Geopolitiniai postūmiai
Stambule liepos 23 dieną trečiąjį kartą susitiko ukrainiečių ir rusų delegacijos „taikos“ deryboms. Kaip ir praeitus kartus, kalbos neužtruko ir abiejų pusių atstovai išsiskirstė nepraėjus ir valandai.
Ukraina pasiūlė iki rugpjūčio pabaigos surengti Volodymyro Zelenskio ir Rusijos fiurerio Putino susitikimą, tačiau Maskva siūlymą atmetė.
Kremlius ir toliau demonstruoja, kad nesiekia jokios taikos ir vienintelis tokių derybų tikslas yra akių dūmimas Vakarų lyderiams, ypač JAV prezidentui Donaldui Trampui, siekiant parodyti, kad Rusija neva nori kalbėtis.
Nei į vieną racionalų Ukrainos bandymą be išankstinių sąlygų pradėti karo nutraukimo veiksmus Rusija neatsakė – ukrainiečiai siūlė visuotinį arba dalinį ugnies nutraukimą, bent jau prieš civilinę infrastruktūrą, tylos režimą palei visą fronto liniją, pagrobtų ukrainiečių vaikų sugrąžinimą.
Vienintelis postūmis – numatomas humanitarinis apsikeitimas karo belaisviais ir žuvusiųjų karių palaikais, atitinkamai 1200 gyvų asmenų ir 3000 kūnų.
Ir derybų metu, ir po jų, Rusija dronais, raketomis ir sklendžiančiomis bombomis daužė Ukrainos miestus, taikydamasi į jautrią civilinę infrastruktūrą. Taikiniais buvo ir energetiniai centrai, ir ligoninės.
Vėliau Jungtinės Tautos pranešė, kad liepą Ukrainoje žuvusių ir sužeistų civilių skaičius buvo rekordinis: nuo mėnesio pradžios žuvo bent 139 civiliai, 791 buvo sužeistas, o birželis buvo daugiausiai aukų pareikalavęs mėnuo per pastaruosius trejus metus.
Ką šie veiksmai gali rodyti? Pirma, Rusija negali įveikti Ukrainos ant žemės, fronto linijoje, todėl didina spaudimą civiliams ir tai yra tipinė teroristų taktika. Antra, Kremlius nesiruošia nutraukti karinių veiksmų ir nei penkiasdešimties dienų ultimatumai, nei norinčiųjų ir galinčiųjų koalicijos kalbos Briuselyje ar Londone neturi jokio poveikio Maskvai.
Todėl trečia, ką taip pat savo interviu teigia JAV atsargos generolas Benas Hodžesas, Rusiją būtina sustabdyti dabar, kai tam yra palankios sąlygos: naftos kainos judėjimo trajektorija ir Rusijos ekonomikos krytis laisvu pagreičiu į bedugnę.
Norint dar labiau paveikti Maskvos įplaukas reikia, kad Brent rūšies naftos kaina sumažėtų iki 50 JAV dolerių už barelį (dabar svyruoja apie 68 JAV dolerius). To galima tikėtis, nes iki šiol naftos kainą palaikė ankstesnė OPEC+ strategija ir pati Europos Sąjunga, kurios planuose visiškai atsisakyti rusiškų naftos ir dujų buvo įrašyta tik 2027 m. pabaiga dėl Vengrijos spaudimo.
Tuo tarpu Rusijos ekonomikos būklę geriausiai apibūdina faktas, kad vienintelis stabiliai augantis civilinės pramonės sektorius yra laidotuvių verslas.
Remiantis Ukrainos užsienio žvalgybos tarnybos ataskaita, 2025 m. pirmąjį pusmetį dėl demografinių nuostolių ir karo aukų Ukrainoje, laidotuvių paslaugos Rusijoje išaugo 16%, o apyvarta per sausį-balandį siekė beveik 425 mln. JAV dolerių.
Visi kiti civiliniai sektoriai patyrė nuosmukį: birželį bendras pramonės gamybos indeksas sumažėjo 1,9%, didžiausi kritimai buvo civilinio transporto (-26,8%), elektronikos (-8,6%) ir odos gaminių (-4,7%) gamyboje.
Įmonių, planuojančių darbuotojų atleidimus, dalis nuo sausio išaugo nuo 6,9% iki 11,5%, daugiausia – kasybos, mašinų gamybos ir farmacinės pramonės sektoriuose.
Šie pokyčiai rodo gilias struktūrines problemas ir technologinį atsilikimą civiliniame sektoriuje. Tam, kad Rusija greitai ir sėkmingai nuskęstų sau pačiai iškastoje srutų duobėje, jau minėtas amerikiečių atsargos generolas nurodo tris sąlygas.
Pirmoji – visiškai sutrikdyti Rusijos naftos eksportą į Indiją ir Kiniją, nes iki 70% rusiškos naftos eksportuojama būtent į šias dvi šalis. Ir nors generolas mini teisines priemones, kurių galima imtis prieš tokius krovinius gabenančius laivus Baltijos ir Juodojoje jūrose, pavyzdžiui, taikant draudimo, saugumo ir aplinkosaugos reikalavimus, mes norėtume ir privalome akcentuoti žodį „sutrikdyti“. „NATO ežere“ – Baltijos jūroje – ne tik kabeliai dugne gali netikėtai nutrūkti. Rusų geldos gali nuo neatsargaus rūkymo užsidegti.
Antroji – suteikti Ukrainai galimybę smogti Rusijos naftos ir dujų infrastruktūrai. Kitaip sakant, aprūpinti ukrainiečių karines pajėgas tiek žvalgybos duomenimis, tiek ir ginkluote, kuri galėtų tai lengvai padaryti, įskaitant vidutinio nuotolio raketas.
Trečioji – perduoti visą turimą Vakaruose įšaldytą rusišką turtą Ukrainai. Iš esmės, tie pinigai greitai grįžtų į Vakarus, ypač JAV, nes už juos būtų perkama visa reikalinga ginkluotė.
Mes dar pridėtume labai svarbią ketvirtąją sąlygą – kuo didesnį našumą likviduojant ginkluotą rusų karo nusikaltėlių ordą Ukrainoje. Kodėl taip sakome? Todėl, kad Rusija išgyvena giliausią demografinę krizę per daugiau nei 200 metų.
2024 m. teroristų šalyje gimė tik 1,22 mln. vaikų ir tai yra mažiausias skaičius nuo 1999 m. Gimstamumas per metus sumažėjo 3,4%, o nuo 2014 m. – daugiau nei trečdaliu. 2025 m. pirmąjį ketvirtį gimstamumas sumažėjo dar 4% ir pasiekė istorines žemumas.
Pagal Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos Dezinformacijos priešakinio centro informaciją, Rusija įslaptino detalią demografinę statistiką pagal mėnesius ir regionus. Vyriausybė netgi įkūrė „demografinį specialiųjų pajėgų padalinį“, o valstybinė Rusijos politika orientuota į šeimos vertybių akcentavimą tapo nacionaliniu prioritetu.
Tačiau vietoj realių sprendimų valdžia siekia skatinti gimstamumą, riboti abortus ir įpareigoti kiekvieną ministeriją turėti „vaikų reikalų pavaduotojus“. Vakarų sankcijos ir socialinė įtampa tik dar labiau gilina Rusijos išlikimo problemą.
Jokia propaganda, jokie „vaikų reikalų pavaduotojai“ nepadės sustabdyti Rusijos demografinės ir ekonominės katastrofos, nes Putino gaujos prioritetas yra karas, represijos ir baimė, o ne gyvenimo kokybė bei laisvė.
Lūžio taškai
Šalis-kalėjimas ir driskynas dar labiau suartėjo. Rusija nuo liepos 27 d. pradeda tiesioginius keleivinius skrydžius iš Maskvos į Pchenjaną – pirmą kartą po kelių dešimtmečių atkuriamas oro susisiekimas tarp abiejų sostinių. Skrydžiai pradžioje vyks kartą per mėnesį, siekiant įvertinti paklausą.
Atrodo, kad tam yra bent dvi priežastys: Šiaurės Korėja neseniai paskelbė valstybės paramą Rusijai kare prieš Ukrainą „be jokių sąlygų“ ir rengiasi mirti už Putiną pasiųsti dar 25,000–30,000 karių. Turint galvoje, kad iš pirmosios 11 000 tūkstančių partijos žuvo apie 6 000, kūnams apdoroti – mobiliems krematoriumams ir jų inžinieriams – būtinas greitas susisiekimas su Maskva.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad Ukraina siekia įsigyti 10 JAV pagamintų „Patriot“ oro gynybos sistemų, tačiau šiuo metu turi garantuotas tik 3. Dvi sistemas pažadėjo Vokietija ir vieną – Norvegija. Zelenskis taip pat paragino Ukrainos dronų gamintojus padidinti gamybą iki 1 000 dronų per dieną, atsižvelgiant į didėjančias Rusijos oro atakų apimtis.
Šaltinių duomenimis, Ukraina planuoja pasirašyti sutartį su JAV dėl dronų pardavimų, jos vertė yra didesnė nei 10 mlrd. JAV dolerių.
Vokietija rengiasi perduoti Ukrainai jau aštuntą IRIS-T oro gynybos sistemą – septynios sistemos šiuo metu jau pristatytos. Berlynas iš viso pažadėjo 17 IRIS-T sistemų; jų dėka nuo 2023 m. buvo numušta daugiau nei 250 Rusijos raketų ir dronų.
IRIS-T yra svarbi Ukrainos daugiasluoksnės oro gynybos dalis. Trumpojo nuotolio versija gali numušti taikinius už 12 km ir 8 km aukštyje, o vidutinio nuotolio – iki 40 km ir 20 km aukštyje. Paleidimo įrenginiai, galintys gabenti aštuonias raketas, yra mobilūs – juos galima montuoti ant vikšrinių platformų ar sunkvežimių.
Pagrindiniai IRIS-T privalumai yra manevringumas, mobilumas ir pažangi technologija – raketos valdomos vadinamaisiais traukos vektoriais (t.y. leidžia skrydžio metu keisti kryptį), o taikinį aptinka infraraudonųjų spindulių pagalba, todėl Rusijos naudojamos priešraketinio klaidinimo priemonės neveikia.
Ukrainos karinė žvalgyba pranešė, kad Rusijos lėktuvas Su-27UB, užsidegęs Armaviro oro uoste Krasnodaro krašte, yra sabotažo aktas. „Pasipriešinimas Kremliaus režimui Rusijoje auga,“ – rašoma žvalgybos pareiškime. Paviešintame vaizdo įraše iš pirmo asmens perspektyvos matoma, kad į lėktuvą sviedžiamas Molotovo kokteilis arba panaši degi priemonė.
Sakytume, kad pirmos kregždės pranašauja lietų, bet geriau tegu jo nebūna, o kariniai Rusijos lėktuvai liepsnoja netrikdomi vandens lašų.
Mūšio linija
Sudėtinga padėtis fronte ties Pokrovsku. Šaltiniai praneša, kad liepos 22 dieną driskiams pavyko pralaužti miesto gynybą ir įžengti į miestą. Pokrovskas, esantis maždaug 67 km į šiaurės vakarus nuo Rusijos okupuoto Donecko, tapo vienu iš intensyviausių „karštųjų taškų“ per pastarąjį pusmetį.
Ukrainiečių dronų operatoriaus teigimu, nors maskvėnai jau peržengė miesto ribą, tačiau jame įsitvirtinti jiems neleidžia gynėjai. Tuo tarpu „DeepState“, atvirųjų šaltinių duomenų žvalgybos atstovų teigimu, Rusijos pajėgoms pavyko prasiskverbti į miestą prieš kelias dienas iš Zverevo krypties, išnaudojus susilpnėjusios Ukrainos pėstininkų gynybos spragas ir netikslią padėties ataskaitą.
Ukrainos prezidentas savo ruožtu įprastoje vakarinėje kalboje pažymėjo sėkmingus Ukrainos gynybos pajėgų veiksmus Sumų srityje – Ukrainos daliniai sėkmingai naikina okupantus pasienio ruožuose, o tai, pasak V. Zelenskio, yra itin svarbu.
V. Zelenskis pabrėžė, kad per dieną gavo keletą svarbių pranešimų iš kariuomenės, Saugumo tarnybos ir žvalgybos, daug dėmesio buvo skirta padėčiai Pokrovsko kryptimi.
V. Zelenskis dėkojo visiems už nuotolines ugnies galimybes ir išskyrė, kad ukrainietiški dronai sėkmingai pasiekia tikslus. Ukrainos žvalgybos bepilotėmis priemonėmis buvo smogta vienai didžiausių Rusijos radijo elektronikos gamyklų Stavropolyje.
Ukrainos pajėgų „Khortytsia“ grupė liepos 26 d. pranešė, kad likvidavo Rusijos pulkininką Lebedevą, 83-ojo motorizuotųjų šaulių pulko, kuris priklauso 69-ajai motorizuotųjų šaulių divizijai, vadą. Lebedevas vadovavo puolimo operacijoms Velykij Burluk rajone Charkovo srityje.
Pokyčiai
Jūs ką tik baigėte skaityti savaitinę apžvalgą, kurios kaip buvo įprasta, daugiau nepateiksime. Bet tai nereiškia, kad atsisveikiname. Mes tik keičiame apžvalgų formatą. Nuo šiol skelbsime analitines įžvalgas ne sekmadieniais, o atsitikus svarbiems įvykiams ar jų virtinei.
Šia proga norime padėkoti visiems savo rėmėjams, kurie buvo su mumis, palaikė moraliai ir finansiškai, suvokiant tokių strateginių informacinių analizių svarbą.
Analitinio turinio reikalingumą įrodė ne tik nuolatinė jūsų parama, pasidalinimai, tačiau ir sprendimų priėmėjų reakcijos, kolegų bei žurnalistų interesas. Mūsų platforma tapo matoma ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Moldovoje, JAV ir net Japonijoje.
Kai šiandien mūsų klausia, kuriame sostinės dangoraižyje mūsų biuras ir kas mus remia, mažai kas tiki atsakymu, kad neturime nei biuro, nei juo labiau, dangoraižio, o pagrindiniai ir, galima sakyti, vieninteliai rėmėjai esate jūs – mūsų skaitytojai.
Per tris metus išlikome nepriklausomi, nepasidavėme politinėms intrigoms, vilionėms, gąsdinimams ir bandymams mus nupirkti tiesiogine ir perkeltine šio žodžio prasme. Laisvė, galbūt, nėra pelninga, tačiau ji yra pats didžiausias turtas.
Kaip ir neįkainojamas turtas – mūsų ir jūsų, kartu kuriami rašiniai. Jų išskirtinumas – informacinio turinio kiekis ir jo sisteminimas. Mūsų apžvalgos – ne asmeninis požiūris, paremtas jausmais, subjektyviu „aš manau“ ar pūtimas į dūdą užsakovui, patogus teliūškavimasis pasroviui informacine upe.
Kiekvienoje mūsų analitinėje apžvalgoje – apdorota informacija, atrinkta iš gausybės straipsnių, uždarų bei privačių šaltinių. Tam, kad atrinktume medžiagą, mes kasdien perverčiame ir peržiūrime po keliasdešimt šaltinių, peržiūrime ir perskaitome gausybę publikacijų ir vaizdo įrašų. Tad galutinė kompiliacija – tai šimtų tekstų ir kitų informacinių šaltinių analitinis produktas.
Dirbdami su tokia gausa informacijos, matome, kur yra netiesa, kur spąstai, o kur realybė, kaip mes sakome – padėtis ant žemės. Matant šią realybę, kartais tenka irtis prieš srovę, būti nepopuliariais, o kai kam – tariamai pavojingais „karo kurstytojais“.
Tačiau šiandien mąstančių strategiškai toliaregiškai daugėja ir mes tuo nepaprastai džiaugiamės.
Mums nei kiek negaila, kad kai kurie rašytojai, žiniasklaidos priemonės, apžvalgininkai pasiskolina mūsų įžvalgas. Priešingai – džiaugiamės, matydami, kaip mūsų mintys, idėjos ir planai prigyja ir tarpsta kitų galvose ir širdyse. Nes tai ir yra pats didžiausias šiandieninio pasipriešinimo ginklas. Viskas pirmiausiai įvyksta galvose ir tik po to tampa įkaitinta geležimi.
Dėkojame jums už žodžio galios suvokimą ir palaikymą.
Tęsime darbus trumpai reaguodami į svarbius įvykius, pateikdami jums glaustą aktualią informaciją ir vertinimą pačiu operatyviausiu būdu.
Itin dėkojame nuolatiniam rėmėjui Panevėžyje, Aludarių gildijai, Tube TC, Medijų rėmimo fondui, poniai Salvijai M. bei visiems jums už palaikymą ir supratimą.