Praėjusieji metai Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos duomenimis, buvo patys šilčiausi metai mūsų šalyje per visą meteorologinių stebėjimų laikotarpį. Vidutinė metinė oro temperatūra siekė 8,3 °C. Ji 0,1°C viršijo ankstesnį rekordą, priklausiusį 2008 metams.
Tokią aukštą vidutinę 2015 m. oro temperatūrą lėmė ne vasaros karščiai, o labai šilta žiema. Nei vienas praėjusių metų mėnuo Lietuvoje nebuvo karščiausias per stebėjimų laikotarpį, o keli mėnesiai (gegužė, birželis, spalis) buvo net šaltesni už standartinę klimato normą. Tačiau sausis, vasaris ir kovas 4,7-4,8 °C, o gruodis net 5,1 °C viršijo standartinę klimato normą. Už 2015 m. gruodį šiltesnis buvo tik 2006 m. gruodis, kai oro temperatūra už standartinę klimato normą buvo aukštesnė 6,7 °C.
2015-ieji buvo labai permainingi: vasarą po vėsaus birželio sekė šilta liepa ir karštas rugpjūtis. Rugpjūčio 8 d. šalį užplūdus karščio bangai, Birštone oro temperatūra pasiekė 37,4 °C – beveik pakartotas absoliutus Lietuvos temperatūros rekordas (37,5 °C, 1994 liepos 30 d. Zarasuose). Išskirtinė buvo rugsėjo 1-oji, sumušusi visus rugsėjo rekordus: temperatūra pietiniuose rajonuose buvo pakilusi iki 32-34 °C, o Druskininkuose užfiksuotas net 35,1 °C karštis.
2015-ieji metai buvo šilčiausi ir visame pasaulyje (stebėjimai atliekami nuo 1880 m.). Vidutinė metinė oro temperatūros klimato norma mūsų planetoje yra 14 °C, o pernai, JAV nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) duomenimis, vidutinė temperatūra buvo 0,9 °C aukštesnė už XX a. vidurkį.
Aukštą praėjusių metų temperatūrą pasaulyje lėmė susiformavęs intensyvus El Nino reiškinys Ramiajame vandenyne ir žmogaus veiklos sukelta klimato kaita.
skelbia, kad metai šilčiausi, nors visi prisimename, kad vasaros kaip ir nebuvo. O viskas dėl ko – jei vidutinė metinė temperatūra padidėjo, pvz., 2 laipsniais, o šaltojo metų laiko 4 laipsniais, tai šiltojo metų laiko, vadinasi, sumažėjo 2 laipsniais. Štai tą ir matome – dėl gerokai šiltesnių žiemų metinė vidutinė padidėjo, tačiau vasaros tapo vėsesnės. Toks tai ir atšilimas…
… pasižiūrėjau praėjusios vasaros mėnesio apžvalgas – birželis beveik atitiko vidutinę mėnesio normą (šiek tiek vėsesnis), liepa atitiko, rugpjūtis 3 – 4 laipsniai šiltesnis… Kodėl vasaros tada nebuvo?..
Be to ir rugsėjo šiltas buvo, ypač pirma pusė…
Viskas paprasta, sinoptikai klastoja duomenis, kad parodyti ”atšilimą” ,kuris nėra toks didelis kaip skelbia. Reikia mažiau žiūrėti kas skelbiama, o pačiam mąstyti. pvz. panagrinėkime jūsų minimą liepą- skelbiama, kad praėjusių metų liepa buvo artima standartiniai klimato normai, o kai kuriuose rajonuose šiltesnė. Bet tokios šaltos liepos aš nepamenu, liepos vidury reikėjo vaikščioti su striukėmis, o rytais būdavo vos keli laipsniai šilumos. Mano šeima jau daug metų turi tokią pramogą, kiekvienais metais ilsisi liepos mėnesį 2 savaites su palapinėmis prie ežero. Per 30 metų, tai buvo pirma tokia liepa, kad taip pramogauti buvo neįmanoma dėl ypač šaltų naktų. Todėl kaip galima patikėti, kad sinoptikai nesuklastojo duomenų? Keliais laipsniais ”pasildo ” liepą, keliais birželį, ir taip kiekvieną mėnesį ir metai šiltesni tampa pvz. 2 laipsniais, nors iš tikrųjų, jei sinoptikai neklastotų duomenų gal būt tik kokiom keliom dešimtosiomis laipsnio šiltesni, o gal net vėsesni ?
Gerbiamijei, Žemė turi dų pusrutulius, kuriuose visais laikais vyko, vyksta ir vyks visiškai priešingi geofiziniai procesai! Tai dėl to, kad Žemė dar juda ir pagal Trečiąjį dėsnį – ji dar ir vartosi per savo ašigalius!!!
Jeigu erų sandūroje dabartiniame pietiniame Žemės pusrutulyje 1000 metų (nuo 500 m.pr.m.e. iki 500 m.e.m.) vyravo vienas “metų” laikas-Vasara ir vienas “paros” – Diena, tai priešingame-šiauriniame pusrutulyje tuo pat metu buvo – Žiema ir Naktis! Temperatūros vidurkis tarp pusrutulių buvo apie NULĮ!
Nuo 2500 iki 3500 metų tuose pat Žemės pusrutuliuose vyks jau visiškai priešingi geofiziniai procesai- pietiniame – Žiema ir Naktis, šiauriniame- Vasara ir Diena. Temperatūros vidurkis tarp pusrutulių bus apie NULĮ!
Tad mūsų laikais pietiniame Žemės pusrutulyje temperatūra pastoviai krenta, šiauriniame – kila!!!
Tad vidutinė temperatūra tarp pusrutulių buvo, yra ir bus visada pastovi – laikysis apie NULĮ!!!
Todėl temperatūra ir jos vidurkis gali ir turi būti stebima tiktai ATSKIRAI KIEKVIENAME ŽEMĖS PUSRUTULYJE!!!