Gegužės 28 d. , antradienį, 15.15 val. Paupio gatvėje Užupyje bus atidengta Konstitucija estų kalba. Tai 18-oji Užupio konstitucija.
Lentos atidaryme dalyvaus Lietuvos respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Lietuvoje viešintis Estijos prezidentas J. E. Toomas Hendrik Ilves, sostinės meras Artūras Zuokas, kiti svečiai.
Ant Paupio gatvės sienos per 12 metų yra pakabinta 17 Konstitucijos lentų lietuvių, anglų, prancūzų, rusų, lenkų, jidiš, tibetiečių, gruzinų ir kitomis kalbomis bei tarmėmis. Paskutinį kartą, gegužės 17 d. buvo pakabinta konstitucija airių kalba, šitaip pažymint Airijos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, kuris tęsis iki birželio 30 d. Užupio konstitucija žinoma ne tik Vilniuje, bet ir toli už miesto ir net mūsų valstybės ribų.
340 Užupio respublikos ambasadorių įvairiose pasaulio valstybėse, miesteliuose ir rajonuose skelbia žinią apie Užupio respubliką ir jos pagrindą – konstituciją. Tarp jų yra ir mokslininkų, poetų, dėstytojų.
O Vilnelė turi teisė tikėti šalia žmogaus. O odai turi teisė gerti kraują. Nenugalėk. Nesigink. Nepasiduok. Jeigu nesiginsi, tai kaip nepasiduoti? Idiotizmas. Va, taip ir švaistomi pinigai.
Yra tik viena demokratijos forma – piliečių daugumos tiesioginis valstybės valdymas. Būtent per referendumą, gali būti pakeista valstybės valdymo formą, panaikinti vadovo ir Seimo įgaliojimai, atšaukti asmenis, panaikinti rinkimo rezultatai ir t.t. Referendumas turi vykti tik svarbiais klausimais, kuris liečia daugumos teisės ir laisvės valstybėje. Kad nebūtu spekuliavimo, t.y. neesminių klausimų pateikimo, nustatoma ribą – „ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę“. Jeigu klausimas yra nesvarbus(reikšmingas ne daugumai) tai sprendžiamas per „įstatymo projekto“ pateikimą Seimui, t.y. „Įstatymų leidybos iniciatyvos teisę turi taip pat Lietuvos Respublikos piliečiai. 50 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę, gali teikti Seimui įstatymo projektą, ir jį Seimas privalo svarstyti.“ Yra toks „L R piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos ĮSTATYMAS“(Aktuali redakcija nuo 2000.10.10), kuris nustato: 9 str. (Piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos įgyvendinimo terminai) – „1. 50 tūkstančių Lietuvos Respublikos piliečių, turinčių rinkimų teisę, parašams dėl iniciatyvos projekto surinkti nustatomas DVIEJŲ mėnesių terminas nuo piliečių parašų rinkimo lapų išdavimo.“ Ir „2. Ne mažiau kaip 300 tūkstančių rinkėjų parašams dėl pateikimo Seimui sumanymo keisti ar papildyti Lietuvos Respublikos Konstituciją surinkti nustatomas KETURIŲ mėnesių terminas nuo piliečių parašų rinkimo lapų išdavimo.“ Akivaizdi disproporcija : „50“ – 2 mėn., o „300“- 4 mėn. , nors „darbas“ yra toks pats – surinkti parašus. Taigi remiantis konstitucingumo principu, turi būti nustatomas ne KETURIŲ mėnesių terminas nuo piliečių parašų rinkimo lapų išdavimo, o 12 mėn. Kas dar įdomiau, yra toks „L R REFERENDUMO ĮSTATYMAS“( Aktuali redakcija nuo 2010.12.28), kuriame nustatomas dar trumpesnis terminas – TREJŲ mėnesių, 11 str. (Piliečių parašų rinkimas ) – „5. Piliečių iniciatyvos teisei paskelbti referendumą įgyvendinti nustatomas 3 mėnesių terminas. Jis skaičiuojamas nuo piliečių parašų rinkimo lapų išdavimo Vyriausiojoje rinkimų komisijoje dienos.“ Palyginus tas pats „ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę“ ir vienas įstatymas – „nustatomas KETURIŲ mėnesių terminas nuo piliečių parašų rinkimo lapų išdavimo.“, o jau kitas – „nustatomas 3 mėnesių terminas. Jis skaičiuojamas nuo piliečių parašų rinkimo lapų išdavimo Vyriausiojoje rinkimų komisijoje dienos.“ O preambulėje rašoma: „Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintais atviros, TEISINGOS, DARNIOS pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės principais bei Konstitucijos: (…)“ O kas gali tai paneigti?