Rytoj, kovo 30 d. 15 val., Panevėžio kraštotyros muziejus atidaro parodą „Gabrielė Petkevičaitė-Bitė: kilni paroda kilti ir kelti“, kurioje unikalų rašytojos palikimą pristatys parodos globėja Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Parodos atidarymas vyks Moigių parodų salėje (Vasario 16-osios g. 25a). Parlamento vadovė trečiadienį taip pat dalyvaus G. Petkevičaitės-Bitės 150-ųjų gimimo metinių iškilmingame minėjime Panevėžio J. Miltinio dramos teatre.
G. Petkevičaitė-Bitė buvo 1920 m, išrinkto Steigiamojo Seimo pirmojo posėdžio pirmininke ir pirmąja moterimi, kandidatavusia į Lietuvos Respublikos Prezidentus 1926 m. birželio mėnesį.
Šia proga Panevėžyje lankysis ir Letuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. 10.00 val. Prezidentė apžiūrės Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešąją biblioteką, 11.00 val. šalies vadovė atidarys rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės 150-osioms gimimo metinėms skirtą konferenciją, 12.00 val. Prezidentė atsakys į žurnalistų klausimus 12.30 val. Prezidentė aplankys Panevėžio pataisos namuose kalinčias moteris, 14.15val. įvyks trumpa Prezidentės spaudos konferencija žiniasklaidai.
Prezidentės teigimu, prieš šimtmetį G. Petkevičaitės-Bitės pradėtos idėjos ir darbai, telkiantys visuomenę Lietuvos kūrimui ir mažinantys socialinę atskirtį tarp šalies žmonių, aktualūs ir šiandienos Lietuvoje ir turi būti tęsiami.
Gabrielė Petkevičaitė-Bitė ne tik rūpinosi lietuviškos kultūros ir spaudos išlikimu, kovojo už moterų teises, tačiau mokė, šelpė, globojo ir gydė neturtingus vaikus, kultūros darbuotojus, taip pat ir kalinius – buvo Panevėžio kalinių globos draugijos pirmininkė.
Gabrielė Petkevičaitė-Bitė (1861–1943) yra garsiausia XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Panevėžio krašto rašytoja, dramaturgė, publicistė, švietimo darbuotoja, visuomenės ir kultūros veikėja, filantropė, šiais metais būtų šventusi 150-ąsias gimimo metines.
2011–01–6 d. Panevėžio miesto savivaldybės taryba G. Petkevičaitei-Bitei suteikė miesto garbės pilietės vardą.
Gabrielė Petkevičaitė-Bitė priklausė tam negausiam lietuvių inteligentijos būreliui, kuris XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje darbavosi tautinės kultūros dirvoje, kaip ir Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka, Petras Vileišis, Antanas Smetona, Juozas Tumas-Vaižgantas.
G. Petkevičaitė-Bitė aktyviai rėmė draudžiamą lietuvišką spaudą, dirbo „Varpe“, „Lietuvos žiniose“, Vilniaus žiniose“ ir kituose periodiniuose leidiniuose, rašė beletristiką ir publicistiką.
1894 m. rašytoja įsteigė „Žiburėlio“ draugiją, kuri rūpinosi ne tik Panevėžio krašto, bet ir visos Lietuvos neturtingų gabių moksleivių šalpa. 1899 m. Palangoje ji organizavo pirmąjį viešą lietuvišką vaidinimą „Amerika pirtyje“, Pirmojo pasaulinio karo metais Puziniškyje – suaugusiųjų švietimo kursus.
1919–1924 m. G. Petkevičaitė-Bitė mokytojavo Panevėžio valstybinėje gimnazijoje, 1921 m. parašė „Pasaulinės literatūros istorijos“ vadovėlį, kartu su Matu Grigoniu įkūrė moksleivių „Meno kuopą“.
G. Petkevičaitė-Bitė buvo viena lietuvių moterų organizuotos veiklos pradininkių, Moterų sąjungos garbės pirmininkė, vadovavo kalinių draugijai. 1920 m. ji buvo išrinkta į Lietuvos Steigiamąjį Seimą.
1929 m. apdovanota Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino 3-ojo laipsnio ordinu, o 1936 m. – Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino 1-ojo laipsnio ordinu.
G. Petkevičaitė-Bitė – rašytoja ir gydytoja, mokytoja ir filantropė, pažangi ūkininkė ir visuomenės kritikė, literatūros istorikė ir etnologė, politikė ir visuomenės veikėja – pasiaukojimu visuomenės reikalams, demokratinių vertybių propagavimu buvo viena šviesiausių asmenybių, pažiūromis ir darbais gerokai pranokusi gyvenamąjį laikmetį.
2011 m. sausio 6 d. Panevėžio miesto savivaldybės taryba G. Petkevičaitei-Bitei suteikė miesto garbės pilietės vardą. Ji – šeštoji Panevėžio garbės pilietė.
Panevėžio kraštotyros muziejus saugo unikalų rašytojos palikimą – fotografijas, mokslų baigimo Mintaujoje pažymėjimus, jai siųstus kultūros ir visuomenės veikėjų laiškus, sveikinimus, vizitines korteles, rašytojos užrašų knygutes, jos bute stovėjusius baldus, kabėjusius paveikslus, kelioliką leidinių iš garsiosios Petkevičių bibliotekos.
2011 metais Panevėžio kraštotyros muziejus G. Petkevičaitės-Bitės jubiliejinei 150-ajai sukakčiai paminėti yra parengęs visą renginių ciklą:
• Kilnojamoji paroda GABRIELĖ PETKEVIČAITĖ-BITĖ: GYVENIMAS TĖVYNEI IR ŽMOGUI (Lietuvos mokslų akademija, Vilniaus knygų mugė, Vilniaus mokytojų namai, Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka, J. Miltinio dramos teatras, Pasvalio krašto muziejus).
• Paroda GABRIELĖ PETKEVIČAITĖ-BITĖ: KILNI PAREIGA KILTI IR KELTI Panevėžio kraštotyros muziejuje nuo 2011-03-30 iki 2012–02–01.
• Edukacinė programa jaunimui „G. Petkevičaitė-Bitė – kaimo daktarė“ (apie senąją kaimo vaistinę, liaudiškus ir tuometinius „modernius“ gydymo būdus; apie G. Petkevičaitės-Bitės ir jos tėvo daktaro Jono Petkevičiaus medicininę veiklą) nuo 2011-03-30.
• Edukacinė programa „Svečiuose pas Bitę“ (apie rašytojos Gabrielės Petkevičaitės vaikystę, jos meilę gimtajam kraštui, paprastam kaimo žmogui, meilę gamtai ir bitėms) nuo 2011-03-30.
• Edukacinė programa jaunimui ir šeimoms (J. Miltinio dramos teatro aktorių E. Koriznaitės ir E. Matulaitės parengta programa apie G. Petkevičaitės-Bitės kūrybą, jos draugystę su Žemaite) nuo 2011-03-30.
• G. Petkevičaitės-Bitės memorialinių eksponatų, saugomų Panevėžio kraštotyros muziejuje, katalogo pristatymas Panevėžio kraštotyros muziejuje 2011-04-15.