Sausio 16 d. Rusijos gynybos ministerija ir kosminė agentūra „Roskosmos“ pranešė, kad rusų kosminio zondo „Fobos-Grunt“ nesudegusios nuolaužos nukrito į Ramųjį vandenyną prie Čilės krantų, apie 1250 kilometrų į vakarus nuo Velingtono salos 19.45 val..
Prieš tai „Roskosmos“ prognozės dėl kosminio zondo kritimo vietos nuolat keitėsi, todėl buvo šiek tiek nerimaujama, kad 200 kg sveriančios zondo nuolaužos gali nukristi į kurį nors Brazilijos ar Argentinos miestą.
Kosminis aparatas „Fobos-Grunt“ Marso planetos link buvo paleistas 2011 m. naktį iš lapkričio 8 į 9 d. Tačiau į planuotą skrydžio trajektoriją jam išeiti nepavyko.
Buvo numatyta, kad šis kosminis zondas pasieks Marso palydovą Fobą ir paėmęs jo grunto pavyzdžių atgabens juos į Žemę.
Iš Rusijos Baikonūro kosmodromo startavęs „Fobos-grunt“ raketos nešėjos „Zenit“ dėka buvo sėkmingai išvestas į orbitą aplink Žemę, tačiau bandant stotį nukreipti Marso link nesuveikė tam skirti kosminio aparato varikliai.
Sudužusioje kosminėje stotyje buvo įrengta apie 20 įvairių prietaisų ir įmontuotas specialus Kinijos mikropalydovas kuris nuo kosminės stoties turėjo atsiskirti 2013 m. jai pasiekus Marso orbitą.
„Fobos-grunt“ taip pat gabeno ir gyvus „keleivius“ – mikroorganizmų ir vabzdžių lervų kolekcija, katrie atlikę kosminę kelionę turėjo sugrįžti atgal į Žemę.
„Fobos-Grunt“ projekto pristatymas (rusų kalba):
httpv://youtu.be/W0cUvK0Dgy8