Trečiadienis, 4 vasario, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

Aplinkosaugininkai: naudą iš JAV ir ES prekybos turi gauti žmonės, ne didžiosios korporacijos (peticija)

www.alkas.lt
2015-10-02 15:21:23
25
PERŽIŪROS
0
Aplinkosaugininkai: naudą iš JAV ir ES prekybos turi gauti žmonės, ne didžiosios korporacijos (peticija)

„Baltijos aplinkos forumas“ nuotr.

„Baltijos aplinkos forumas“ nuotr.
„Baltijos aplinkos forumas“ nuotr.

VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ drauge su 10 kitų organizacijų kviečia Lietuvos gyventojus pasirašyti peticiją dėl Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutarties su JAV ir Kanada stabdymo. Aplinkosaugininkai tikina, kad naudą iš partnerystės ir prekybos tarp šalių turėtų gauti žmonės, o ne didžiosios korporacijos. Jie taip pat ragina Europos Komisiją atlikti šių tarpvalstybinių sutarčių poveikio vertinimą įvairiais aspektais – socialiniu, ekonominiu, aplinkosauginiu ir kt.

Rūpi pavojingų cheminių medžiagų naudojimas

Vakar prie savarankiškai organizuojamos Europos piliečių iniciatyvos, pasisakančios už ES sutarčių su JAV ir Kanada stabdymą, prisijungė VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“. Organizacijos atstovė, cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė teigia, kad jungtis prie kampanijos juos labiausiai paskatino sutartyje aptariami cheminių medžiagų valdymo ir kontrolės klausimai. Iki šiol iš esmės skiriasi JAV ir ES požiūris į chemines medžiagas. ES teisinis reguliavimas yra vienas pažangiausių. Jame laikomasi atsargumo principo, pagal kurį, tais atvejais, kai mokslas negali pateikti kategoriškų išvadų arba esama prieštaros, sprendimo galią turintys politikai privalo atsižvelgti į įvairius faktorius, užuot rėmęsi vien mokslo duomenimis. Nuo 2007 m. Europos Sąjungoje bet kokias chemines medžiagas galima naudoti tik įrodžius, kad jos nėra žalingos sveikatai ir aplinkai. Tuo tarpu Jungtinėse Amerikos Valstijose laikomasi priešingo principo – norėdamos uždrausti tam tikros cheminės medžiagos naudojimą valdžios institucijos turi įrodyti, kad medžiaga išties kenksminga, priešingu atveju, prekybos ir šios medžiagos naudojimo varžyti neleidžiama. Todėl nesutampa ES ir JAV požiūris į didžiausias leidžiamas pesticidų likučių koncentracijas maiste. Europos Komisijos pateikto pasiūlymo sutarčiai su JAV dalyje dėl maisto saugos kalbama apie pesticidų įteisinimo procedūrų supaprastinimą ir spartinimą. Transatlantinis susitarimas taip pat leistų įtvirtinti naują tvarką, pagal kurią chemikalų likučių koncentracijos būtų matuojamos ne pagal Europos maisto saugos tarnybos, o pagal tarptautinės Codex Alimentarius komisijos standartus, kurie yra tolerantiškesni chemikalams. „Mes, kaip ir daugelis kitų Europos NVO, pasisakome už griežtesnį pavojingų ir didelį susirūpinimą keliančių medžiagų reguliavimą, jokiu būdu neturėtume nuleisti kartelės. Istorija ne kartą parodė, kad įrodyti medžiagos kenksmingumą ir jos tiesioginį poveikį žmogaus sveikatai ar aplinkai užtrunka. Prisiminkime DDT atvejį, kai mokslininkams tam padaryti prireikė 20 metų. Per tiek laiko galima padaryti negrįžtamą žalą,“ – savo poziciją dėsto Baltijos aplinkos forumas.

Išloštų stambus verslas, nukentėtų visuomenės sveikata ir gerovė

Europos piliečių iniciatyvos organizatoriai tikina, kad didžiausią naudą dėl sutarčių su JAV ir Kanada gaus didžiosios korporacijos. „Įsigaliojus sutartims, prioritetas bus teikiamas stambaus verslo interesams, “ – teigia iniciatyvos atstovė Lietuvoje, judėjimo Žali.lt narė Laura Gintalaitė.

Pasak merginos, sutartimis norima įteisinti mechanizmus, leidžiančius užsienio bendrovėms reikalauti iš valstybių milijoninių ar milijardinių kompensacijų už nepateisintus verslo lūkesčius, susidarančius dėl priimtų visuomenei palankių sprendimų. Tokiu mechanizmu pasinaudojo tabako gigantas „Philip Morris“, kreipęsis į ofšorinį tribunolą dėl Australijos bei Urugvajaus sprendimo taikyti piliečių rūkymą mažinančias priemones. „Vien tokio ieškinio pavojaus egzistavimas užkerta kelią daugeliui visuomenės sveikatą ir gamtą saugančių bei gyventojų gerovę didinančių sprendimų atsiradimui, “ – sako Laura Gintalaitė ir čia pat priduria – „maža to, norima įkurti instituciją, kuri prižiūrėtų, kad jokie nauji įstatymai netrukdytų prekybai“. Merginos teigimu, stambaus verslo įtaka jaučiama jau dabar – transatlantinių derybų metu.

Tikslas – 3 mln. parašų.

Europos piliečių iniciatyva, pasisakanti už ES laisvos prekybos sutarties su JAV ir Kanada stabdymą, iki spalio 6 d. siekia surinkti 3 mln. Europos piliečių parašų, kuriuos spalio 7 d. Briuselyje perduos Europos Komisijai. Iniciatyvos organizatoriai tikisi, kad stiprus visuomenės spaudimas privers politikus stabdyti sutarties pasirašymą.

Per vienuolika mėnesių jau surinkta didžioji dalis – 2,9 mln. – parašų. Tai kol kas didžiausia Euopos piliečių iniciatyva. Prie iniciatyvos prisijungė žinomi žmonės, pavyzdžiui, populiarusis kulinaras Jamie Oliver, taip pat didžiausia aplinkosaugos organizacija „Greenpeace“. Lietuvoje už šią iniciatyvą jau pasisakė daugiau nei 2800 žmonių. Siekiamybė – vadinamasis šalies kvorumas, kuris mūsų šaliai yra 8250 parašų. Šalies kvorumas pasiektas jau 21-oje Europos Sąjungos šalyje. „Padėkime Europoms ir Lietuvos politikams išgirsti ir Lietuvos visuomenės balsą. Liko 4 dienos,“ – pasirašyti peticiją ragina iniciatyvos atstovė Lietuvoje Laura Gintalaitė.

Peticija galima pasirašyti ČIA.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. „Auksinę krivūlę“ aplinkosaugininkai skyrė Molėtų rajono savivaldybei
  2. Uždrausta laisva prekyba žvejybiniais tinklais
  3. Prezidentė priima skalūnų dujų žvalgus, žalieji perspėja – neskubėti
  4. Kuršių nerijos nacionaliniame parke pradės darbą saugomų teritorijų pareigūnai
  5. Akcijos „Pagalvok, kai perki“ savanoriai davė kraujo unikaliam tyrimui
  6. Žalieji pasisako prieš miškų naikinimą gražiausiuose šalies miestuose
  7. Nuomojamuose ežeruose – jokių tinklų
  8. Sulaikytas brakonierius „elektrikas“ – šiemet pirmas šalyje
  9. Aplinkos apsaugos pažeidėjus stebi ir iš oro
  10. Po aplinkosaugininkų žvalgybos sraigtasparniu – baudos pažeidėjams
  11. Tyrimas: šiukšlių mažiau, bet paplūdimiai tampa nuorūkų sąvartynu
  12. Neršiančias lydekas brakonieriai stveria ir plikomis rankomis, ir puola žeberklais
  13. Pernykštės žolės deginimas – nusikaltimas gamtai
  14. Gyvūnai mieste: kaip reaguoti ir jiems padėti
  15. Tyrėjų naktį galimybė sužinoti apie pavojus naudojamuose gaminiuose

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Kelių valymas
Gamta ir žmogus

Kelininkai įspėja dėl permaningų eismo sąlygų

2026 02 04
Plungės pramonės parkas
Lietuvoje

Plungėje bus steigiamas pramonės parkas

2026 02 04
„Teltonika“
Lietuvoje

Spartinamas strateginio „Teltonika“ puslaidininkių gamyklos projekto įgyvendinimas

2026 02 04
Parama Ukrainai
Lietuvoje

Finansų ministerija Ukrainai skyrė daugiau nei 33 mln. eurų

2026 02 04
Remigijus Žemaitaitis
Lietuvoje

Liberalai prašo tyrimo dėl R. Žemaitaičio

2026 02 04
Elektra
Energetika

Elektros kainos pasiekė naujas aukštumas

2026 02 04
Abu Dabyje prasidėjo antrasis Rusijos, Ukrainos ir JAV derybų ratas
Užsienyje

Abu Dabyje prasidėjo antrasis Rusijos, Ukrainos ir JAV derybų ratas

2026 02 04
Elektromobilis
Lietuvoje

Netaršiems automobiliams – papildomi 1,2 mln. eurų

2026 02 04

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Besočio kančios apie Abu Dabyje prasidėjo antrasis Rusijos, Ukrainos ir JAV derybų ratas
  • Cameron Haller (Cufboys) apie „Epšteino failai“: pasaulinės bylos šešėlis krinta ir Lietuvon
  • +++ apie Abu Dabyje prasidėjo antrasis Rusijos, Ukrainos ir JAV derybų ratas
  • +++ apie „Epšteino failai“: pasaulinės bylos šešėlis krinta ir Lietuvon

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • V. Rakutis. Tadas Kosciuška: iš Lietuvos bajoro – į pasaulio laisvės ikoną
  • Kelininkai įspėja dėl permaningų eismo sąlygų
  • Plungėje bus steigiamas pramonės parkas
  • Spartinamas strateginio „Teltonika“ puslaidininkių gamyklos projekto įgyvendinimas

Kiti Straipsniai

Sistemos HIMARS

Tęsiamas pasiruošimas HIMARS sistemų atėjimui į Lietuvos kariuomenę

2026 02 04
Aplinkosaugininkai pataria, kaip elgtis žiemą pastebėjus neįprastai besielgiančius gyvūnus

Aplinkosaugininkai pataria, kaip elgtis žiemą pastebėjus neįprastai besielgiančius gyvūnus

2026 02 02
Suimti pamaldų nutraukėjai Minesotos Bažnyčioje

R. Skrinskas. LRT – žmonių zombintojas

2026 02 01
HIMARS įgulų rengimas

Lietuvos ir JAV kariai rengia artilerijos sistemų HIMARS įgulas

2026 01 23
Gitanas Nausėda

Prezidentas EVT: Europa turi išlikti vieninga stiprindama transatlantinius ryšius

2026 01 23
KTU doktorantė – kas skatina žmones įsitraukti į mokslinius tyrimus?

KTU doktorantė – kas skatina žmones įsitraukti į mokslinius tyrimus?

2026 01 23
Klaipėdos uostas

Nustatyti pokyčiai Klaipėdos uosto valdyme

2026 01 22
Susitikimas su aplinkosaugos aktyvistais

Viceministrė su aplinkosaugos aktyvistais aptarė Kapčiamiesčio poligono klausimus

2026 01 20
D. Trampas grasina ES muitais. Koks bus ES atsakas?

ES pasiuntiniai Briuselyje: atsakas į D. Trampo grasinimus dėl Grenlandijos ir galimų pasekmių Lietuvai

2026 01 19
Ar JAV imsis Kubos?

J. Vaiškūnas. Ar JAV imsis Kubos? Spaudimas ir išbandymas nafta

2026 01 17

Skaitytojų nuomonės:

  • Besočio kančios apie Abu Dabyje prasidėjo antrasis Rusijos, Ukrainos ir JAV derybų ratas
  • Cameron Haller (Cufboys) apie „Epšteino failai“: pasaulinės bylos šešėlis krinta ir Lietuvon
  • +++ apie Abu Dabyje prasidėjo antrasis Rusijos, Ukrainos ir JAV derybų ratas
  • +++ apie „Epšteino failai“: pasaulinės bylos šešėlis krinta ir Lietuvon
  • +++ apie Kuo būti: ar dirbtinis protas jau gali mums išrinkti profesiją?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Angela Merkel | wikimedia.org nuotr.

Apklausa rodo, kad A. Merkel populiarumas krinta

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai