
Gegužės 29 d. 12.30 val. Vilniaus universiteto Teatro salėje (Universiteto g. 3) įvyks „Tramtatulio“ laureatų koncertas.
Jau ketvirtasis respublikinis, šiemet lietuvių etnomuzikologijos pradininkei profesorei Jadvygai Čiurlionytei skirtas renginys skatina mažuosius ir jau ūgtelėjusius vaikus (nuo trejų iki devyniolikos metų), jų mokytojus domėtis savo krašto liaudies kūrybos savitumu, jį saugoti, perimti folkloro atlikimo stilistiką, grojimo, dainavimo, pasakojimo tradicijas. Tačiau svarbiausia – pajusti jų gyvybingumą, tarsi iš tolimos praeities ataidintį, bet vis dar girdimą tautos širdies plakimą.
Iki šio koncerto eita laipsniškai. 54 savivaldybėse surengti vietiniai ratai. „Tramtatulio“ naujovė – regioniniai Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Klaipėdos krašto ratai. Iš jų, taip pat Vilniaus bei Kauno miestų į respublikinį ratą atrinkti 233 vaikai.
Respublikinis ratas „sukosi“ Kaune: balandžio 15 d. – Kauno tautinės kultūros centre, o balandžio 16 d. – „Vyturio“ katalikiškoje vidurinėje mokykloje. Dalyviai varžėsi keturių amžiaus grupių kategorijose, pasakojimo, pavienio bei grupinio dainavimo (taip pat sutartinių), muzikavimo įvairiais lietuvių liaudies instrumentais srityse. Per dvi dienas talentingi jaunieji dainininkai, muzikantai bei pasakotojai publikai pristatė daugiau nei 250 kūrinių, tad vertinimo komisijai atrinkti geriausius buvo itin sudėtinga.
Dėl dalyvių gausos ir pristatomos kultūros žanrų įvairovės įvertintas gausus būrys atlikėjų – 28 diplomantai bei 57 laureatai (pavieniai ir grupės). Tarp laureatų – net 25 instrumentinės muzikos atlikėjai, puikiai grojantys pučiamaisiais (skudučiais, ragais, Sekminių rageliu ir kt.), styginiais (kanklėmis, cimbolais, smuiku), dumpliniais (bandonija, rusiška, Peterburgo, „Honer“ armonikomis) instrumentais, taip pat smagiai muzikuojančios styginių, ankstesnės ir vėlyvosios sudėties kapelos. Kiek mažiau – keturiolika – dainininkų: devyni solistai, viena sutartinių grupė, trijų mergaičių grupė. Laureatais tapo net trys dainuojančių vaikinų grupės. Jauniausių atlikėjų dainose atsiskleidė vaikiškas nuoširdumas, vyresnių – giluminis, savitas liaudies dainos pojūtis.
Netrūko ir talentingų mažųjų pasakotojų, gebančių spalvingai ir meniškai perteikti tarmiškus tekstus: sakmes, melų, dainuojamaisiais intarpais papildytas pasakas ir kt.
Itin svarbu, kad esama jaunųjų atlikėjų, perimančių ir tęsiančių savo krašto tradicijas.

2011 m. „Tramtatulio“ geriausiomis iš geriausių atlikėjomis pripažintos dainininkės ir muzikantės Agnė Pilkauskaitė ir Vera Venckūnaitė iš Kazlų Rūdos Rimvydo Žigaičio menų mokyklos (mokytoja Eglė Bernotienė), įtaigiai ir brandžiai dainavusios dvibalses suvalkietiškas ir suvalkietiškomis kanklėmis pritariamas dainas, atlikusios pačių išmoktus instrumentinius kūrinius armonika ir smuiku.
„Tramtatulio“ dalyviai ir gerbėjai bus pradžiuginti ką tik išleista kompaktine plokštele, kurioje įrašytos 2011 m. konkurso laureatų atliekamos lietuvių liaudies dainos, pasakojimai, tradicinės instrumentinės muzikos kūriniai. Plokštelę bus galima įsigyti laureatų koncerte.
Konkurso ir laureatų koncerto organizatoriai yra Lietuvos liaudies kultūros centras (LLKC), Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros ir švietimo departamento Švietimo ir ugdymo skyrius, Kauno tautinės kultūros centras ir aktyvusis Kauno miesto etninės kultūros mokytojų metodinis būrelis.
„Liaudies kūryba – betarpiškiausia kūrybinio impulso apraiška. Ji gimsta širdyje ir taiko širdin…“. Šiuos Jadvygos Čiurlionytės žodžius širdimi pasitikrinę daugelis Lietuvos vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „Tramtatulis“ dalyvių. Klausytojai per mažųjų laureatų koncertą tuo galės įsitikinti patys.
Taip rašo Lietuvos liaudies kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė ir vyriausioji specialistė Jūratė Šemetaitė:
“laureatų koncertas, etnomuzikologijos, profesorei, folkloro, stilistiką, tradicijas, koncerto, regioniniai, respublikinį, kultūros centre, katalikiškoje, grupių kategorijose, muzikavimo, instrumentais, talentingi, komisijai, kultūros žanrų, diplomantai, grupė, tekstus, tradicijas, kompaktine, konkurso laureatų, tradicinės instrumentinės muzikos, Konkurso ir laureatų koncerto organizatoriai (4 žodžiai iš eilės !!!), administracijos Kultūros, metodinis, impulso, laureatų koncertą”
Eilė nevykėlių naudojasi vaikučiais, kad prasimanyti duonos kąsnį. Ar būtina subjauroti lietuvių kalbą???
Dėl galimybės rašyti labiau lietuviškais žodžiais, Ievaras teisus 100 nuošimčių.
Bet dėl paskutinės minties tai niekaip negaliu sutikti. Buvai, Ievarai, nors viename Tramtatulio koncerte? Gal pažįsti vaikų, kurie dalyvavo ir tuomi buvo nuskriausti tų “nevykėlių” organizatorių?
Įdomu, ką nuveiktų tie vaikai labiau lietuviško ir tautiško, jei nesiruoštų konkursui, nedainuotų liaudies dainų, nevilkėtų liaudiškais rūbais, nepraleistų visos dienos tarp bedraamžių, kurie irgi nėra abejingi tautinei kultūrai? Kompiurteris? TV? Nevisai tautiškas kiemas? …
Būkit žmonės, nevarykit ant tų žmonių, kurie nors ką IŠ TIESŲ DARO tautiškumui puoselėti ir skatinti. Internete taškytis visi gudrūs.
Sauliau, ką pasakytum, jei ligoniams pilvą pjautų gydytojas neplautomis rankomis..? Kokia būtų jo darbo prasmė? Gal kažkas ir nenumirtų.
Taigi varyt “ant tų žmonių, kurie nors ką IŠ TIESŲ DARO tautiškumui puoselėti” reikia be gailesčio ir ne tik internete.
Aš UŽ kūno bausmę, jei galva durna 😀 😀
O paties galva kokiu protu pasižymi? Kažkodėl girdime tik didelę TYLĄ kai paklausiame KĄ PATS TAUTIŠKUMUI ESI NUVEIKĘS, prašome išvardinti darbus? Ir vėl bus tyla?
Romuviai neatsakinėjo į mano klausimus, tad naiviai rašai apie ‘tylą’ iš mano pusės 🙂
Beje, įvertink, kiek mažiau svetimžodžių romuviai ir pats rašai alke. Kalbėti be svetimžodžių romuviai negalės ilgai – blauzdos per skystos 😀
Visiškai kvailabsurdiški klausimai – KĄ NUVEIKEI…?
Mat – net bilen ką KASDIEN pirkdami, pasižiūrėkim į pirkinių čekius – kiek sumokam nusužydkrikščionintam tautiniam valstybingumui.
Be to – nuo užsidirbto kažkokio atlyginimo, vėl – kiek valstybybžydkrikščionistikai atitenka.
Taigi, vien kasdien gyvendami – jau VEIKIAME.
Vilmantai, kiek esi naujadarų sukūręs? Manau kalbininkams naktį prisisapnuosi 😀