Liepos 8–10 d. vyksta Tarptautinis eksperimentinės archeologijos renginys, skirtas Mindaugo karūnavimo – Valstybės dienai paminėti. Kasmet liepos mėnesio pradžioje didingą piliakalnių rimtį sudrumsčia atgijusi praeitis. Ant Pilies kalno ir Pajautos slėnyje vėl kaip kadaise skrieja taiklios lankininkų strėlės, triūsia daugybė nagingų amatininkų…
Nepakartojamą atmosferą sustiprina senosios muzikos garsai ir gardžių valgių, ruoštų pagal viduramžių receptus, kvapai. Renginys supažindina su atkurtais proistorės ir ankstyvųjų viduramžių amatais, protėvių gyvenimo būdu. Lankytojai galės atsiskelti titnago, nusižiesti puodą, nusikalti monetą, iššauti iš lanko. Svečiams suteikiama galimybė pabūti įspūdingoje istorinėje aplinkoje gamtos prieglobstyje, pasinerti į linksmą festivalio šurmulį ir pajusti tikrąją viduramžių dvasią.
Šventės dienotvarkę galite atsisiųsti iš ČIA.
Kas gali būti nuostabiau už prislietimą prie kapo kuriam per 3000 metų?! Šį malonumą teko patirti 1955 metais kai Altajaus krašte prie On-gudajaus (tiurkų kalboje on- dešimt, gud- dievas) kaimo atidenginėjome skitų kurganą. Kurgano – antkapinio antstato (akmenų kruvos) skersmuo 75 metrai; akmenų kruvos aukštis – apie 5 – 5,5 metrų. Archeologų ekspedicijai vadovavo Leningrado universiteto profesorius Sergejus Ivanovičius Rudenko. Tai buvo didelis senovės žinovas ir puikus pasakotojas. Jis laike trumpų mokyklinių atostogų sugebėjo įdiegti meilę senovei!
Praėjo daug laiko, tačiau kurgano “alsavimas”, pertraukų metu profesoriaus pasakojimai apie kitus giminingus kurganus ir jo perteikta seniausiųjų laikų dvasia, manyje gyva iki šių laikų.