www.alkas.lt
Spalio 9 d. posėdžiavusi Telšių rajono savivaldybės Komisija gatvių bei kitų objektų pavadinimams parinkti pritarė Varnių seniūnijos prašymui pavadint Varnelių kaimo gatvę kunigaikščio Vykinto vardu. Kaip teigė komisijos narys istorikas Kęstutis Švėgždavičius, Vykintas, vienas galingiausių žemaičių kunigaikščių, nepelnytai pamirštas. Jo tėvonija greičiausiai buvo Tverai, Varnelių kaimo gatvė kaip tik yra kelio iš Varnių į Tverus atkarpa per Varnelių kaimą.
Vykintas – prieštaringa asmenybė, XIII amžiaus žemaičių kunigaikštis, kurio ryšiai su Tverais labai abejotini. Tačiau pastaruoju metu ši tema Tverų apylinkėse sulaukė nemažai mistifikacijų, tariamai atrastas “Vykinto miestas” ir net tariamas Vykinto skulptūrinis portretas.
Pirmą kartą Vykintas minimas 1219 m. kaip sutarties su Volynės kunigaikščiais dalyvis. Spėjama, kad jis galėjo vadovauti lietuviams 1236 m. Šiaulių (Saulės) mūšyje. 1248–1251 m. organizavo koaliciją prieš Mindaugą, tuo tikslu vyko į Livoniją prašyti kryžiuočių pagalbos. Vykinto sesuo buvo ištekėjusi už Mindaugo brolio Dausprungo, todėl jis buvo Mindaugo brolėnų Tautvilo ir Gedivydo dėdė iš motinos pusės. Organizuodamas koaliciją prieš Mindaugą jis ir veikė jų naudai (koalicijai vadovavo Tautvilas, siekęs atimti valdžią iš Mindaugo).
1251 m. Mindaugas apgulė Vykinto pilį Tvirement (kartais siejama su Tverais) ir ten buvo sužeistas, bet netrukus Mindaugo kariai palaužė antimindauginės koalicijos pasipriešinimą. Tautvilas ir Gedivydas pabėgo į Volynę, o Vykintas istorijos šaltiniuose daugiau nebeminimas.
Aš Vykinto tikrai nešlovinčiau ir jo vardu gatvių nevadinčiau. 1248-1254 m. Vykintas ir jo sūnėnas Tautvilas pasireiškė kaip Haličo kunigaikščio Danilo marionetės. Jų sukeltas vidaus karas Lietuvoje leido Vokiečių ordinui numalšinti Pirmąjį prūsų sukilimą, užvaldyti Kuršą bei Žiemgalą. Lietuvos galios taip pat buvo pakirsta – būtent dėl jų darbelių Mindaugas buvo priverstas atiduoti Vokiečių ordinui Žemaitiją ir kitas žemes. Situaciją pakeitė tik aktyvus žemaičių pasipriešinimas, kurį apvainikavo Durbės mūšis. Bet tai jau ne Vykinto, o Almino nuopelnas. Deja, jo vardu pavadintos gatvės ligi šiol nėra.