Kaunas ir Anykščiai, propaguojantys susisiekimą dviračiais ir kuriantys saugią infrastruktūrą dviratininkams, tapo Susisiekimo ministerijos surengto konkurso nugalėtojais. „Dviračių miesto“ nominacija jiems suteikta įvertinus 2014 metų pasiekimus.
„Dviračių miesto“ nominacijos laimėtojai parodė, kiek daug įmanoma nuveikti tik per vienerius metus, plėtojant patrauklią ir saugią infrastruktūrą dviratininkams. Linkiu, kad jų pavyzdys paskatintų ir kitus šalies miestus įvertinti dviratį kaip svarbią susisiekimo priemonę, padedančią spręsti automobilių spūsčių gatvėse problemas. Lietuvoje automobilizacijos lygis yra gana aukštas, todėl turime ieškoti alternatyvaus, ekologiško kasdienio transporto sprendimų“, – sakė susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.
Atsižvelgdama į eismo sąlygų specifiką skirtingo dydžio miestuose, Susisiekimo ministerijos sudaryta Dviračių transporto komisija nominacijas skyrė dviejose – didžiųjų ir mažųjų – miestų kategorijose.
Didžiųjų miestų kategorijoje nugalėtoju tapusiame Kaune pernai ES lėšomis baigtas tiesti naujas 5,5 km ilgio dviračių takas tarp Neries krantinės ir Jotvingių g., sujungęs Šilainių mikrorajoną su miesto centru. Mieste taip pat rekonstruotas dviračių tako ruožas tarp Partizanų g. ir Savanorių pr., atnaujinti Santakos parko ir Nemuno krantinės dviračių takai. Įrengta 10 dviračių stovų Nemuno saloje, Santakos parke ir pandusai ant 7 Kauno miesto laiptų. Be to, miesto savivaldybė surengė Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro Europos programos „Transportas, sveikata ir aplinka“ tarptautinį seminarą „Darnus judumas geresnei sveikatai ir aplinkai. Judėk permainų link“. Kaunas aktyviai dalyvauja ir kitose tarptautinėse akcijose ir renginiuose (CHAMP, „Europos dviračių iššūkis 2014“, „Baltic Star 2014“ ir kt.).
Mažųjų miestų kategorijoje geriausiai įvertinti Anykščiai. Praėjusiais metais čia įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai ties poilsio namais, dviračių takas Tako g., vedantis į kempingą prie Šventosios upės, ir 2,7 km ilgio pėsčiųjų ir dviračių takas palei krašto kelią Anykščiai–Troškūnai. Mieste įrengti 66 dviračių stovai. Rengdamasi tolesnei dviračių takų plėtrai savivaldybė parengė 10 teritorijų planavimo dokumentų, tarp jų ir Anykščių rajono savivaldybės teritorijos dviračių infrastruktūros plėtros specialųjį planą. Gyventojus važinėti dviračiais skatino įvairios akcijos ir renginiai („Lietuvos dviračių maratono taurės 2014“ V etapas, „Mieste – be savo automobilio“, „Europos judrioji savaitė“ ir kt.).
Susisiekimo ministerijos antrus metus iš eilės paskelbtame konkurse buvo kviečiamos dalyvauti visos Lietuvos savivaldybės, kiekviena „Dviračių miesto“ nominacijai galėjo siūlyti po vieną miestą. Šį kartą konkurse varžėsi 12-os šalies savivaldybių pristatyti miestai. Praėjusiais metais „Dviračių miesto“ nominacija buvo įvertintos Klaipėda ir Naujoji Akmenė.