Artėja visa eilė linksmiausių metų švenčių ir, kad dauguma galėtų jas praleisti be rūpesčių – daliai žmonių teks dirbti. Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad darbas švenčių metu yra ne tik griežtai apibrėžtas įstatymais, bet ir dosniau apmokamas.
„Bene džiugiausia žinia, kuri gal bent kiek pakels tų, kuriems teks dirbti šventinių dienų metu, nuotaiką – darbas per šventes apmokamas mažiausiai du kartus didesniu tarifu nei įprastomis dienomis. Ir nesvarbu ar dirbate nekitančiu režimu, ar pagal suminę darbo laiko apskaitą“, – sako Šarūnas Orlavičius VDI Darbo teisės skyriaus vedėjas.
Dar daugiau – mažiausiai du su puse karto didesnis darbo užmokestis mokamas už viršvalandžius švenčių dieną. Darbo ir viršvalandžių apmokėjimo tvarka švenčių metu apibrėžta Darbo kodekso 144 str. 2 ir 4 dalyse.
„Vienintelė išimtis, kai šis darbas neapmokamas įprasta tvarka, tai darbuotojo prašymas, kad darbo poilsio ar švenčių dienomis laikas ar viršvalandinio darbo laikas, padauginus iš atitinkamo koeficiento, būtų pridėtas prie kasmetinių atostogų laiko.
Tai reiškia, kad darbo švenčių metu sąskaita galite pailginti kasmetines savo atostogas“, – primena Š. Orlavičius.
Taip pat VDI atkreipia dėmesį, jog švenčių metų dirbama tik esant darbuotojo sutikimui, išskyrus atvejus, kai dirbama pagal suminę darbo laiko apskaitą ar kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais.
Šios išimtys negalioja darbuotojoms, kurios yra nėščios, neseniai pagimdžiusios ir krūtimi maitinančios darbuotojos. Jų sutikimas būtinas nepriklausomai nuo darbo santykių formos.
Sutikimo forma, jog darbuotojas sutinka dirbti švenčių metu nėra reglamentuota, tačiau sutikimas būtinai turi būti pateiktas raštu, kaip ir kiti darbuotojo ir darbdavio vienų kitiems perduodami dokumentai :pranešimai, prašymai, prieštaravimai ir kiti.