Europos Parlamentas šiomis dienomis turi skelbti savo misijos Ukrainoje ataskaitą, kuri lems dalies valstybių sprendimą, ar pasirašyti su Ukraina glaudesnio bendradarbiavimo sutartį mėnesio pabaigoje Vilniuje. Ataskaitos turinys priklausys nuo trečiadienį turėjusio įvykti balsavimo Ukrainos parlamente.
Likus vos kelioms savaitėms iki Vilniaus viršūnių susitikimo nežinomybė dėl Ukrainos – didžiulė. Praėjusią savaitę Aukščiausiajai Radai nesugebėjus susitarti dėl įkalintos buvusios premjerės Julijos Tymošenko, trečiadienį sušaukta neeilinė sesija. Joje turėjo būti balsuojama dėl trijų Europos Sąjungos iškeltų sąlygų sutarčiai pasirašyti – prokuratūros ir rinkimų sistemos reformų bei J. Tymošenko klausimo. Šių klausimų sprendimas buvo nukeltas į lapkričio 19 dieną.
Europos Sąjunga J. Tymošenko bylą vertina kaip itin rimtą Ukrainos teisingumo sistemos ydą, tad jei politikė liks įkalinta, dalis valstybių sutarčiai gali nepritarti.
Jau anksčiau buvo skelbiama, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius per trumpą laiką kelis kartus slaptai susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Pasklido vertinimai, kad Kijevas stengsis veikti taip, kad ES nesutiktų pasirašyti sutarties.
Lietuvos Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius gerbia šiandienos Rados sprendimą, tačiau siūlo neskubėti daryti išvadas ir palaukti tolimesnių ES ir Ukrainos veiksmų.
Eurosojūzui koją pakišo per didelis pasitikėjimas savo visagališkumu ir arogancija. Kai mūsų "euroderybininkas" Auštrevičius kaip senus butelius prie langelio Europai pridavinėjo Lietuvą, niekam tai nerūpėjo. Europa ir Rusija laikė Lietuvą teisėtu Europos grobiu, o pačioje Lietuvoje visi susitaikė, kad kitaip nebus. Todėl mūsų sutarties tada niekas neskaitė ir neaptarinėjo. Tik dabar išlindinėja siurprizai, kad mes įsipareigojom labai stengtis tapti homoseksualais ir naikinti savo valstybę, Eurosojūzas ir Ukrainai surašė sutartį, kurios kitaip kaip išsityčiojimu nepavadinsi, ir tikėjosi, kad Ukrainos Rada ją pasirašys kaip ir Lietuvos seimas – neskaitydama. Bet įvyko kitaip, jau vien dėl to, kad tą sutartį skaitė ir Rusija, kuri matyt ir atvėrė akis Ukrainos grietinėlei. O ir pačioj Ukrainoj daug protingų ir aktyvių žmonių, kurie suprato, kad iš jų reikalaujama nei daug, nei mažai, o masinės nacionalinės savižudybės. O tada Rada pasinaudojo paslaugiai Eurosojūzo įrašytu punktu, reikalaujančiu paleisti už ekonominius nusikaltimus nuteistą Tymošenko. Jei Ukraina būtų neįvykdžiusi kurio ekonominio reikalavimo, ją galima būtų kaltinti apsileidimu ar užsispyrimu. Bet kai šalis netenkina ultimatumo keisti savo įstatymus dėl vieno žmogaus, sunku ją barti, nes oficialiai Ukraina suvereni valstybė. Ilgą laiką atrodė, kad Ukrainos laukia Lietuvos jau išbandyta "laimė" – gamybos ir ūkio sugriovimas, staigus masinis nuskurdimas, degradacija ir emigracija. Dabar atsirado vilčių, kad iš mūsų patirties nors kiti pasimokys.