Latvijos Kultūros ministerija toliau tęsia turistines veiklas skatinančią žinių kampaniją „Atrastoji Latvija“. Jos metu, interneto svetainėje atrastalatvija.lv galima sužinoti apie naujas ir atnaujintas kultūros bei gamtos paveldo vertybes visuose Latvijos regionuose. Puslapyje taip pat gausu praktinių žinių apie šių vertybių lankymą bei apie ES investicijas į jas.
Jau nuo 2017 metų Latvijos Kultūros ministerijos pritrauktu Europos Sąjungos fondų bendruoju finansavimu Latvijos regionuose įrengtos ir atnaujintos 73 kultūros ir gamtos paveldo vertybės.
Tai įvairūs dvarai, pilys, bažnyčios, bokštai, parkai, muziejai, estrados, gamtos takai, taip pat sodai, tiltai, promenados, paplūdimiai ir kitos vietos.
„Latvija gali didžiuotis gausiu kultūros paveldu. Aštuoni kampanijos „Atrastoji Latvija“ kultūros paveldo keliai mus veda per visą Latviją ir pabrėžia kultūros svarbą šiandien ir platesnėje Europos kultūros erdvėje.
Džiaugiuosi, kad atnaujinant šias vertybes užtikrinamas kultūros paveldo vertybių išsaugojimas ateinančioms kartoms ir jų pasiekiamumas didesnei visuomenės daliai“, – teigia kultūros ministrė Agnesė Leisė (Agnese Lāce).
Kampanija „Atrastoji Latvija“ kviečia pažinti turtingą Latvijos kultūrą, istoriją ir gamtą per kiekvieną iš šių aštuonių paveldo kelių.

Baltijos kelias
Labai reikšmingas visoms Baltijos šalims. 1989 metų rugpjūčio 23 dienos vakarą keli šimtai tūkstančių lietuvių, latvių ir estų susikibo rankomis, kad parodytų visam pasauliui savo troškimą būti laisviems.
Tačiau Baltijos kelias mums atskleidžia daug daugiau – tai ir Latvijos vėliavos istorija bei 1919 metais Cėsių mūšiuose iškovota Latvijos laisvė. Baltijos kelio turistiniame maršrute galima apžiūrėti net 11 įvairių vertybių.
Tarp jų ir Araišių ežero pilies archeologinį parką bei keletą kitų pilių: Siguldos naująją ir Cėsių viduramžių pilis. Taip pat kelias bažnyčias ir kitas paveldo vertybes.
Laisvės kelias
Jis veda palei vakarinę Latvijos pakrantę. Į Laisvės kelio maršrutą įtraukti aštuonios kultūrinės ir istorinės vertybės, su kuriomis galima susipažinti gyvai, pradedant nuo Bernatų gamtos takų ir Paviluostos promenados iki įspūdingojo Liepojos istorinio centro paplūdimio.
Šviesos kelias
Nusidriekęs Vidžemėje. Jo ištakos randamos jau XIV amžiuje, vingiuoja pro vietas, kur kultūra, mokslas ir politika įgijo naują esminę reikšmę.
Čia buvo išversta Biblija ir įsteigtos pirmosios latvių mokyklos. Į Šviesos kelią įtrauktos septynios išskirtinės vertybės, lankytojai kviečiami apžiūrėti Smiltenės evangelikų liuteronų bažnyčią ir joje esantį altoriaus paveikslą „Kristaus prisikėlimas“, Alūksnės siaurojo geležinkelio stotį ir kitas vietas.

Dauguvos kelias
Jis simbolizuoja pagrindinį vandens kelią, jungusį tautas ir kultūras. Kaip prekybinis kelias Dauguva suklestėjo vikingų laikais, prekės šia upe buvo gabenamos iki pat Pirmojo pasaulinio karo.
Dauguvos kelyje išskiriamos penkios skirtingos vertybės, iš kurių ryškiausia yra Kuoknesės pilis – viena didžiausių ir reikšmingiausių viduramžių pilių Latvijos teritorijoje .
Jokūbo kelias
Pavadintas XVII a. Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystę valdžiusio kunigaikščio Jokūbo (Jėkabo) garbei. Jis plėtė gamybą ir taip išvystė laivų statybą, kad galėjo prekiauti arbata visame pasaulyje.
Dabartinis Jokūbo kelias prasideda Alsungoje, vingiuoja pro kunigaikščio Jokūbo gimtąją Kuldygą ir tęsiasi iki kunigaikštystės sostinės Jelgavos. Jis veda pro devynias įvairias vertybes.
Lyvių kelias
Ilgiausias iš visų aštuonių maršrutų, juo keliaujant galima susipažinti su 21 skirtinga vertybe. Lyvių sausumos kelias, einantis pajūriu, dar XVI amžiuje sujungė Ventspilį ir Salacgryvą.
Mūsų laikais keliaujant šiuo vienu keliu galima apžiūrėti kelių šimtų kilometrų skiriamas vertybes – pilkąją kopą Ventspilyje bei Salacgryvos Žvejų (Zvejnieku) parko estradą.
Maros kelias
Galimybė pažinti Latgalą. Daugiau kaip šešis šimtus metų skaičiuojantis kelias iš Ludzos į Daugpilį mus veda po Latgalą – Maros (Marijos) žemę, kur senoji latgalių mitologija pinasi su tvirtu katalikų tikėjimu ir šiuolaikinėmis vertybėmis.
Ludzos viduramžių pilies griuvėsiai ir jų raudono mūro sienos yra ne tik Ludzos vizitinė kortelė, bet ir viena vaizdingiausių vietų visoje Latvijoje. Taip pat verta apžiūrėti ir Preilių dvaro parką bei 150 hektarų plotą užimančią Daugpilio tvirtovę.
Rygos kelias
Kviečia susipažinti su istoriniu miesto centru. Tarp apžiūrimų vertybių yra ir viena įspūdingiausių Latvijos viduramžių pilių – Rygos pilis.
Joje šiuo metu reziduoja Latvijos Respublikos Prezidentas. Po atstatymo darbų prie Rygos kelio prisijungė ir Latvijos nacionalinis istorijos muziejus. Į maršrutą įtraukti ir du reikšmingos urbanistikos viešosios vertybės – Dailės teatro aikštė ir Šaulių (Strēlnieku) aikštė.
Apie žinių kampaniją „Atrastoji Latvija“
Latvijos Respublikos Kultūros ministerijos pritrauktu Europos Sąjungos fondų bendruoju finansavimu visoje Latvijoje atnaujintos 73 kultūros ir gamtos paveldo vertybės, su kuriais kviečiame susipažinti turistines veiklas skatinančios žinių kampanijos „Atrastoji Latvija“ metu.
Interneto svetainėje atrastalatvija.lv galima daugiau sužinoti apie atnaujintas ar naujas kultūros ar gamtos paveldo vertybes, investicijas į jas, gauti praktinių žinių apie vertybių lankymą.
Žinių apie kultūros ir gamtos paveldo kelius ir į juos įtrauktas vertybes galima rasti ir kampanijos Instagram paskyroje @AtrastaLatvija.