Liepos 26 d., trečiadienį, 12 val. prie Lietuvos Vyriausybės rūmų, Kudirkos aikštėje, Vilniuje, Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas” kartu su Nepriklausoma „Lifosos“ darbuotojų profesine sąjunga surengs mitingą prieš „Lifosos“ uždarymą.
Viena didžiausių Lietuvoje, Kėdainių rajone veikianti trąšų gamykla „Lifosa“ netrukus gali būti uždaryta, o šimtai jos darbuotojų išmesti į gatvę. Įmonės vadovai teigia, kad, jie negali dirbti dėl sankcijų.
Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas”, atstovaudama savo narių – AB „Lifosa” darbuotojų interesams, pakartotinai kreipiasi į Lietuvos Respublikos valdžios institucijas, reikalaudama išsaugoti per 900 AB „Lifosa“ darbo vietas, darbuotojų ir jų šeimų pajamas.
„Esame pasipiktinę Vyriausybės abejingumu ir neveiksmingumu, kai vengiama prisiimti atsakomybę ir įvertinti tai, kokius didžiulius nuostolius patirs Lietuva, sustabdžius vienos iš didžiausių Lietuvos įmonių veiklą.
Mūsų netenkina iš Vyriausybės kanceliarijos gautas atsakymas apie mūsų 2023 liepos 5 d. kreipimosi persiuntimą ministerijoms.
Reikalaujame, kad Užsienio reikalų ministerija, Finansų ministerija, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, savo kompetencijų ribose imtųsi visų diplomatinių, politinių, ekonominių priemonių, kad būtų pašalintos perteklinės kliūtys, dėl kurių įmonė nebegali tęsti veiklos, – sako Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė.
„Sakiau ir sakau, kad man rūpi kiekvienas Kėdainių krašto gyventojas. Bendrovėje „Lifosa“ dirba per 900 žmonių,
tad jų gerovei savivaldybės vadovai nėra abejingi. Tikrai reikia ieškoti galimybių padėti „Lifosai“ susidoroti su iškilusiais iššūkiais nepažeidžiant sankcijų paketo bei rasti sprendimus, kad būtų užtikrintas bendrovės veiklos tęstinumas“, – sako Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis.
Atkreipiame dėmesį, kad kalbama apie gamyklos konservavimą ir jau prasideda darbuotojų atleidimo procedūros. Todėl reikalaujame iš valdžios pastangų rasti sprendimus, kurie leistų įmonei dirbti visu pajėgumu ir išsaugoti darbo vietas bei mokesčių įplaukas į šalies biudžetą.
Aiškiai matome būtinybę skubių ir neatidėliotinų sprendimų, nes priešingu atveju beveik tūkstantis žmonių nedideliame Kėdainių mieste neteks pajamų, nukentės ir jų išlaikomi šeimos nariai.
Nuo 2022 m. kovo 9 d. kuomet buvo pradėtos taikyti sankcijos įmonės darbuotojų skaičius jau sumažėjo 10 proc., o Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” palaikomas ekspertų siūlymas bendrovę nacionalizuoti liko neišgirstas.
2023 m. liepos 3 d. AB „Lifosa” valdybos pirmininkas valdžiai pranešė, jog bendrovė, įvertinus teisinius, ekonominius ir socialinius su sankcijomis susijusius veiksnius, nuo spalio 1 d. ketina inicijuoti gamyklos laikino konservavimo procesą.
Kaip teigiama bendrovės pranešime, Lietuvos valdžios institucijų taikomos priemonės AB„Lifosa” atžvilgiu yra neproporcingos bei perteklinės ir dėl jų tolesnė įmonės veikla tapo ekonomiškai neįmanoma.
Tačiau pasirodo, kad bendrovės „EurChem Groups AG”, kuriai priklauso AB „Lifosa”, kitos įmonės toliau sėkmingai veikia Prancūzijoje, Belgijoje, Vokietijoje. Tikime, kad teisinis reguliavimas vieningoje rinkoje turi būti vienodas visoms Europos Sąjungos šalims.
Nacionalinis susivienijimas: „Lifosos“ uždarymas – nusikaltimas prieš Lietuvos valstybę
Dėl valdžios ketinimų uždaryti „Lifosos“ gamyklą pareiškimą išplatino politinė partija Nacionalinis Susivienijimas (NS). Jame reikalauja valstybinės valdžios institucijas sustabdyti ketinimus užkonservuoti Kėdainių „Lifosos“ gamyklą bei imtis visų būtinų priemonių jai išgelbėti nuo sužlugdymo, o visuomenę kviečia parodyti solidarumą gamyklos darbuotojams ir ateiti į jų rengiamą mitingą prie Vyriausybės.
„Kol Vakarų šalyse sankcijos įgyvendinamos ieškant būtų išsaugoti jose veikiančias sankcijų paliestas įmones, Lietuvoje imtasi aklai įgyvendinti sankcijas žūtbūt uždarant vieną svarbiausių ir moderniausių šalies gamyklų.
Visiškai aišku, kad Kėdainiuose nėra alternatyvių darbo vietų „Lifosos“ darbuotojams, tad tūkstančiai žmonių pasmerkiami kraustymuisi arba bedarbystei, o pati gamykla – bankrotui, nepaisant tuščių valdžios žodžių apie nenorą jos uždaryti.
Tokie valdžios veiksmai verčia įtarti, kad valdžia tęsia XX amžiaus pabaigoje pradėtą Lietuvos deindustrializaciją, kai Lietuvos pramonė buvo grobstoma ir naikinama. Dabar, tarytum nesuprantant, tas pats daroma „Lifosos“ konkurentų Europoje ir Rusijoje naudai.
Būtina padaryti viską, kad įmonė ir jos kuriamos darbo vietos būtų išsaugotos, o sankcijos Rusijai taikomos tiek ir ten, kur Rusijai yra žalingesnės nei pačiai Lietuvai,“ – NS pareiškimą argumentavo partijos pirmininkas profesorius Vytautas Radžvilas.
NS teigimu, planai užkonservuoti Kėdainių „Lifosos“ gamyklą yra nusikaltimas prieš Lietuvos valstybę. Pasak partijos, valdančiųjų užmojai sunaikinti gamyklą, kai analogiškoms gamykloms Vakaruose (Prancūzijoje, Olandijoje, Vokietijoje ir kitur) sudaromos sąlygos dirbti toliau, rodo, kad yra sąmoningai vykdomas jau XX a. paskutiniajame dešimtmetyje pradėtas Lietuvos deindustrializavimo ir nacionalinio turto išgrobstymo planas.
„Skambiais paramos Ukrainai šūkiais dangstomas Lietuvos ekonomikos smukdymas ir savo šalies gyventojų skurdo didinimas yra rafinuotas ir klastingas būdas griauti lietuvių solidarumą su už savo laisvę kovojančia ukrainiečių tauta.
„Lifosos“ gamyklos žlugdymas yra tipiškas pavyzdys, kaip Lietuvos gyventojai paverčiami neapgalvotų ir racionaliai nepaaiškinamų sankcijų Rusijai įkaitais ir aukomis.
Šitaip yra kurstomos antiukrainietiškos nuotaikos šalyje ir silpninamas noras bei pasiryžimas remti kovojančią dėl savo išlikimo Ukrainos tautą ir valstybę.
Parama Ukrainai yra Lietuvos gyvybinis interesas ir besąlygiška moralinė ir politinė pareiga. Tačiau šalies ekonomiką griaunančios sankcijos Rusijai ne tik nėra tikra pagalba Ukrainai, bet virsta pačios Lietuvos nacionalinių interesų išdavinėjimo ir pardavinėjimo priedanga.
Tai mato ir vis geriau supranta mūsų šalies visuomenė. Auga piliečių susvetimėjimą savo valstybei didinantis ir ją silpninantis Lietuvos visuomenės nepasitenkinimas ir nepasitikėjimas deklaratyviai antirusiška, bet Rusijos revanšistiniams ir grobuoniškiems siekiams objektyviai ir neabejotinai naudinga valdančiųjų vykdoma užsienio ir saugumo politika,“ – rašoma NS pareiškime.