![Prie VI-to forto | Kaunas.lt nuotr. Prie VI-to forto | Kaunas.lt nuotr.](https://alkas.lt/wp-content/uploads/2012/10/Prie-VI-to-forto-kaunas.lt-nuotr-e1350491959412-300x227.jpg)
Kauno miesto tarybos kolegija patvirtino Kauno tvirtovės VI forto teritorijos detalųjį planą, kurį Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius pasirašys artimiausi metu. Tai – dar vienas žingsnis, idėją VI forte įkurti muziejų, priartinęs prie realybės.
Šį sumanymą planuojama įgyvendinti bendromis Kauno miesto savivaldybės, Krašto apsaugos ministerijos ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus pastangomis.
„Džiaugiuosi, kad bendradarbiaujant su Kauno miesto savivaldybe pavyko rasti priimtiną forto prikėlimo modelį. Savivaldybė paėmė nuosavybėn VI fortą ir galės ieškoti lėšų europiniuose fonduose, o mes turime pakankamai eksponatų, kuriuos bus galima čia demonstruoti”, – sakė ministrė R. Juknevičienė.
Atkakliai siekė įgyvendinti idėją
Idėja prikelti netoli miesto centro esančią apleistą vietovę ir įkurti karo paveldą demonstruojančią ekspoziciją kilo prieš keletą metų. 2007 m. šiai idėjai pritarė ir Kauno miesto taryba, tačiau ilgą laiką vienintelė kliūtis sumanymą paversti realybe buvo Valstybės turto fondas, delsęs perduoti fortą savivaldybės nuosavybėn.
Savivaldybė ne kartą kreipėsi į Valstybės turto fondą su prašymu perduoti VI forte esančius statinius ir tik 2009 m. pavasarį buvo sulaukta oficialaus Aplinkos ministerijos patvirtinimo, kad ji neprieštarauja dėl VI forto pastatų pripažinimo nereikalingais valstybės funkcijoms įgyvendinti.
Tų pačių metų rudenį Vyriausybė pritarė Kauno savivaldybės prašymui perduoti VI fortą miestui. Tai leido savivaldybei pradėti forto sklypo detaliojo plano rengimo procedūras.
Sutvarkyta forto teritorija ir prieigos
Kauno tvirtovės VI forto pastatai yra įrašyti į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Neprižiūrima vietovė per ilgą laiką buvo apaugusi menkaverčiais medžiais ir krūmais, kurių šaknys buvo pradėjusios ardyti istorinius statinius. Šį pavasarį fortas sulaukė ypatingo miesto vadovų, kariūnų ir kauniečių dėmesio.
Forto teritorijoje ir prieigose buvo iškirsti menkaverčiai ir avarinės būklės medžiai, iškapoti krūmokšniai, surinktos šiukšlės, išvežtos stambiagabaritės ir statybinės atliekos, išgabentos automobilių padangos. Prie pavasarinės talkos drauge su Kauno meru A. Kupčinsku prisidėjo ir muziejaus filialo idėją palaikanti Krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė.
Apie VI fortą
Prie K. Baršausko g. žiedo esantis VI fortas – vienintelės Europoje išlikusios Carinės Rusijos imperijos pirmosios klasės tvirtovės dalis. XIX pabaigoje statytame forte tarpukariu veikė Kauno sunkiųjų darbų kalėjimo filialas, o II-ojo pasaulinio karo matais – belaisvių stovykla.
Taip ir turi būti visi Kauno tvirtovės fortai turėtų būti paversti karo muziejais , nes dabar beveik visuose fortuose (išskyrus VII ir IX) yra betvarkė ir šiukšlynai. Jeigu valstybė apleistuose Kauno fortuose įkurtų muziejus prieinamus žmonės tai Kauno tvirtovė turėtų sulaukti nemažo turistų ir pačių Lietuvių tautos žmonių dėmesio. Kitaip tariant valstybė galėtų už tai gauti pinigų. Kauno tvirtovės fortai jau vien su tvarkoma gamta, išneštomis šiukšlėmis įdėtomis durimis galėtų būti puikūs muziejai, o karinių eksponatų kiek žino visa mūsų tauta, Lietuvoje tikrai netrūksta. Žinoma reikia neužmiršti ir kitų Kauno tvirtovės objektų- baterijų ir įtvirtinimų. Visa Kauno tvirtovė turėtų būti didžiulis muziejus.Tikėkimės , kad ateityje taip ir bus!