
Švietimo ir mokslo ministerijoje Meilės Lukšienės premijos skyrimo komisija paskelbė daktarės Meilės Lukšienės premijos laimėtoją. Šių metų laimėtoja tapo Klaipėdos Vitės pagrindinės mokyklos specialioji pedagogė Kristina Stankutė-Matė. Mokytoja šioje mokykloje dirba nuo 2011 metų, jos darbo stažas 11 metų.
Sveikindama laimėtoją ir renginyje dalyvavusius jaunuosius pedagogus su artėjančia Mokytojo diena, švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė linkėjo kūrybiškumo, pasitikėjimo savo jėgomis, naujų idėjų ir galimybių joms įgyvendinti.
Kristina Stankutė-Matė su specialiųjų poreikių vaikais, turinčiais emocijų ir elgesio, dėmesio, autizmo spektro, intelekto ir kt. sutrikimais, dirba labai kūrybiškai, taiko įvairius mokymo metodus, naudoja netradicines, interaktyvias mokymo priemones. Mokytoja yra Klaipėdos miesto specialiųjų pedagogų metodinės grupės pirmininkė, kartu su sese, taip pat specialiąja pedagoge Ana Stankute, sukūrė internetinę svetainę šalies specialiesiems pedagogams.
Mokytoja parašė projektą „Relaksacinio kambario įrengimas“, laimėjo finansavimą ir toks kambarys, kuriame mokiniai galėtų atsipalaiduoti, pailsėti, nusiraminti, šį rugsėjį atvėrė duris visiems mokyklos mokiniams.
Mokyklos bendruomenė: mokiniai, tėvai, mokytojai labai gerai vertina šią kompetetingą pagalbos mokiniui specialistę, kuri ne tik moko, bet ir sudaro sąlygas specialiųjų poreikių turintiems vaikams augti kaip asmenybėms, padeda pasirengti mokytis visą gyvenimą, integruotis į socialinę kultūrinę aplinką.
Kristina Stankutė-Matė skaito pranešimus Klaipėdos, šalies pedagogų konferencijose ir seminaruose, skaito paskaitas tėvams, juos konsultuoja. Kartu su mokiniais dalyvauja įvairiuose projektuose, parodose.
Premiją ir laimėtojo diplomą Kristinai Stankutei-Matei spalio 5 d. 16.30 val. švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė įteiks Nacionalinėje M.K. Čiurlionio menų mokykloje vyksiančiame renginyje, skirtame Tarptautinei mokytojo dienai.
Apie premiją
2010 m. Švietimo ir mokslo ministerija įsteigė Meilės Lukšienės premiją pedagogams (ne vyresniems nei 35 m.) už demokratiškumo, bendruomeniškumo, pilietiškumo, tautiškumo, humanizmo ir kūrybiškumo idėjų įgyvendinimą ir sklaidą. Premija siekiama įprasminti daktarės Meilės Lukšienės atminimą ir skatinti jaunus pedagogus aktyviai įsitraukti į švietimo plėtotės darbus. Premijos laimėtojas įsipareigoja tęsti ir plėtoti Meilės Lukšienės idėjas ir dalyvauti pažangiausių mokytojų sambūryje.
Nusipelniusius premijai teikė patys asmenys, švietimo įstaigų vadovai, švietimo įstaigų savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos, mokytojai, mokiniai, tėvai ir jų organizacijos, nevyriausybinės organizacijos, švietimo asociacijos.
Premijos dydis – 120 BSI (šiuo metu 4560 Lt). Ji skiriama kiekvienais metais.
M.Lukšienės premijos laimėtojais yra tapę Kauno šv. Mato vidurinės mokyklos matematikos ir informatikos mokytojas Vygantas Kornejevas, Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos chemijos mokytojas Ramūnas Skaudžius, Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos anglų kalbos mokytoja Rūta Pivoriūnaitė, Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos fizikos mokytojas Tomas Kivaras, Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos technologijų mokytojas Donatas Kriukas.
Apie dr. Meilę Lukšienę
Švietimo reformos pradininkė, mokslininkė, literatūrologė, edukologė, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narė, habil.dr. Meilė Lukšienė – Matjošaitytė gimė 1913 m. rugpjūčio 20 d. Vienoje. Kilusi iš garsios Lietuvos kultūros veikėjų giminės.
Meilė Lukšienė, visų vadinta Mokytoja, padėjo stiprų pagrindą atkurtos Lietuvos valstybės švietimui. 1988 m. mokslininkės vadovaujamos darbo grupės suformulavo pagrindinius Lietuvos švietimo reformos tikslus, sukūrė naują švietimo viziją, kuri ir tapo pagrindu valstybės švietimo reformos uždaviniams įgyvendinti.
1989 m. Meilei Lukšienei buvo suteiktas nusipelniusios mokslo veikėjos vardas, 1994 m. – Gedimino 5-ojo laipsnio ordinas, 2003 m. – Vytauto Didžiojo ordino Komandoro didysis kryžius. 2004 m. M. Lukšienė apdovanota UNESCO COMENIUS medaliu už jos asmeninį indėlį moksliškai ir praktiškai įtvirtinant švietimą kaip valstybės kūrimo pagrindą. UNESCO apdovanojimo tekste parašyta: „Ponia Lukšienė yra europinio ir pasaulinio lygio mokslininkė ir asmenybė, reikšmingai prisidėjusi prie demokratinės visuomenės ir modernaus švietimo raidos“.