Seime po pateikimo pritarta Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovų inicijuotam Vartotojų teisių apsaugos įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siekiama įvesti sistemišką būtiniausių prekių ir paslaugų kainų stebėseną bei analizę, taip apsaugant vartotojus nuo nesąžiningos kainodaros ir spekuliacijų kainomis.
Projekto iniciatorė, Seimo narė Jekaterina Rojaka, sako, jog tokį įstatymo projektą parengti paskatino Lietuvos kainų jautrumas išoriniams poveikiams bei neigiama staigaus kainų kilimo įtaka gyventojams, ypač gaunantiems mažesnes pajamas.
„Jau du kartus turėjome staigius infliacijos šuolius, privalome išmokti jų pamokas ir imtis prevencijos, kad tai, ką per pastaruosius metus kylant maisto, kuro, komunalinių mokesčių ir paslaugų kainoms patyrė gyventojai, nesikartotų“, – sako demokratė.
Statistika rodo, jog nuo karo Ukrainoje pradžios 100 populiariausių prekių ir paslaugų kainos 57 pozicijose išaugo 30 procentų, kai atpigo vos šešiose. Toks kainų šuolis labiausiai paveikia mažesnes pajamas turinčius gyventojus, gausias šeimas, senjorus ar vienišus tėvus. Žmonių, susiduriančių su ekonominiais sunkumais, skaičius Lietuvoje auga trečius metus iš eilės.
„Šiuo metu kainų analizę atlieka Žemės ūkio ministerija ir Valstybinė duomenų agentūra, tačiau jos fiksuoja tik galutines kainas. Nėra institucijos, kuri reguliariai atliktų analizę, stebėtų galutinės kainos vartotojams sudėtines dalis ir jų kitimą. Esu įsitikinusi, jog tai padėtų vartotojui suprasti, iš ko susideda galutinė produkto kaina, o verslą skatintų skaidriau jas nustatyti. Būtų išvengta situacijų, kai kainos dirbtinai išpučiamos“, – sako J. Rojaka.
Anot jos, toks įstatymo pakeitimas pagerintų vartotojų apsaugą, padėtų iš anksto identifikuoti galimas grėsmes bei numatyti būsimus kainų šuolius ir imtis su tuo susijusių rizikų mažinimo. Iniciatorių manymu stebėseną ir analizę galėtų įgyvendinti Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA).
Įstatymo projektas toliau bus svarstomas Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Ekonomikos komitetuose, o į Seimo salę grįš pavasario sesijos metu.