
Liepos 31 dieną šiauriausiame Lietuvos taške Biržų rajone, Nemunėlio Radviliškio seniūnijoje, Ločerių kaime, Misevičių šeimos ekologiško ūkio sodyboje, prasidėjo X tarptautinė tradicinių šokių muzikavimo ir amatų vasaros stovykla. Ji vyks penkias dienas, o tiksliau penkias paras, nes čia yra šokama iki pat paryčių.
Į šią Lietuvių etninės kultūros draugijos (LEKD) rengiamą stovyklą susirinko įvairaus amžiaus tradicinių šokių mėgėjai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Baltarusijos, Ukrainos. Penktadienį prie stovyklos dalyvių prisijungs dar ir šokėjai iš Lenkijos.
Stovykloje mokoma Žemaitijos, Aukštaitijos, Suvalkijos, Dzūkijos regionų šokių, ratelių, polkos, valso. Ypatingas dėmesys skiriamas tarpukario laikotarpiu išpopuliarėjusiems šokiams – fokstrotui, cvingui, padispanui, tango ir kitiems.
Įvairių tautų – lietuvių, latvių, estų, baltarusių, lenkų šokius moko Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Estijos, Baltarusijos tradicinių šokių klubų atstovai. Taip pat čia skaitomos ir paskaitos apie tradicinius šokius, vykta video demonstracijos. Stovyklautojai mokomi dar ir tradicinio dainavimo, grojimo būbinu (būgneliu), griežti armonika, skambinti kanklėmis, pūsti ragais, skudučiais ir kitais senaisiais tradiciniais liaudies instrumentais…
Mokymuose įgytas žinias ir patirtį stovyklos dalyviai pasitikrina naktišokiuose, kurie kaip įprasta vyksta iki aušros.
Stovyklos dalyviai galės pasimokyti ir tradicinių amatų – juostų pynimo, šiaudinių sodų rišimo, drožybos, keramikos dirbinių gamybos, galbūt ir vytelių pynimo tradicijos.
Lipos 31 d., trečiadienį, latviai stovyklos dalyvius mokė šokti latviškus šokius. Šokis Lambetvoksas (latviškai Lambetvoks) buvo populiarus visoje Europoje ir taip pat Latvijoje 1937 metais:
httpv://youtu.be/9JIb-8egYA8
Stovykloje šokėjai ne tik šoka, bet ir audžia vytines juostas padedant vytinių juostų audėjai Vilijai Ratautienei:
httpv://youtu.be/y5tw0uRc2Fw
Kai kas jau ruošiasi ir grybavimui – pina krepšius iš vytelių padedant Rimtautui Poškui:
httpv://youtu.be/sZBzmV6LHlY
O išalkusieji jau lipdo puodus padedant Giedrei Baltakytei:
httpv://youtu.be/5xZiVyiTtr0
Vakare žemaitišką „Kurpių“ šokį mokė Lietuvių etninės kultūros draugijos pirmininkė Dalia Urbanavičienė:
httpv://youtu.be/vjD1ImnY0Ec
O naktį siautėjo naktišokiai:
httpv://youtu.be/2JPkr7XMOb8
Nuotraukos:
Puiki stovykla. Šaunūs organizatoriai ir jaunimas
Stovykla tikrai šauni. Ačiū organizatoriams. Tik nuo stovyklos vietos iki šiauriausio Lietuvos taško kokie keturi kilometrai sunkiai išbrendamais Nemunėlio pakrantės šabakštynais. Mūsų nedidelėje šalyje 4 km – ne toks jau menkas atstumas, tad Misevičių sodybai gal nereikėtų priskirti šiauriausio Lietuvos taško titulo.
Dėkui organizatoriams, muzikantams, senųjų amatų tęsėjams, svetingos sodybos šeimininkams! Puikiai praleidom laiką!
Manau į šią stovyklą susirenka Lietuvos geriausias jaunimas: stovyklos metu jie klausosi etnologų paskaitų, šoka tradicinius šokius,dainuoja dainas, domisi senaisiais amatais ir juos dirba, visi mokosi, studijuoja,dirba, tarpusavyje be galo draugiški, tolerantiški – ot ką padaro folkloras iš žmonių. Didžiausia padėka Etninės globos draugijos pirmininkei Daliai Urbanavičienei ir jos komandai: Editai, Algiui, Godai, Rimtautei , Sodybos šeimininkas Misevičius buvo puikus ir jo sodybapuiki.