Šiemet jau devintą kartą švenčiame Vilniaus pagarsinimo šventę. Nuo 2007 m. Draugijos „Pilis“ iniciatyva Sausio 25-ąją rengiama Vilniaus pagarsinimo šventė (kartais, kaip ir šiemet, pagrindinis minėjimo renginys nukeliamas į sausio 26 d.). Iš pradžių ši šventė buvo minima Vilniuje, Katedros aikštėje, prie Gedimino paminklo. Nuo 2011-ųjų, į šventės organizavimą aktyviai įsijungus Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovei, pagrindiniai šventės renginiai persikėlė į Ramovės patalpas (Pamėnkalnio g. 13), kurias, beje, irgi puošia Gedimino paminklas – skulptoriaus Konstantino Bogdano Katedros aikštei siūlytas projektas.
Čia ir šiemet, sausio 26 d., 18 valandą, prasidės jau penktasis šiose patalpose Vilniaus pagarsinimo dienos minėjimas. Sausio 25 d., sekmadienį, Draugijos „Pilis“ atstovai tradiciškai padėjo gėlių ir prie Gedimino paminklo Katedros aikštėje.
Renginys siejamas su žinomu faktu, kad rašytiniuose šaltiniuose Vilnius pirmą kartą paminėtas 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovo Gedimino laiške „Visiems visame pasaulyje paplitusiems Kristaus garbintojams“. Taip Vilniaus vardas buvo pagarsintas Europai.
2013 m. į šio laiško interpretavimą įsijungė ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcija Seime. Ji pasiūlė minėtą Gedimino laišką minėti kaip Lietuvos tautinių bendrijų dieną. Ši gerokai pritempta laiško interpretacija sukėlė diskusijų bangą – prieš ją protestavo istorikai ir visuomenininkai, tame tarpe Vilniaus pagarsinimo šventę puoselėjanti Draugija „Pilis“. „Alke“ apie tai rašė 2007-aisiais šventę inicijavusi Draugijos „Pilis“ narė Inga Baranauskienė.
Toliau Seime svarstant šį klausimą buvo priimtas kompromisinis sprendimas. 2013 m. spalio 15 d. priimtoje Atmintinų dienų įstatymo pataisoje Seimas sausio 25-ąją paskelbė Vilniaus pagarsinimo diena, o LLRA siūlytą Lietuvos tautinių bendrijų dieną nukėlė į gegužės 21-ąją, kuri UNESCO sprendimu yra minima kaip pasaulinė kultūrų puoselėjimo diena. Tokiu būdu ir Vilniaus pagarsinimo šventė rado savo vietą oficialiame atmintinų dienų sąraše.
Šiemet Vilniaus pagarsinimo dienos minėjime Vilniaus karininkų ramovėje pagrindinį pranešimą „Lietuvos valdovas Gediminas“ skaitys istorikas Valdas Rakutis, muzikinę programą atliks Vilniaus folkloro ansamblis „Laukis“ (vadovė Lijana Šarkaitė), pasisakys Nepriklausomybės Akto signatarė Birutė Valionytė, bus įteikti apdovanojimai „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“. Į renginį kviečiami visi savo miesto istorijai neabejingi vilniečiai. Įėjimas laisvas.
Įdomų paminklą Karaliui Gediminui pastatė Vilniaus garukai. Sarmata . Mano akimis, Lietuvos valdovas, vaizduojamas nugalėtu. Belaisvis, nusodintas nuo žirgo , nuolankiai pasilenkęs, atiduoda priešui savo kalaviją. O tam belieka tik su džiaugsmu priimti.
Gal mūsų praeities tyrėjai primintų apie tokį praeities įvykį, kad Karalius Gediminas, būtų tokioj padėtyje..