Žiniasklaidos laisvė Europos Sąjungos šalyse – vienas iš svarbiausių visuomeninio-politinio gyvenimo principų. Ir vis dėlto Lietuvos žurnalistas, parašęs straipsnį, kuriame minimas KGB, neseniai buvo nuteistas kaip kriminalinis nusikaltėlis, ir už tai žurnalistas gali būti uždarytas į kalėjimą.
Gintaras Visockas – žurnalistas, turintis 20 metų stažą. Jam teko padirbėti ir korespondentu Šiaurės Kaukaze Čečėnijos karo metu. Nuo to laiko 45-rių metų žurnalistas pamėgo karo tematiką. Savo svetainėje „Slaptai“ Visockas ir jo kolegos dažnai rašo apie KGB veiklą ir Lietuvos politikų priklausomybę buvusiai tarybinei specialiajai tarnybai. Paskutinis Visocko straipsnis apie Česlovą Jezerską, buvusį kandidatą į Lietuvos prezidentus, gali jam kainuoti laisvę.
Nelemtasis straipsnis
Česlovas Jezerskas kadaise buvo kovinių sporto šakų imtynininkas, o vėliau tapo Lietuvos kariuomenės generolu ir jos pagrindinio motorizuoto šaulių padalinio – brigados „Geležinis vilkas“ kūrėju, sakoma straipsnyje. Jame minimas ir įdomus lietuvių politiko gyvenimo faktas. Jezerskas buvo profesionalus imtininkas ir tris kartus savigynos pasaulio čempionas. Toliau straipsnyje kalbama, kad talentingi sportininkai sovietmečiu būdavo kontroliuojami KGB. „Aš parašiau būtent „kontroliuojami“, bet niekur netvirtinau, kad Jezerskas dirbo KGB ar bendradarbiavo su KGB“, – sako Gintaras Visockas. „KGB tais laikais kontroliuodavo visus ir viską, ne tik imtininkus, bet ir žurnalistus, ir net šachmatininkus“, – aiškino toliau žurnalistas.
Tačiau Vilniaus apygardos teismas kitaip interpretavo straipsnį ir nutarė patenkinti buvusio kandidato į prezidentus, kaltinančio Visocką šmeižtu, ieškinį. Paskelbto nuosprendžio išvadose sakoma, kad vidutinis statistinis skaitytojas, perskaitęs straipsnį, prieitų prie išvados, kad Jezerskas kadaise dirbo KGB naudai. Žurnalistui priteista per 10 000 eurų bauda. Bet kadangi jis tokios sumos neturi, piniginė bauda gali būti pakeista laisvės atėmimu.
KGB tema – tabu
Pasak Gintaro Visocko, žurnalistų padėtis Lietuvoje gana sunki. Jie neturi nei finansinės laisvės, nei žodžio laisvės ryšium su dažnu politikų daromu spaudimu. „Dabar su žurnalistais pradėta kovoti dar ir pasitelkiant teismus. Ateityje žurnalistą bus galima traukti teisminėn atsakomybėn ne už tai, ką jis iš tiesų parašė, o už tai, kaip jo straipsnį neva gali suprasti tariamas vidutinis statistinis skaitytojas“, – sako Visockas.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus nuomone, šis nuosprendis liudija dar ir tai, kad justicija stengiasi užgniaužti bet kokias atviras kalbas apie KGB veiklą. „Pirmą kartą mūsų teisinės sistemos istorijoje žurnalistas nuteistas už tai, kad jis kritiškai atsiliepė apie kažkokį politiką. Dar mūsų istorijoje nebuvo ir to, kad kandidatas į mūsų šalies prezidentus keršytų žurnalistui, parašiusiam apie jį nemalonių dalykų“, – pareiškė Radzevičius.
Tarybinių laikų dvasia
Žurnalistų sąjungos pirmininkas taip pat pabrėžė, kad bent šis atvejis neliko nepastebėtas ir susilaukė visuotinio atgarsio. Daugelis žmonių pasisakė už būtinybę nušviesti politikų tarybinių laikų praeitį. Pasak parlamento deputato Gintaro Songailos, teisingumo organų veikloje, deja, vis dar jaučiama tarybinės praeities našta. „Gaila, bet taip yra. Susidaro įspūdis, kad nepriklausomam žurnalistui atkeršyta už tai, kad jo publikacijos buvo nenaudingos įvairiems valstybės tarnautojams ir valdžiai. Tai primena principus, kuriais vadovautasi tarybinėje epochoje, kai nuosprendis priklausydavo nuo to, kas jį skelbdavo“, – sako Songaila.
Nuo 2004 metų Lietuva priklauso Europos Sąjungai, o Briuselis labai atidžiai stebi žodžio laisvę naujose narėse. Ir, nuteistojo nuomone, nekenktų žvilgterėti į tai, kas dedasi Lietuvoje, nes čia pirmą kartą nuteistas žurnalistas pagal baudžiamąjį kodeksą kaip nusikaltėlis. „Matyt, aš visą gyvenimą liksiu teistu žmogumi. Štai jeigu panorėčiau iškelti savo kandidatūrą parlamento rinkimuose, tai praktiškai būtų neįmanoma. Jokioje kitoje demokratinėje šalyje žurnalistų nesodiną į kalėjimą kaip nusikaltėlių“, – pareiškė Gintaras Visockas.
Straipsnio autoriai: Albrecht Braiču, Jelena Kniazkova. Redaktorius: Gleb Gavrik.
www.dw-world.de
Č. Ezerskas gali parodyt nepasitenkinimą “perlenkta lazla” pas žurnalistą, bet, kad parodytų nepasitenkinimą teimo persistengimu, čia būtų vertas “prezidento” vardo veiksmas.