
Labdaros iniciatyva „Knygnešiai 2016“ 3 mėnesius kvietė Lietuvos žmones pasidalinti perskaitytomis knygomis su Lietuvos provincijos mokyklomis. Akcijos metu žmonės bei įmonės padovanojo daugiau nei 46 tūkst. įvairiausių knygų, kurios dabar keliauja į mažų miestelių mokyklų bibliotekas ir džiugins moksleivius naujaisiais mokslo metais.
„Džiaugiamės, kad pavyko padaryti tikrai didelį darbą. Surinkti tokį kiekį knygų, jas perrinkti, perrūšiuoti ir perduoti 130 mokykloms, iš tiesų, didelis, tačiau prasmingas darbas. Perskaitytų knygų galima rasti kiekvieno žmogaus namuose ir jei jos yra nebereikalingos, prasminga jas padovanoti kaimo mokykloms, nes čia knygų visuomet trūksta. Tokia ir buvo mūsų šios labdaros iniciatyvos misija,“ – sako Tadas Bojarskas, labdaros ir paramos fondo „Auginame ateitį“ steigėjas ir šios iniciatyvos autorius.
Knygnešiu tapti ir skaitymo malonumą dovanoti galėjo kiekvienas – ne tik pavieniai žmonės, bet ir įmonės, organizacijos, institucijos. Daug knygų dovanojo „Swedbank“, „DNB“, „Ergo“, „Barclays“, JAV ambasada, Specialiųjų tyrimų tarnybos darbuotojai, Kauno Vinco Kudirkos biblioteka, advokatų kontoros, kolegijos universitetai bei kitos mokslo įstaigos. Savo namų bibliotekos duris atvėrė ir J.E. Valdas Adamkus bei mokykloms padovanojo perskaitytas vertingas knygas. Didelį darbą atliko knygų vežėjai – „DSV Transport“ kompanijos komanda, kuri didelį kiekį padėjo parsigabenti iš surinkimo vietų.
„Esame dėkingi visiems, kurie prisijungė prie mūsų idėjos – skirti savo perskaitytą, tačiau naują ir kokybišką knygą kaimo mokyklai ir padovanoti vaikams skaitymo malonumą. Beveik visos šiame projekte dalyvavusios provincijos mokyklos įvardijo, kad joms labiausiai trūksta vaikams skirtų leidinių bei grožinės literatūros. Mokyklų atstovai pažymi, kad moksleivių skaitomumas padidėtų, jei bibliotekose jie rastų modernių, šiuolaikiškų ir vaikams patrauklių knygų,“ – kalba T. Bojarskas.
Moksleiviai ieško populiarių paaugliams skirtų lietuvių ir užsienio autorių knygų. Juos domina nuotykių, fantastikos ar siaubo istorijos. Tokių knygų, o taip pat ir naujausių grožinės literatūros leidinių dauguma provincijos mokyklų įsigyti neturi lėšų.
Vykdytos iniciatyvos metu žmonės ir įmonės daugiausiai dovanojo populiarius romanus, skaitinių vyresnio amžiaus moksleiviams, mokslui skirtos literatūros.
„Kvietėme dovanoti perskaitytas, tačiau naujas knygas. Žinoma, pasitaikė ir visai nebenaudojamos literatūros ar suplėšytų, iškarpytų knygų, kurios labiau tinkamos makulatūrai, o ne bibliotekos lentynai. Tačiau džiaugiamės, kad pavyko surinkti nemažai vertingų leidinių, populiarių romanų, kurie jaunimui dabar yra įdomūs, jie tokių knygų ieško, noriai jas skaito,“ – sako T.Bojarskas.
Akcijos iniciatoriai tikisi, kad dalintis knygomis su mokyklų bibliotekomis ir tais, kurie neturi galimybių įsigyti naujausių leidinių, gali tapti gražia tradicija. „Pasidalinti perskaityta knyga galime kiekvienas – taip leisime istorijoms pasikartoti, suteiksime malonumą skaityti. Galbūt, jūsų atnešta perskaityta knyga į kaimo mokyklos biblioteką nueis dar ilgą kelią, keliaudama iš rankų į rankas ji aplankys visą bendruomenę“, – pažymi T.Bojarskas.
Perskaitytų knygų rinkimo labdaros kampanija buvo organizuojama drauge su knygynų tinklu „Vaga“, kur visi norintys galėjo palikti savo knygą.
Apie labdaros ir paramos fondą „Auginkime ateitį“:
Labdaros ir paramos fondas, „Auginame ateitį“, anksčiau vadinęsis p. Almos Adamkienės vardu, tęsią veiklą ir vykdo projektus, kurie leistų sumažinti atskirtį tarp miesto ir kaimo mokyklų.
Po 15 metų prasmingo ir sėkmingo darbo p. Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondas pakeitė pavadinimą, tačiau savo veiklos nenutraukė. Šiuo metu labdaros organizacija vykdo moksleiviams skirtus edukacinius renginius bei projektus, dovanoja knygas, suteikia moksleiviams galimybę lankytis teatruose bei koncertuose.