Š. m. rugpjūčio mėnesį neformali nevyriausybinių organizacijų grupė pateikė Jungtinių Tautų Vaiko teisių komitetui alternatyvią ataskaitą apie vaiko teisių padėtį Lietuvoje. Alternatyvi ataskaita bus svarstoma JT Vaiko teisių komiteto išankstinėje 62-63 sesijoje 2012 m. spalio 4-8 d. Ženevoje. Lietuvos vyriausybės 3 ir 4-osios periodinių ataskaitų svarstymas numatytas 2013 metais 63-iosios sesijos metu.
Nepriklausomų nevyriausybinių organizacijų, aktyviai dirbančių žmogaus teisių ir vaiko teisių įgyvendinimo srityje, parengtoje alternatyvioje ataskaitoje aptariamos svarbiausios pastarųjų metų vaiko teisių apsaugos Lietuvoje problemos ir pateikiamos konkrečios rekomendacijos, kaip reikėtų esamas spragas užpildyti bei pagerinti veikiančią sistemą.
Nepaisant visų investicijų ir didelių pasiekimų sveikatos ir socialinės apsaugos srityse per pirmąjį Nepriklausomybės dešimtmetį, šiuo metu šalyje itin trūksta politinės valios ir sisteminių sprendimų, kurie padėtų tinkamai įgyvendinti Vaiko teisių konvenciją Lietuvoje. Pagrindinės problemos – stipri ir nelanksti institucinės vaikų ir neįgaliųjų globos sistema, kurią atsisakoma peržiūrėti ir keisti iš esmės; nepakankamai efektyvi socialinės paramos sistema šeimoms, kuri neužtikrina reikalingos pagalbos ir diskriminuoja pažeidžiamus vaikus; oficialių tarpžinybinių mechanizmų, kurie užtikrintų sklandų vaikų globos organizavimą, draugiškus vaikams ir jų apsauga besirūpinančius teisinius procesus, pagalbą smurto aukoms, kompleksinę pagalbą kvaišalus vartojantiems jauniems žmonėms, nebuvimas; tinkamos ir prieinamos pagalbos neįgaliems vaikams trūkumas; seksualinio švietimo ir konfidencialių paslaugų jaunimui nebuvimas.
Alternatyvioje ataskaitoje pateikiamas komentaras ir apie susirūpinimą sukėlusį Vaiko teisių pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, parengtą 2012 m. liepos mėnesį. Naujojo įstatymo projekte vaikas traktuojamas ne kaip aktyvus savo prigimtinių teisių turėtojas, bet kaip objektas. Vaiko teisių apsauga susiaurinama iki vaiko apsaugos, skiriant dėmesį tik socialinės rizikos grupės šeimų vaikams.
Apibendrinant, nevyriausybinės organizacijos skatina vyriausybę skirti daugiau dėmesio vaiko teisių apsaugai, tobulinti dabar veikiantį Vaiko teisių pagrindų apsaugos įstatymą, teisiškai užkirsti kelią visų rūšių smurtui prieš vaikus, įskaitant fizines bausmes, vystyti alternatyvios vaikų globos galimybes, įtvirtinti oficialius pagalbos nukentėjusiems nuo smurto mechanizmus, iškelti vaikų psichinės gerovės klausimą kaip prioritetinį sveikatos apsaugos sistemoje, kurti draugiškas teisines, reprodukcinės sveikatos ir seksualinio švietimo paslaugas vaikams ir jaunimui.
Alternatyvią ataskaitą apie vaiko teisių padėtį Lietuvoje parengė:
Žmogaus teisių stebėjimo institutas
Globali iniciatyva psichiatrijoje
SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija
Paramos vaikams centras
Lietuvos mokinių parlamentas
Vaikų linija
Eurazijos žalos mažinimo tinklas
Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“
Koalicija „Galiu gyventi“
Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija
Prieraišiosios tėvystės centras
kurti:1.”reprodukcinės sveikatos”,seksualinio švietimo paslaugas vaikams ir jaunimui?????
Mūsų karvę kaime vesdavo pas reproduktorių.
Gerbiamas V.Landsbergis( vyresnysis) yra sukritikaves tą sąvoką “reprodukcinė sveikata” tai vienas iš būdų kelionės į sugyvulėjimo ekstazę?Kiek žinau žmonės gerbė save ir kitą ir atsiliepdavo vieni apie kitus ir apie save pagarbiai.
2.”seksualinio švietimo”.Seksualinis švietimas ir ugdymas yra du skirtingi dalykai.Nors apie tai buvo straipsnių ne vienas,kad mokyklose būtų lytinis ugdymas,kaip neatsiejama doros, atsakomybės dalys vaikų auklėjime.Jei tėvai negali ar nesugeba suteikti tų žinių ir ugdyti vaiko doru ,atsakingu piliečiu,kuris nukreipia savo nesubrendusio žmogaus energiją pagrindinio,esminio gyvenimo prioriteto paieškose ir pasiruošimui atsakingam subalansuotam gyvenimui,tai padeda atlikti mokykla.
kurti:1.”reprodukcinės sveikatos”,seksualinio švietimo paslaugas vaikams ir jaunimui?????
Gerbiamas V.Landsbergis( vyresnysis) yra sukritikaves tą sąvoką “reprodukcinė sveikata” tai vienas iš būdų kelionės į sugyvulėjimo ekstazę?Kiek žinau žmonės gerbė save ir kitą ir atsiliepdavo vieni apie kitus ir apie save pagarbiai.
2.”seksualinio švietimo”.Seksualinis švietimas ir ugdymas yra du skirtingi dalykai.Nors apie tai buvo straipsnių ne vienas,kad mokyklose būtų lytinis ugdymas,kaip neatsiejama doros, atsakomybės dalis vaikų auklėjime,tačiau vėl kalbama apie lytinį švietimą.Jei tėvai negali ar nesugeba suteikti reikalingų žinių ir ugdyti vaiko doru ,atsakingu piliečiu,kuris nukreipia savo nesubrendusio žmogaus energiją pagrindinio,esminio gyvenimo prioriteto paieškose ir pasiruošimui atsakingam subalansuotam gyvenimui,tai padeda atlikti mokykla lytinio ugdymo pamokose.
Lytinis(seksualinis)švietimas-sukomertizuotas.”Laisva meilė”,apsisaugojimo priemonės,tarp jų jaunam organizmui ir cheminės,paskui galimi abortai,nevaisingumas,dirbtinas apvaisinimas.Aišku tuos procesus lydi pinigai.Kokią naudą iš doros,sąmoningos jaunuomenės išpeši.Taip, jie bus pilnaverčiai ,sąmoningi visapusiškai sveiki Lietuvos valstybės piliečiai.Tas pasirinkimas svarbus ir atsakingas.Koks kelias parenkamas Lietuvos vaikams?