Kovo 23 d. paskelbtame Pasaulio meteorologijos organizacijos (PMO) metiniame pranešime apie Žemės klimato būklę, konstatuojama, kad 2011 metai pateko tarp vienuolikos šilčiausių metų nuo 1850 m. Nežiūrint vėsinančio „La Nina“ reiškinio poveikio Žemės klimatui pirminiai skaičiavimai rodo, kad vidutinė globali 2011 m. temperatūra viršijo 1961–1990 m. klimato normą 0,40° C.
Didžiausią poveikį pasauliui 2011 m. turėjo intensyvūs krituliai ir sausros, susiję su vienu iš stipriausių „La Nina“ reiškinių per pastaruosius 60 metų. Visuose žemynuose pasitaikė labai intensyvių potvynių, stiprios sausros padarė daug žalos Rytų Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje. Jūrinio ledo plotai Arktyje priartėjo prie rekordinės minimalios ribos. Tropinių ciklonų aktyvumas buvo mažesnis nei vidutinis, tačiau JAV tornadų sezonas buvo vienas iš labiausiai niokojančių per stebėjimų istoriją.
Daugelis 2011 m. Lietuvoje prisimena dėl smarkių audrų ir viesulų. 2011 liepos 27 d. šalies centriniuose bei šiaurės vakariniuose rajonuos siautęs viesulas buvo galingiausias ir didžiausią žalą padaręs katastrofinis meteorologinis reiškinys (antra „Fujita“ klasė). Be šio viesulo užregistruota 20 stichinių meteorologinių bei 13 hidrologinių reiškinių. Vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 1,5° aukštesnė už standartinę klimato normą. Didžiausias teigiamas metinės oro temperatūros nuokrypis buvo šiauriniame šalies pakraštyje, o mažiausias – pietvakarinėje dalyje (3 pav.).
Nors praėjusiais metais potvyniai Lietuvoje nebuvo labai aukšti, upių vandeningumas buvo nevienodas. Pietryčių Lietuvos upių vandeningumas buvo mažesnis už vidutinį daugiametį, o daugelio Vakarų Lietuvos – žymiai didesnis. Tai glaudžiai susiję su netolygiu kritulių pasiskirstymu teritorijoje. Gausiausiai Lietuvoje lijo liepą ir rugpjūtį, standartinė klimato norma viršyta beveik 1,8 ir 1,5 karto. Sausiausi mėnesiai buvo rudenį ir pavasarį (4 pav.).
Kaip pabrėžia PMO generalinis sekretorius Mišelis Žaro (Michel Jarraud) – „Šis 2011 m. vertinimas patvirtina ankstesnius PMO metinius pranešimus, kad šiuo metu klimato kaita vyksta ir tai nėra tolima ateities grėsmė. Dėl žmonių veiklos pasaulis šiltėja, ir dėl to kyla dideli ir galbūt negrįžtami pokyčiai mūsų Žemėje: atmosferoje ir vandenynuose”.
PMO netrukus turėtų paskelbti paskutinio dešimtmečio pasaulinio klimato apžvalgą. Pirminiai rezultatai rodo, kad klimato kaita 2001-2010 suintensyvėjo. Šis dešimtmetis buvo šilčiausias visuose žemynuose per instrumentinių matavimų laikotarpį.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos informacija