Daugiau nei 20 tūkst. Lietuvos moksleivių netrukus pradės naują gyvenimo etapą – sulaukus egzaminų rezultatų mokyklose įteikiami brandos atestatai. Artėjant išleistuvėms, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena, kad atsisveikindami su mokykla, džiaugdamiesi švente abiturientai nepamirštų pasirūpinti savo ir bendraklasių saugumu.
„Sveikinu abiturientus ir jų tėvus su mokyklinio etapo pabaiga. Visiems jaunuoliams linkiu įkvepiančių nuotykių, atradimų džiaugsmo naujame kelyje. Nebijokite rinktis, ieškoti, priimti iššūkius, nes savo atkaklumu galite pasiekti aukštumas, apie kurias galbūt net negalvojote. Išeinate į galimybių kupiną suaugusiųjų pasaulį, todėl drąsiai ir su užsispyrimu siekite savo svajonių“, – sako ministras A. Monkevičius.
Ministras taip pat dėkoja mokinių tėvams ir mokytojams, kurie visus tuos metus lydėjo, ruošė ir rūpinosi jaunąja karta: „Ačiū už sudėtingą ir prasmingą Jūsų darbą, reikalaujantį išskirtinio atidumo ir jautrumo – pastebėti kiekvieno vaiko gabumus, padėti skleistis bendruomenėje, užauginti piliečius, kuriais galime didžiuotis“.
Tačiau ministerija atkreipia dėmesį, kad išleistuvių šventės metu nepamirštumėme rūpintis vieni kitų saugumu bei sveikata. Prašoma visų jaunuolių, jų tėvelių nebūti abejingiems šiai temai.
„Džiaugsmingas vakaras neturi baigtis nelaimėmis, skaudžiais įvykiais. Noriu paraginti visus būti atsargiems, atsakingiems prieš save, rūpintis esančiais šalia. Džiaukitės, švęskite, bet būkite atsargūs. Tegul praėjusios išleistuvės kelia tik gražiausius prisiminimus“, – linki ministras A. Monkevičius.
Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys, taip pat sveikindamas abiturientus išleistuvių proga, pažymi, kad mokyklos baigimas tikrai yra šventė kiekvienam jaunuoliui ir jaunuolei.
Pasak jo, daugeliui tai pirmas pripažinimas, kad jau yra suaugę ir patys gali priimti sprendimus, tačiau labai svarbu, kad šventė netaptų įsimintina dėl neatsakingo elgesio ir kokių nors nelaimių.
„Jaunimas turi suvokti, kad tai tik vienas gyvenimo etapas, pirmas ir svarbus, bet jo metu reikėtų pademonstruoti savo mokykloje išmoktus savimonės ir savitvardos įgūdžius, parodyti socialinę atsakomybę ne tik savo, bet ir kitų atžvilgiu. Juk mokykloje mokytojai ir visa mokymosi bendruomenė nuolatos mokė būti atsakingais, savimi pasitikinčiais ir mokančiais priimti savarankiškus sprendimus žmonėmis. Mokyklos baigimas yra geriausias metas pademonstruoti tai, ką išmokome. Juk beveik visi jaunuoliai baigdami mokyklą yra pilnamečiai“, – teigia L. Slušnys.
Be to, psichiatras L. Slušnys pritaria, kad tėvai ir artimieji turi nelikti abejingi ir drąsiai pasakyti savo nuomonę dėl netinkamo jaunuolių elgesio, jeigu toks pasitaikytų. „Kartais nepasakytas žodis ar laiku neištartas sudrausminimas gali tapti dėme visam gyvenimui. Klaida, kuri gali trukdyti karjerai, mokslams ir net naujų santykių kūrimui“, – pažymi L. Slušnys.
Šiemet bendrojo ugdymo mokyklas baigia 23,7 tūkst. abiturientų.