Pastaraisiais metais yra vis dažniau aptariama lyčių nelygybė įvairiose gyvenimo srityse. Ne išimtis yra ir sportas. Tenka pripažinti, kad moterų sportas visame pasaulyje vis dar sulaukia žymiai mažiau dėmesio negu vyrų.
Moterų sporto pasiekimai yra vertinami kukliau, jos uždirba mažiau nei vyrai. Ir nors pasaulyje vyksta daug moterims skirtų sporto renginių, tokių kaip Europos moterų krepšinio čempionatas ar futbolininkes apjungiantis Europos moterų čempionatas, tačiau jie vis dar lieka šešėlyje.
Štai vos prieš kelis metus Lietuvoje atliktos analizės metu buvo nustatyta, kad lietuviškoje žiniasklaidoje apie moterų sportą kalbama kelis kartus mažiau negu apie vyrų.
Tyrimų bendrovė „Kantar“, išnagrinėjusi visas olimpines vasaros sporto šakas (išskyrus krepšinį), padarė išvadą, kad didžiausias atotrūkis yra futbole: rašinių apie vyrų futbolą buvo aptikta 10 kartų daugiau nei apie moterų.
Moterys, keičiančios sporto pasaulį– prasminga kova už galimybę bėgti
Visgi, norint suprasti, kokį ilgą kelią jau nuėjo moterys, siekdamos įsitvirtinti sporte, verta atsigręžti atgal į visai netolimą praeitį. Yra daugybė įkvepiančių pavyzdžių, kuomet moterys įrodė, kad yra vertos dalyvauti sporte taip pat kaip ir vyrai. Pažvelkime į vieną iš jų.
1967-aisiais metais amerikietė Katrina Virdžinija Svicer (angl. Kathrine Virginia Switzer) užsiregistravo bėgimui Bostono maratone. Atrodytų, kad tai yra visai neišskirtinis įvykis, jeigu ne tas faktas, kad tuomet moterims oficialiai dalyvauti maratonuose buvo tiesiog uždrausta.
Metai iš metų įvairūs ekspertai kalbėjo, kad bėgimas kenkia moterų sveikatai ir moteriškumui. Tad Katrina, siekdama nuslėpti savo lytį, registracijos anketoje vietoje pilno savo vardo įrašė tik inicialus.
Dvidešimtmetę merginą, išbėgusią į maratono trasą, užgauliojo ir bandė išstumti vienas jos dalyvavimu nepatenkintas maratono rengėjas. Laimei, jam to padaryti nepavyko, o gėdingas bandymas pažeminti bėgikę liko įamžintas nuotraukose.
Taigi, mergina ryžtingai atbėgo iki finišo ir į sporto istoriją įėjo kaip pirmoji Bostono maratoną įveikusi moteris.
1972-aisiais metais pagaliau buvo oficialiai leista moterims dalyvauti Bostono maratone, o 1974-aisiais metais Katrina Virdžinija Svicer tapo Niujorko maratono nugalėtoja.
Nėra abejonių, kad toks kai kurių moterų ryžtas ir drąsa padarė reikšmingą įtaką artėjimui prie lygių moterų galimybių profesionaliame sporte.
2022-ieji – teigiamų pokyčių metai
Ar galima teigti, kad 2022-aisiais bus žengtas svarbus žingsnis į priekį? Turbūt taip.
Štai neseniai įvykusios Pekino žiemos olimpinėse žaidynės buvo labiausiai subalansuotos lyčių požiūriu. Jose buvo pasiektas rekordinis dalyvaujančių moterų skaičius – moterys sudarė net 45 % visų dalyvaujančių sportininkų.
Svarų žingsnį į lygių galimybių pasaulį žengia ir artėjantis jau 13-asis Europos moterų čempionatas. Šio svarbaus moterų futbolo renginio organizatoriai siekia atkreipti pasaulio dėmesį į lyčių lygybės problemą ir įkvėpti moteris bei mergaites žaisti futbolą visame pasaulyje.
Tad yra vilties, kad greitai ateis tas metas, kai moterų, dalyvaujančių profesionaliame sporte, skaičius ne tik bus lygus vyrų, bet išaugs ir jų uždarbis bei pagerės kitos sąlygos.