Gruodžio pabaigoje Lietuvos kariuomenę pasiekė pirmoji priešlėktuvinės gynybos sistemos GROM siunta, kurią Lietuva perka iš Lenkijos įmonės „MESKO S.A.“
„Džiaugiamės, kad Lietuvos kariuomenės modernizacija vyksta sėkmingai. Priešlėktuvinė gynybos sistema GROM patenkins neatidėliotinus Lietuvos kariuomenės operacijų poreikius ir ypač sustiprins Lietuvos kariuomenės padalinių ir objektų apsaugą nuo orlaivių atakų. Artimo nuotolio oro gynybos sistemos stiprinimas yra vienas iš Lietuvos kariuomenės apginklavimo prioritetų,“ – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Sutartį dėl artimojo nuotolio nešiojamosios priešlėktuvinės gynybos sistemų GROM Lietuvos kariuomenei pirkimo Krašto apsaugos ministerija su Lenkijos įmone MESKO S.A. pasirašė šių metų rugsėjį. Pagal ją Lietuvos kariuomenė įsigyja sistemos paleidimo įrenginių, raketų, priemonių sistemos priežiūrai, lauko treniruoklių, simuliatorių, taip pat numatytas logistinis paketas. Bendra sutarties vertė – 34,041 mln. eurų.
GROM sistema perkama iš anksčiau suplanuotų ir jau šiais metais krašto apsaugai papildomai skirtų 130 mln. litų. Šiais metais pirmoji įmoka – apie 4,8 mln. eurų. Projektą ketinama užbaigti iki 2021 metų.
GROM sistema gali būti naudojama mažuose taktiniuose vienetuose, kurie veikia atskirai ar toliau nuo didesnių dalinių. Šias funkcijas Lietuvoje vykdo Sausumos pajėgų vienetai, todėl perkamos sistemos bus skirtos šiems Lietuvos kariuomenės padaliniams apginkluoti.
Sistema GROM bus jau trečia raketinės oro gynybos ginkluotės, kuria bus apginkluota Lietuvos kariuomenė, rūšis. Nešiojamos artimojo nuotolio oro erdvės gynybos raketinės sistemos GROM papildys šiuo metu turimas Lietuvoje sistemas STINGER ir RBS-70. Įsigyjamų sistemų kovinės galimybės sustiprins Lietuvos kariuomenės padalinių apsaugą nuo žemuose aukščiuose skrendančių pilotuojamų ir nepilotuojamų orlaivių atakų bei jų žvalgybinių misijų.
Gruodžio pradžioje keletas Lietuvos karių buvo išvykę į Lenkijos karinių oro pajėgų mokymo bazę Košaline, kur savaitę mokėsi, kaip dirbti su šia sistema. Vėliau savo žinias jie perduos kitiems Lietuvos kariams, kurie konkrečiai dirbs su šia priešlėktuvinės gynybos sistema.
Grom savalaikis pirkinys.
Dabar reikia “ugnies galios” – mobilios salvinės reaktyvinės artilerijos.
Kroatija turi labai gerą variantą – M93A3, Belgija – LAU97, Turkija – Maksam RA470.
Tokia “ugnies galia” padėtų miestų gynybai ir ilgam sustabdytų priešo atakas.