Prezidentas Gitanas Nausėda, Niujorke vykstant 78-ajai Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai (JTGA), į kurią susirinko viso pasaulio valstybių vadovai, kreipėsi į pasaulio lyderius.
Savo kalboje šalies vadovas daugiausia dėmesio skyrė saugumo klausimams, globaliam ir kolektyviniam atsakui į tebesitęsiančią Rusijos agresiją Ukrainoje, atsakomybei už karo ir agresijos nusikaltimus, daugiašalės pasaulio tvarkos, paremtos tarptautine teise, išlaikymui.
Prezidentas teigė, kad 78-oji JTGA vyksta kritiniu momentu, kai prieš pasaulio akis vis labiau ryškėja politiniai, ekonominiai ir kultūriniai skirtumai. Lietuvos vadovas akcentavo, kad tarptautinėmis taisyklėmis grindžiamos pasaulio tvarkos sutrikdymas kelia grėsmę visam pasauliui. Prezidentas ragino pasaulio vadovus nebūti tiesiog šių įvykių liudininkais, o imtis ryžtingų veiksmų padėčiai keisti.
„Grįžo niekingas senojo stiliaus kolonijinis karas. Rusijos agresija prieš Ukrainą blogina padėtį pasaulyje daugelyje sričių – maisto ir energetikos saugumo, finansų, klimato, visuotinės sveikatos ir migracijos. Tarptautinė bendruomenė nebegali leisti Rusijai manipuliuoti pasaulinėmis taisyklėmis ir jomis piktnaudžiauti“, – kalbėjo Prezidentas.
Šalies vadovas pabrėžė, kad, būdama nuolatine Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nare, Rusija beatodairiškai vykdo žiaurius nusikaltimus, tokius kaip masinis Ukrainos miestų ir miestelių naikinimas, ekologinių katastrofų sukėlimas, tūkstančių nekaltų civilių gyventojų žudymas ir milijonų žmonių iškeldinimas. Prezidentas pabrėžė, kad tarptautinė bendruomenė turėtų daryti didesnį spaudimą Rusijai, kad ši nutrauktų tyčinius išpuolius prieš Ukrainos civilius gyventojus ir civilinę infrastruktūrą.
Lietuvos vadovas teigė, kad, siekdami tvarios taikos, turėtume užtikrinti, kad už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui atsakingi asmenys būtų patraukti atsakomybėn. Prezidentas akcentavo, kad, svarstydami teisingumo klausimą, taip pat turėtume atkreipti dėmesį į Baltarusijos režimo, kuris dalyvauja šiame agresyviame kare teikdamas karinę paramą ir mokymus bei sudarydamas sąlygas puolimui iš savo teritorijos, veiksmus.
G. Nausėda savo kalboje skyrė dėmesio Rusijos sukelto karo padariniams, ypač – maisto saugumo klausimui. Prezidento teigimu, Rusijos agresija prieš Ukrainą yra tikra viso pasaulio problema, daranti įtaką pasauliniam maisto saugumui ir branduolinei saugai.
„Šiuo metu Rusija laiko pasaulį savo įkaitu, blokuodama Ukrainos grūdų eksportą, grobdama okupuotas Ukrainos teritorijas ir niokodama vietos žemės ūkio infrastruktūrą. Galimybė naikinti sankcijas Rusijai – net nesvarstytina“, – kalbėjo Prezidentas.
Šalies vadovas pabrėžė, kad norint sustiprinti pažeidžiamas ekonomikas reikia ieškoti geopolitinių sprendimų, vienas kurių – atverti daugiau solidarumo koridorių, kitas – siūlyti alternatyvius Ukrainos maisto produktų transportavimo kelius, pavyzdžiui, per patikimus Baltijos jūros uostus.
Prezidentas savo kalboje akcentavo, kad visi šie iššūkiai sukuria nestabilią ir potencialiai pavojingą padėtį Europoje ir visame pasaulyje, todėl būtina dėti pastangas atkurti tautų tarpusavio pasitikėjimą, apginti taiką ir teisingumą.
„Atskaitomybė ir taisyklėmis grindžiama tarptautinė tvarka bus labai svarbios kuriant teisingą ir saugų pasaulį. Baimės ir prievartos politika visame pasaulyje turi būti galutinai sustabdyta. Privalome ryžtingai ginti suverenių tautų – tiek didelių, tiek mažų – lygybę. Kartu mes galime pakeisti pasaulį“, – sakė Prezidentas.
Prezzidentas savo kalboje taip pat atkreipė dėmesį į kovą su klimato kaita ir pristatė Lietuvos žingsnius siekiant tapti klimatui neutralia valstybe. Prezidentas kalbėjo apie socialinės gerovės klausimus ir pabrėžė, kad kova su skurdu ir socialinės nelygybės mažinimas turi išlikti aukštai prioritetų sąraše kuriant tvarią pasaulio ateitį.