Aplinkos apsaugos departamentas praneša, kad nuo 2025 m. liepos 24 d. laikinai stabdomas lankytojų patekimas į Klaipėdos zoologijos sodą. Šis sprendimas priimtas po to, kai 2025 m. liepos 2 d. atlikus neplaninį šio zoologijos sodo patikrinimą paaiškėjo, kad, nepaisant pakartotinių įspėjimų ir pratęstų terminų, anksčiau nustatyti gyvūnų laikymo sąlygų ir lankytojų saugumo užtikrinimo pažeidimai nebuvo pašalinti.
Pasak Aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos departamento direktorės Mantės Ramanauskienės, sprendimas laikinai sustabdyti lankymąsi Klaipėdos zoologijos sodo teritorijoje buvo neišvengiamas, nes sodo administracija sistemingai nevykdė teisėtų reikalavimų, o nustatyti pažeidimai kėlė grėsmę tiek gyvūnų gerovei, tiek žmonių saugumui.
„Mūsų tikslas – užtikrinti, kad laukiniai gyvūnai nelaisvėje būtų laikomi tinkamomis sąlygomis, o lankytojams nekiltų grėsmė. Dėl Klaipėdos zoologijos sodo nuolat sulaukiame pranešimų apie galimus žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus, netinkamas gyvūnų laikymo sąlygas ir neužtikrinamą veterinarinę priežiūrą. Tai rodo gilesnes, sistemines zoologijos sodo problemas. Per patikrinimus buvo nustatyta daugybė pažeidimų: nuo neprižiūrimų, sulysusių gyvūnų ir šlapių, purvinų aptvarų iki neužtikrinto lankytojų saugumo. Ši situacija daugiau negali būti toleruojama, todėl remdamiesi Zoologijos sodų vertinimo komisijos siūymais imamės ryžtingų priemonių“, – teigia M. Ramanauskienė.
Reikalavimai neįvykdyti
Dar 2025 m. kovo 26 d. Klaipėdos zoologijos sodui buvo pateikti konkretūs reikalavimai pašalinti nustatytus pažeidimus. Vėliau šių reikalavimų įvykdymo terminas buvo pratęstas iki gegužės 10 d., tačiau situacija nepasikeitė. Paskutinio patikrinimo metu fiksuota, kad reikalavimai neįvykdyti – didžioji dalis gyvūnų ir toliau laikomi netinkamai, neužtikrinta gyvūnų gerovė ir veterinarinė priežiūra, nepasirūpinta lankytojų saugumu.
Didelė Klaipėdos zoologijos sodo gyvūnų dalis priklauso saugomoms rūšims, įrašytoms į Tarybos reglamento CITES konvenciją, todėl norint su jomis vykdyti komercinę veiklą, reikalingi specialūs Europos Sąjungos sertifikatai. Tačiau Klaipėdos zoologijos sodas nepateikė komercinės veiklos sertifikatų daliai laikomų žinduolių ir įvairių paukščių.
Nepateikti trijų karakalų, dviejų servalų, aštuonių juodagalvių kapucinų, vienos grivetos, penkių Dovydo elnių, penkiolikos danielių, dvidešimties voverių, vienosraigtaragio ožio, aštuonių raštuotųjų vėžlių vėžliams, aštuonių patagoninių maromų ir visų paukščių įsigijimo dokumentų. Papildomai nustatyta, kad yra eksponuojamos saugomų rūšių iškamšos be komercinės veiklos sertifikatų.
Netinkama mityba
Klaipėdos zoologijos sode gyvūnai šeriami nesilaikant reikalavimų – į gyvūnų mityba įtraukti tokie maisto gaminiai kaip vynas, balta duona, batonas, makaronai, sausainiai, uogienė, druska, cukrus, pyragai, virta dešra, dešrelės, o daugumos gyvūnų šėrimui naudojami šiame zoologijos sode laikomi ūkiniai gyvūnai. Nesilaikoma draudimo lankytojams šerti gyvūnus.
Neužtikrinamas reikalavimas gyvūnus laikant lauko aptvaruose ar voljeruose, juos nuolat valyti, kad nebūtų purvo (išskyrus rūšies poreikius), gendančio maisto, ekskrementų. Dalyje zoologijos sodo neužtikrinti biosaugos reikalavimai, higiena, švara, lankytojų saugumas. Elektros užtvaras, kur laikomi vandens paukščiai, yra per žemai – nesaugus, pasiekiamas lankytojams. Be to, yra galimybė pasiekti liūtus, paukščius emu, atidaryti kai kurių gyvūnų voljerų duris, sklendes, voljeruose ir prie jų yra aštrių detalių, į kurias gali susižeisti gyvūnai, lankytojai ar kt.
Sveikatingumo pažeidimai
Klaipėdos zoologijos sodo patikrinimų metu vis nustatomi tie patys su sveikatingumu susiję pažeidimai – gyvūnams neužtikrinama nuolatinė veterinarinė priežiūra ir sveikatingumas. Daliai gyvūnų reikalinga skubi veterinarinė pagalba (pumai, trims juodagalviams kapucinams, dviem danieliams, baltaskruostei berniklei, trims leopardams). Todėl Aplinkos apsaugos departamentas šių metų liepos 4 d. kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą prašydamas užtikrinti veterinarinę pagalbą ir gydymą gyvūnams, kurie patikrinimo metu buvo identifikuoti kaip sergantys.
Dauguma gyvūnų laikomi voljeruose, neatitinkančiuose teisės aktuose nustatytų gyvūnų specialiųjų sąlygų reikalavimų, t. y. neužtikrinančiuose šių gyvūnų rūšių biologinių, fiziologinių ir etologinių poreikių. Tokiose sąlygose laikomi 93 žinduoliai (13 rūšių) 34 voljeruose.
Taip pat nustatyti neatitikimai dėl minimalių reikalavimų, taikomų gyvūnams laikomiems voljeruose lauko ir vidaus patalpų dydžiams.
Žiaurus elgesys su gyvūnais
Vienas rimčiausių pažeidimų buvo užfiksuotas 2025 m. kovo 26 d., kai konstatuotas žiaurus elgesys su gyvūnais ir iš zoologijos sodo nedelsiant paimti du amūriniai tigrai. Jie buvo laikomi jų rūšies, amžiaus, fiziologijos ir elgsenos neatitinkančiomis sąlygomis, o jų laikymas ir vežimas, neužtikrino gyvūnų gerovės reikalavimų.
Tigrų mitybos racionas neatitiko biologinių rūšies poreikių, nebuvo užtikrinta tinkama veterinarinė priežiūra, o laikymo ir vežimo sąlygos neužtikrino gyvūnų gerovės reikalavimų. Patys gyvūnai buvo eksponuojami neturint reikiamų sertifikatų. Dėl šio atvejo departamentas sodo administracijai skyrė baudą ir priėmė sprendimą konfiskuoti tigrų jauniklius. Šis sprendimas apskųstas teismui, o iki galutinio nutarimo įsiteisinimo paimtus gyvūnus globoja LSMU Laukinių gyvūnų globos centras.
Be to, itin didelį susirūpinimą kelia didelis gyvūnų gaišimo skaičius ir nepateiktos gaišimo priežastys.
Nors Klaipėdos zoologijos sodui buvo suteiktos pakartotinės galimybės ištaisyti pažeidimus, jie nebuvo ištaisyti. Aplinkos apsaugos departamentas kartu su Zoologijos sodų vertinimo komisija konstatavo, kad Klaipėdos zoologijos sode fiksuojami pažeidimai yra ilgalaikiai, pasikartojantys ir sisteminiai. Dėl to, vadovaujantis teisės aktais ir siekiant užtikrinti gyvūnų apsaugą bei lankytojų saugumą, priimtas sprendimas laikinai uždrausti lankytojams patekti į Klaipėdos zoologijos sodą.
Draudimas galios iki 2026 m. liepos 22 d. arba kol bus visiškai pašalinti nustatyti pažeidimai.
Parengta pagal AAD pranešimą
,,nustatyti pažeidimai kėlė grėsmę tiek gyvūnų gerovei” – Ar laukiniai gyvūnai nelaisvėje laikomi dėl jų gerovės ? Kodėl jų negalima paleisti į laisvę ?