Projektas „Vilnius yra mokykla“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe ir „Edu Vilnius“ gegužės 2-ąją kviečia visas mokyklas išeiti mokytis už mokyklos ribų ir skelbia „Dieną mieste“.
Pandemijos metu švietimo procesas persikėlė į virtualią erdvę ir tai buvo ženklas, kad mokymasis gali vykti ne tik klasėse, reikia ieškoti naujų, inovatyvių sprendimų. Taip gimė Vilniaus idėja miesto erdves paversti atvira mokykla, 2021–2022 m. pasauliniame merų iššūkyje nugalėjusi net 600 pasaulio miestų ir laimėjusi 1 mln. JAV dolerių finansavimą iš ,,Bloomberg Philanthropies“ fondo.
Idėja virto ilgalaikiu projektu „Vilnius yra mokykla“, kurio pagrindinis tikslas – bent 10 proc. pamokų perkelti iš mokyklos pastato į miesto erdves ir diegti mišraus ugdymo modelį. Taip mokyklos skatinamos kūrybiškai išnaudoti pačias įvairiausias Vilniaus vietas ir vis dažniau tradicines pamokas klasėse derinti su pamokomis institucijose, muziejuose, parkuose ar tiesiog senamiesčio gatvelėse.
Pamokos už mokyklos ribų
Prie „Vilnius yra mokykla“ projekto per daugiau nei 2 metus jau prisijungė beveik 5000 mokytojų ir daugiau nei 120 organizacijų, o internetinė platforma talpina daugiau nei 750 unikalių pamokų. Šiuo metu jau 4,5 proc. pamokų Vilniaus mieste vyksta už mokyklos ribų ir šis skaičius nuolat auga. Projektas tapo ir vienu iš 10 finalininkų Švietimo kategorijoje tarptautiniame Europos politikos inovacijų konkurse 2024.
„Vilnius jau seniai yra galinga mokykla ir mes pagaliau tai pradedame vis labiau panaudoti. Nors daugiau nei dviejų metų bendradarbiavimas su „Bloomberg Philanthropies“ artėja į pabaigą, „Vilnius yra mokykla“ ties tuo tikrai nesibaigia. Žengiame į naują projekto etapą, siekdami orientuotis į tokias svarbias sritis kaip socialinis-emocinis, pilietinis ugdymas, ugdymas karjerai. Aktyviai dirbame, kad į projektą įtrauktume ir daugiau ugdymo įstaigų bei užkrėstume noru analogiškas programas diegti ir kituose miestuose“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Vytautas Mitalas.
Naujos pamokos bei erdvės
Šiais metais minint „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ titulą, „Diena mieste“ papildyta 12 pamokų lauke, kurios skatina geriau pažinti Vilniaus biologinę įvairovę ir skirtingus rajonus. Taip pat šią dieną savo kurtose pamokose apsilankyti kviečia tokie projekto partneriai kaip Akropolio ledas, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, Valstybinė darbo inspekcija, Lietuvos Raudonasis Kryžius, Grinda, SEB Bankas ir kiti. Pamokas sostinės mokiniams siūlo ir būtent šia proga sutikę prisidėti Menų spaustuvė.
„Vos paskelbus „Dieną mieste“, mokytojai ėmė ieškoti idėjų ir rezervuoti partnerių pamokas bei erdves. Vis sulaukiame pasidalijimų, kad mokyklos jau konkrečiai suplanavusios tos dienos pamokas mieste. Nors siekiame, kad mokymasis už mokyklos ribų būtų planuojamas tolygiai visų mokslo metų eigoje, tikime, kad šis bendras visos dienos išėjimas į savo miestą dar labiau įkvėps mokytis iš visko, ką Vilnius gali pasiūlyti“, – sako „Vilnius yra mokykla“ projekto vadovė Snieguolė Kavoliūnienė.
„Dienos mieste“ metu skelbiamas ir mokinių fotokonkursas. Dalyvaudami pamokose mieste, mokiniai turi įamžinti nuotraukose idėją, jog miestas yra mokykla. Viena klasė per visą gegužės 2-ąją gali atsiųsti vieną nuotrauką. „Edu Vilnius“ sudaryta komisija iki gegužės 12 dienos išrinks ir apdovanos po 1 geriausią nuotrauką kiekvienoje klasės kategorijoje (nuo pat 1 iki 12 klasės). Taip pat laukia papildomi prizai ir už Facebook balsavimą.
„Diena mieste“ tampa simbolišku projekto pirmojo etapo pabaigos ir naujo etapo pradžios tašku. Tikimasi, kad visuotinis jaunųjų vilniečių mokymasis mieste tą pačią dieną virs ilgamete tradicija ir paskatins vis daugiau mokytojų bei mokinių prisijungti prie šios iniciatyvos.
Parengta pagal Vilniaus savivaldybės pranešimą