Birželio 11 d. pirmą kartą Lietuvos istorijoje Baltijos jūros pakrantėje tarptautinių karinių pratybų BALTOPS 2012 metu įvyko sąjungininkų išsilaipinimo operacija, kurioje dalyvavo septynių NATO valstybių – Lietuvos, Estijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos, Lenkijos, Nyderlandų ir Vokietijos – laivai, lėktuvai ir kariai.
„Šios didelio masto tarptautinės pratybos dar kartą įrodo, kad Lietuvos žmonės nėra vienui vieni, o narystė NATO tampa visaverte, – pratybas stebėjusi kalbėjo krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, – svarbu, kad Lietuvos kariai, veikdami drauge su kitomis Aljanso narėmis ir partnerėmis, gali tobulinti sąveiką, didinti tarpusavio pasitikėjimą rengiantis galimoms krizinėms situacijoms Baltijos regione.“
Pagrindinę šios operacijos užduotį – išsilaipinimo iš jūros manevrą – per pratybas BALTOPS 2012, veikdami kartu įvykdė JAV Specialios paskirties Jūrų pėstininkų oro ir sausumos vienetai ir Lietuvos kariuomenės vienetai. Sąjungininkų pajėgas į Baltijos pajūrį atgabeno Lietuvos strateginės partnerės, Lenkijos, karinių jūrų pajėgų „Liublino“ klasės laivai.
„Kaip Lietuvos kariuomenės vadas ir pratybų Lietuvoje vadovas džiaugiuosi, kad Lietuvos kariai įvairiapusiškai įsitraukė į pratybas – nuo bendrų operacijų iki priimančiosios šalies paramos, – pabrėžė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Dalia Grybauskaitė. – Tikiu, kad Lietuvos karininkai, seržantai ir eiliniai kariai, kurie prisidėjo prie šių pratybų organizavimo ir vykdymo, pasisems neįkainojamos patirties, o Lietuvos žmonės jaus pasididžiavimą matydami, kad Lietuva yra visateisė tarptautinės bendruomenės, atsakingos už saugumą regione, narė.“
Šią operaciją stebėjo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė, Seimo nariai, kariuomenės vadas gen. ltn. A. Pocius, aukšto rango Didžiosios Britanijos karininkas, vadovavęs operacijai Libijoje, NATO Kovinių jūrų pajėgų paramos vadavietės vado pavaduotojas flotilės admirolas Rasas Hardingas (Russ Harding), JAV karinių jūrų pajėgų 2-osios ekspedicinės grupės vadė flotilės admirolė An Kler Filips (Ann Claire Phillips), JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos vyriausiasis vadas generolas majoras Veslis Kreigas (Wesley Kraig), užsienio šalių ambasadoriai Lietuvoje, užsienio ir Lietuvos aukšto rango karininkai ir svečiai.
Pagal išsilaipinimo operacijos Nemirsetoje (Palangos r.) scenarijų, Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų Kovinių narų tarnybos ir Karinių jūrų pajėgų Povandeninių veiksmų komandos narai kartu su Nyderlandų karinių jūrų pajėgų narais-išminuotojais patikrino Baltijos jūros priekrantę. Iš dviejų Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnių Mi-8 virvėmis į krantą nusileido Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ žvalgų būrys, kuris užtikrino Baltijos jūros pakrantės apsaugą.
Apie šimtą JAV jūrų pėstininkų ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono karių plaukiojančiomis vikšrinėmis amfibijomis PTS iš Lenkijos „Liublino“ klasės laivų pasiekė krantą ir užėmė susitelkimo rajoną.
Pirmą kartą istorijoje Lietuvos oro erdve virš operacijos rajono praskriejo du strateginiai JAV bombonešiai B-52.
Nuo operacijos pradžios Lietuvos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvęs JAV karo laivas „USS Normandy“ vadovavo jūrų pajėgų kontingentui, kuriam priklausė ne tik lenkų laivai, bet ir penki Baltijos šalių priešmininės kovos eskadros BALTRON laivai.
Operacijai baigiantis oro erdvės apsauga vykdė du Vokietijos karinių oro pajėgų naikintuvai PA-200 „Tornado“. Visos operacijos metu Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų Taktinės oro atakos grupės kariai užtikrino kovinės aviacijos paramą.
BALTOPS 2012 pratybose, kurios vyksta Baltijos jūros teritoriniuose Vokietijos, Lenkijos, Lietuvos ir Estijos vandenyse. BALTOPS 2012 pratybose operacijas vykdo iš viso 27 karo laivai, 30 orlaivių ir sausumos pajėgų komponentai.
Pratybose tobulinamas šalių bendradarbiavimas susidarius krizinei situacijai regione, taip pat stiprinamas saugumas Baltijos jūros regione. Tarptautinių pratybų metu šalių karinių jūrų pajėgų vienetai vykdo bendras jūrų operacijas nuo manevravimo ir patruliavimo iki bendrų operacijų su kitomis karinėmis pajėgomis – oro ir sausumos.
JAV rengiamos karinės jūrų pratybos BALTOPS vyksta nuo 1972 metų. Nuo 1993 metų pratybos vykdomos pagal NATO Partnerystės taikos labui programą. Per keturiasdešimt pratybų egzistavimo metų, jos išaugo tiek dalyvių skaičiumi, tiek svarba, ir tapo vienos didžiausių pratybų Baltijos jūros regione. Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivai pratybose dalyvauja nuo 1994 metų. Pirmą kartą pratybos vyksta Lietuvos sausumoje.
Vaizdo reportažas (KAM.lt, aut. L.Kalvaitis, E.Žygaitis ir L.Bratikas):
parodija, o ne pratybos. Avinu bandai mulkinti.
Kur demokratiją įvesti ruošiasi sąjungininkai?
“pabrėžė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Dalia Grybauskaitė” – mhm.
Manau, kad Lenkijos dalyvavimas veiksmuose Lietuvos krante, pasitikėjimo Lietuvos saugumo užtikrinimu nekelia. Veiksmuose Lietuvos teritorijoje Lenkijos dalyvavimas yra keistinas Danijos, Norvegijos arba kaip kitaip kompensuotinas.
Rusai puola! NATO apgins, tfu, lenkai apgins, o už tai tik Vilniaus paprašys 🙂
Gaila Baltijos jūros ir Jos Nuostabios pakrantės…
Ech..
Bet dabar seimas leido siųsti karius į Somalį.
Pratybose bandoma pavaizduoti, kaip gali būti ginama žemė (protėvių palikimas mums), gabalais išparduota užsieniečiams.
Leidimas pardavinėti Lietuvos žemes užsieniečiams įsigalios mažiau nei po dviejų metų.
Kas norėtų prisidėti sustabdyti gėdingiausią politikų aferą Lietuvos istorijoje ?
Valdai,būtent pratybose dalyvavo daugelis užsieniečių,jie bandė pavaizduoti sekantį žingsnį -“scenarijų”,kaip bus puolama probočių žemė..
Čia vienas iš pagrindinių kelių,per mus į svečius… 🙁
Kam visas šis “cirkas” reikalingas,artistams ar žiūrovams..?
Tegul eina kuo toliau nuo mūsų jie su savo “Baltops”,”USnfe”,”USsf”,”Csg-8″ ir t.t..
Pakeleivis visad lieka pakeleiviu,nereikia leistis jų “žaidimams” ir priimti jų “žaidimų” taisyklių…
Atrodo/Parodo nekaltai,nors paslėpta už to didžiulė “supriešinimo” jėga.. 🙁
Išmintingi žmonės pripažįsta padarę klaidą, o pripažinę nesigėdija ją taisyti.
Mes patys pasiprašėme į NATO- pagrindinį ir vienintelį šiuolaikinį agresorių, svetimų kraštų okupantą, efektyvų įrankį global-psichopatų rankose. Anuomet mus klasiškai apkvailino (nors asmeniškai aš aname referendume balsavau prieš). Bet man sunku patikėti, kad dar ir šiandien yra manančių, kad NATO yra ta organizacija, kuri trokšta mus, lietuvius, nuo ko nors apginti. Šią organizaciją valdantiems dominatriksams terūpi tik pasaulinis viešpatavimas, Lietuva jų dienotvarkėje- priešpaskutinė suhamburgerintame ir seniai jau į pajamas nurašytame užribyje. Mes jiems buvome ir tebesame tik placdarmas su kažkokiais ten vietiniais aborigenais kare už Rusijos resursus. Beje, tie aborigenai- tiek kvaili, kad netrukus patys dar ir susimokės už karines NATO bazes savo žemėje! Nu kurgi tu durnesnių berasi…
Ir kaži, kas durniau: būti eiliniu durnių krašto durnium, ar, vis tik, tokio durnių krašto prezidentu arba gynybos ministru…