Projektų maratonas Aukštaitijos nacionaliniame parke vis dar tęsiasi. Tik pavasarį atidarius Ladakalnio gamtinį ir Papiliakalnės, Ginučių archeologinį kompleksus, po restauravimo darbų, rudeniui įpusėjus baigiamas vieno žymiausių lankomų objektų nacionaliniame parke – Ginučių vandens malūno restauravimas.
Ginučių vandens malūno restauravimo ir jo aplinkos sutvarkymo darbai, kurių pabaigos ilgai laukė Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos darbuotojai, vietos bendruomenė bei nacionalinio parko lankytojai, pagaliau baigėsi.
Projekto „Ginučių vandens malūno restauravimas ir jo aplinkos sutvarkymas, pritaikant kompleksinei turizmo veiklai“ paraiška pradėta rengti dar 2008 metais, pateikta Lietuvos verslo paramos agentūrai 2009 metais. Darbai turėjo prasidėti 2010 metais. Tačiau taip nenutiko. Susidūrus su laikinais sunkumais, surasti rangovą bei užsitikrinti finansavimą pavyko tik 2012 metų pavasarį. Liekant vis mažiau laiko iki numatytos projekto pabaigos, pagaliau, šių metų gegužės mėnesį prasidėjo rangos darbai.
Projektas finansuotas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“. Pagaliau visos projekto veiklos sėkmingai įgyvendintos, rangos darbai atlikti tvarkingai ir kokybiškai; už tai turime būti dėkingi uždarajai akcinei bendrovei iš Utenos „Dauniškis“ ir KO, sutikusiai atlikti visus rangos darbus už 466.000 litų. Iš viso projekto įgyvendinimui iš Europos regioninės plėtros fondo skirta 600.000 litų dydžio finansinė parama.
Įgyvendinant projektą restauruotas Ginučių vandens malūno pastatas (kultūros paveldo objektas, esantis Kultūros vertybių registre) ir jame esanti technologinė įranga. Vietoj senosios malūno turbinos patalpos, statytos restauruojant malūną prieš trisdešimt metų, pastatyta nauja (identiška senajai), restauruota jame esanti turbina, sutvarkyti yrantys vandens latakai ir kiti hidrotechniniai įrenginiai. Vandens malūno pastato kieme įrengti nauji takai, suoliukai, lieptas į Srovės upelį, taip pat įrengta laužavietė ir lauko šviestuvai. Visa teritorija aptverta karčių tvora, senieji kiemo vartai pakeisti naujais.
Pagrindinis projekto tikslas – restauruoti malūno pastatą ir jo įrengimus taip, kad jie būtų pilnai parengti darbui ir galėtų būti, esant reikalui ir galimybei, įjungti. Šiuo projektu tikimasi pritraukti didesnius turistų srautus ir prailginti turizmo sezoną Aukštaitijos nacionaliniame parke. Rengdama paraišką Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija įsipareigojo per tris metus po projekto įgyvendinimo (Ginučių vandens malūno restauravimo) pritraukti 12.000 naujų lankytojų.
Ginučiuose kryžiuojasi įvairūs turistiniai maršrutai po nacionalinį parką, yra keletas lankytojų pamėgtų turistinių objektų, todėl tikimės, kad pasieksime užsibrėžtą tikslą. Tuo labiau, kad keletą metų lankytojai jau negalėjo apžiūrėti malūno muziejinės ekspozicijos, kuri pavasarį vėl atvers savo duris lankytojams. O vandens mėgėjai galės saugiau atsigaivint po atnaujintais latakais šniokščiančiais kriokliais.
Kultūros paveldo departamento pranešimas
Labai gerai, kad pakeitė senus vartus naujais. Nauji vartai ne tik estetikai ir bendram vaizdui, bet ir patogumui duoda labai daug balų.