Birželio 2 d. Seimas po pirmo svarstymo nusprendė grąžinti iš naujo komitete svarstyti Konstitucijos 38 straipsnio papildymo ir pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siūloma Konstituciją papildyti nuostatomis, reglamentuojančiomis, kad šeima sukuriama sudarius santuoką. Šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės. Valstybė saugo ir globoja santuoką, šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę.
2013 m. gruodžio 10 d. Seimui pristatyto projekto iniciatorių teigimu, „šiuo įstatymo projektu buvo siekiama nustatyti, kad šeima yra pirminė ir pamatinė visuomenės ląstelė. Konstitucijos 18 straipsnis nustato, kad „Žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės”. Saugodama šeimą valstybė pirmiausiai turi saugoti prigimtinę šeimos struktūrą. Prigimtinė šeimos struktūra remiasi santuoka ir giminystės arba kraujo ryšiais“.
Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) priėmė sprendimą siūlyti projektą atmesti. Komiteto išvadą Seimui pristatęs TTK pirmininkas Julius Sabatauskas pristatydamas Seimui neigiamą komiteto išvadą vardino šiuos neigiamą sprendimą pagrindžiančius teiginius:
– Projektu nepaisoma Lietuvos Respublikos Konstitucijos vientisumo ir susiaurinama asmens teisių apsauga, garantuojama kitų Konstitucijos nuostatų;
– Projektas neatitinka konstitucinių teisinės valstybės, teisėtų lūkesčių, teisinio saugumo, lygiateisiškumo principų ir pažeidžia konstitucinę teisę į privataus gyvenimo apsaugą;
– Priėmus siūlomą projektą būtų neapsaugotos daugelio vaikų teisės;
– Projektas neįvertintas tarptautinio teisinio reguliavimo, Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) ir prisiimtų tarptautinių teisinių įsipareigojimų aspektu;
– Siūlomas šeimos apibrėžimas eliminuotų iki šiol šeimos nariais laikomiems asmenims nustatytas pareigas;
– Formuojama ydinga Konstitucinio Teismo nutarimų įgyvendinimo praktika;
– Projekto priėmimas būtų neatsakingas žingsnis, nes nėra įvertintos siūlomo reguliavimo neigiamos pasekmės.
Šiai TTK išvadai pritarė keturi komiteto nariai, tačiau kiti keturi balsavo – prieš. Sprendimą lėmė už balsavusio komiteto pirmininko J. Sabatausko balsas.
Seimas gi TTK išvadai nepritarė. Už Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadą balsavo 29, prieš – 54, susilaikė 9 Seimo nariai.
Seimo nariams nesutarus, kokį komitetą, remiantis Statutu, paskirti pagrindiniu naujam projekto svarstymui, pirmininkaujančio Seimo posėdžiui Seimo Pirmininko pavaduotojo Algirdo Syso prašymu, šį klausimą pavesta svarstyti Etikos ir procedūrų komisijai.
J.sabotažnikas, kaip matote, jau 3 metai (!) vilkina šio svarbaus įstatymo papildymą. Aišku, kad sabotažnikas sistemingai pažeidinėjo tiek seimo statutą, tiek įstatymus, spjauna į konstituciją, kur ir taip nedviprasmiškai yra kalbama apie šeimos instituciją, ir, kaip M.Adomėnas yra išsireiškęs, seniai tapo chuntos atstovu. Visiškai neatsakingas ir nekvalifikuotas sabotavimas aiškinamas pačiu kvailiausiu argumentu – neva reikia elgtis atsakingai.