomėjimas inžinerija, mažėja informatika

2026 08 05
pexels artempodrez nuotr.

Ar įmanoma apeiti gamtos taisykles?

2026 08 04
Lietuva pirmininkauja Europos mokykloms

Lietuva pradėjo pirmininkavimą Europos mokyklų tinklui

2026 08 04
Seksualumo kultas

Seksualumo kultas brukamas ir vaikams

2026 08 01
Vizijos ir regėjimai

Vasaros skaitiniai: vizijos ir regėjimai

2026 08 01
Mokykla, klasė

Vilnius pradeda švietimo pertvarką – steigiamas Švietimo ir jaunimo departamentas

2026 07 30

Skaitytojų nuomonės:

  • Ana Skorochod, Vitalijus Dikij apie  A. Anušauskas siūlo griežtinti Rusijos piliečių tranzitą per Lietuvą
  • P.Skutas apie  A. Anušauskas siūlo griežtinti Rusijos piliečių tranzitą per Lietuvą
  • Giedrius apie Kuo pakeisti anglų kalbos junginį „team building“?
  • Naivus klausimas apie Kuo pakeisti anglų kalbos junginį „team building“?
  • Naivus klausimas apie Kuo pakeisti anglų kalbos junginį „team building“?
Kitas straipsnis
Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Nuo liepos 1 d. minimali alga sieks 380 eurų

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai